|
Udgivet 26. juli 2004
af Buena Vista
|
BED881164
/
UPC# 5017188811644 |
|
|
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Paramount
-
1981
USA
-
Farve
-
108 min
|
 |

|
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
|
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
|
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
| Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Engelsk Italiensk
|
Dansk Engelsk
|
| Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
| 2,35 : 1 |
Keep Case |
DVD5 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
|
Dragonslayer
Godt gammeldags eventyr af den slags, der bare ikke bliver lavet mere. En ung Peter MacNichol (fra Ally McBeal) er troldmandslærlingen, der efter den gamle troldmands død skal redde pigen og kongeriget ved at slå en frygtelig drage ihjel. Masser af god 80’er stemning og overraskende vellykkede drage-effekter gør filmen her til et absolut must. Den har sin plads på hylden mellem Dragonheart, Willow og Legend.
David
|
|
Brugerne skriver om Dragonslayer:
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
26. juli 2011
|
|
Dyster og flot |
|
Dette er den bedste dragefilm der er lavet. Det er en dyster middelaldereventyrfilm om dragen der tyrannisere landet og tvinger dem til at ofre sine unge. Prinsessen, der har været holdt ude af lotteriet i årevis, snyder for at blive offer i stedet for en af kongerigets andre unge. Peter McNichol er en udmærket troldmandslærling, Caitlin Clark er også god som pigen forklædt som dreng, for at undgå lotteriet. Ralph Richardson er en fremragende troldmand. Usædvanlig blodig af en Disneyfilm at være: Man ser drageunger guffe løs på offer i en scene og så udgydes der i spandevis af drageblod. Flotte drageeffekter, der ikke er overgået, selv efter CGIernes fremkomst. Absolut seværdig Disneyting.
|
|
|
Anmeldt af
Fjernbetjening, Kolding |
18. juli 2011
|
|
Disney? |
|
Utrolig kedelig film. Kan slet ikke forstå den skulle komme fra disney - Ak, ja. Men jeg er egentlig heller ikke til fantasyfilm, så det kan sagtens være mig ... men jeg tvivler.
|
|
|
Anmeldt af
Kris Larsen, Køge |
1. april 2011
|
|
Glemt Disney film. |
|
Jeg husker at jeg som en meget lille dreng var inde og se Dragonslayer da den fik premiere i City2. Jeg husker at filmen både skræmte og kedede mig og jeg har rent faktisk ikke set filmen siden dengang,på nær for cirka 15 år siden med tysk tale og der gad jeg ikke se den færdig husker jeg. Men her for et par uger siden,faldt jeg over filmen her i Laserdisken og besluttede at købe den og det var et godt køb må jeg sige. Filmen er meget imponerende rent billedligt og effekt mæssigt og historien er bestemt heller ikke dårlig og ja! Den besider virkelig den særlige 1980'er magi som stort set ingen film lavet i dag har. Den er meget stemningsfuld og dragen er selv i dag mildt sagt imponerende,men her kommer den så også efter min smag til kort. For som sagt tidligere,husker jeg filmen som kedelig og det må jeg sige er rigtigt husket. For kedelig og intetsigende er nok de ord jeg vil bruge om filmen og jeg syntes det især skyldes at personerne i filmen simpelthen ikke formår at vække nogle følelser i mig,især helten er nok noget af det mest intetsigende jeg nogensinde har set og resten af figurene er ligeså flade og kedelige. Peter Macnichol er bare ikke heltetypen,så er det sagt. Personerne i filmen er så kedelige og flade,at jeg flere gange glemte deres navne under filmen og når filmen er slut har man glemt alt om dem,ikke som i Willow eller Legend hvor personer er levende og spændende. Den eneste undtagelse er filmens heltinde Valerian,spillet af den Dejlige Caitlin Clarke,hun er bare så sød og dejlig og hun er da den eneste grund til at jeg har lyst til at se filmen igen. Hvis man er ved at opbygge en dvd samling af de gamle film man husker fra sin barndom,eller bare vil have en nostalgisk 1980'er samling, ja så er filmen her oplagt,men vil man se en underholdende sværd og troldoms film,så se Willow eller Legend i stedet.
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Dragonslayer - klik her
Start en debat om filmen Dragonslayer - klik her
Start en debat om denne udgave af Dragonslayer - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|