|
af Universal
|
8269607
/
UPC# 5050582696073 |
|
|
Denne vare føres ikke i Laserdisken.
|
|
|
 |
Imagine Entertainment
-
2008
USA
-
Farve
-
122 min
|
 |
|
|
|
| Blu-ray pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
| Tekster: |
Engelsk Tysk Spansk
|
|
| Sprog: |
Engelsk Tysk Spansk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
| Thomas |
 |
|
|
|
Frost/Nixon
Tre år efter han havde trukket sig fra præsidentembedet og forladt Det Hvide Hus, var Richard Nixon klar til at fortælle sin version af historien om sin regeringsperiode. De fleste nyhedsorganisationer var interesserede i at score dette historiske interview, men af uransagelige årsager blev det den engelske playboy/tv-vært David Frost, der fik chancen for at snakke med Nixon. I den endelige version bestod interviewet af fire programmer på 90 minutter, der blev de mest sete politiske udsendelser nogensinde. Hvordan blev dette interview stablet på benene? Hvad foregik der i kulisserne? Og hvordan fik Frost for første gang nogensinde Nixon til at indrømme, at han havde begået fejl? Det er i al sin enkelthed den historie, filmen her vil fortælle.
Det er ikke tilfældigt, at de to navne Frost/Nixon er stillet så skarpt op ved siden af hinanden i titlen, for vi er nærmest ude i en verbal boksekamp. Letvægteren Frost vs. sværvægteren Nixon. Den ukomplicerede tv-vært mod den snu ræv. Filmen udspiller sig også nærmest som en boksekamp.
Frost/Nixon er en flot produceret film. Instruktøren Ron Howard fortæller sin historie i en effektiv intens stil, der kombinerer håndholdt kamera med lynhurtige panoreringer og tæt klipning, der minder om en moderne montagestil, samtidigt med at filmen har det klassiske varme look, vi er vant til fra periodefilm.
Frost/Nixon er en solid, velsmurt maskine, lidt ligesom Howards Apollo 13. Den er dog langt fra så spændende. Nogle vil måske kunne hidse sig mere op over dette historiske møde end et par astronauter, der får problemer, men ser man nøgternt på det, er Frost/Nixon ganske enkelt ikke nær så god en film. Et af filmens problemer er, at den gerne vil vise, hvordan Nixon trækker tiden ud og begiver sig ud ad endeløse, ligegyldige tangenter for at slippe for at svare på de centrale spørgsmål. Men hver gang Nixon bliver lang i spyttet, gør filmen det også. I filmens bedste øjeblikke - specielt i dens klimaks - er det dog umuligt ikke at bliver revet med og mærke historiens vingesus.
David
|
|
Brugerne skriver om Frost/Nixon:
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
5. september 2010
|
|
Manden der lagde Nixon ned |
|
Frost/Nixon er et ganske velspillet og underholdende doku-drama som bygger over virkelige begivenheder. Jeg var dog IKKE ved at falde ned af stolen af bar spænding, men filmen slutter ret stærkt. Alt ialt en fin lille søndagsfilm til dem der er interesseret i den virkelige Frost/Nixon sag, og måske ikke har set de rigtige interviews (endnu?).........
|
|
|
Anmeldt af
CT, Vanløse |
5. september 2010
|
|
Nixons eftermæle |
|
En to timers film om et tv-interview med Nixon? Det lyder ikke voldsomt spændende, men det udvikler sig til et fortættet kammerspil om to mænd, der har uhyre meget i klemme.
Ja, det er egentlig to hold, der kæmper mod hinanden her. Nixon med sin "stab" og Frost med sine tv-blodhunde. Filmen får virkelig nerve, når de nervøst nedstirrer hinanden og det verbale ping-pong går i gang.
Jeg kendte ikke så meget til disse interview før jeg så filmen, så det er en ekstra bonus med lidt historisk indblik - bonusmaterialet indeholder i øvrigt bidder af det oprindelige interview.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
27. februar 2010
|
|
Boris Balkan for president |
|
Som film har "Frost/Nixon" ikke meget at byde på; den ligner mest en TV-dramadoku. Som værk synes den nærmest betydningsløs, uden retning eller kant. Måske kunne den have gjort sig bedre som teaterstykke. Jeg står egentlig lidt undrende overfor, hvad det var ved denne film, der bragte de fleste danske dagbladsfilmkritikere i selvsving? Ét vil jeg dog medgive filmen: den underholder ganske godt i kraft af gode skuespilpræstationer, eller måske snarere i kraft af præstationer, hvor de medvirkende giver afkald på skuespil og bare går på. Det er fint at iagttage Michael Sheen, bedre endnu med Platt og Rockwell og bedst at se Frank Langella, der ganske vist spiller skuespil. Det gør han imidlertid ganske godt, og mestrer mange små detaljer med diminutive ansigtstræk. Så for folk, der går op i portrætskuespilleri, er der lidt at hente. Synd, at anstrengelserne ikke bringes ind i en bedre helhed.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Farum |
9. maj 2009
|
|
Fighting Nixon |
|
Denne lidt pseudo-agtige form for film, hvor en realhistorisk begivenhed eller person dramatiseres, er en mærkelig hybrid, efter min mening. Selvom det altid er interessant at se, så er det ofte sådan, at fixpunktet udebliver lidt - man så det også i en film som "Bobby". Frank Langella blev meget rost for sin rolle som Nixon, men det gjorde han jo også for sin Dracula-fremstilling i sin tid, så det siger ikke så meget. Michael Sheen spiller sin Frost udelukkende på ydre mimik. Til gengæld ser man gode birollepræstationer fra Bacon, Platt og - specielt - Rockwell. Vi har brug for denne type indlæg som dokumenter mere end som film. Derfor undrer man sig lidt over den megen omtale.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
25. februar 2009
|
|
Why didn't you burn the tapes? |
|
Frost/Nixon er en ganske solid snakke-film, der formår at holde en vis stærk intensitet i gang, mellem talkshow-værten David Frost & den tidligere præsident Richard Nixon, der som i en boksekamp slås med ord i 12 stive runder. Jeg fandt filmen ret interessant og medrivende, men måske er det fordi at jeg er ret historie-interesseret. Andre der ikke kan se noget spændende eller kender til dette store tv-historiske møde, kan ligeså godt droppe med se filmen, det ville være for kedeligt for vedkommende. Men til de andre kan jeg varmt anbefale denne velspillende film.
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Frost/Nixon - klik her
Start en debat om filmen Frost/Nixon - klik her
Start en debat om denne udgave af Frost/Nixon (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|