|
Udgivet 7. juni 2010
af Optimum Releasing
|
OPTD1666
/
UPC# 5055201809124 |
|
|
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Studio Ghibli
-
2009
Japan
-
Farve
-
103 min
|
 |
  
|
|
|
| DVD-pladens specifikationer |
|
| TV-system:
PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse:
England
|
Uden danske tekster
|
| Tekster: |
Engelsk
|
|
| Sprog: |
Engelsk Japansk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Ponyo på klippen ved havet
Tekst fra omslaget:
Hayao Miyazaki er verdensberømt for sine fantastiske og helt enestående tegnefilm, der tryllebinder både børn og voksne. Står bl.a. bag mesterværkerne Chihiro og Heksene, Min nabo Totoro, Det Levende Slot og Kiki - Den Lille Heks, og man kan bare sige, at han har gjort det igen.
Ponyo på klippen ved havet trækker veksler på H.C. Andersens "Den lille havfrue", men er alligevel helt sin egen. Filmen handler om en ung fyr, der bliver ven med en mærkeligt udseende guldfisk, som han kalder Ponyo. Ponyos største ønske er at leve blandt menneskene med den fyr, hun holder af. Men havets kræfter - og de antager mange former! - gør deres for at holde hende fra landjorden. Og som om det ikke var nok: Ponyos handlinger sætter en ældgammel forbandelse fri. Pludselig er hele verden i fare.
Laserdiskens omtale:
Ponyo på klippen ved havet, der er en fortælling om barndomskærlighed, løfter og eventyr, er instruktør Hayao Miyazakis første film siden hans store animationshit Det Levende Slot fra 2004.
Filmen, som er inspireret af H.C. Andersens klassiske eventyr "Den lille havfrue", udspiller sig i nutidige japanske omgivelser og omhandler den lille havfisk Ponyo, som så inderligt ønsker at blive menneske, så hun kan bo sammen med drengen Sosuke.
Peter Sejersen
|
|
Brugerne skriver om Ponyo:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Farum |
13. december 2010
|
|
Pigen fra havet |
|
Uklart eventyr om et elementarvæsen der bliver ven med en lille dreng der bor i et hus ved kysten. Som de fleste af Miyazakis film er der tale om virkelig fin animation og man må sige at han har en ganske særlig streg. Men historien giver ikke megen mening, selv efter hans egne standarder er den nærmest uforståelig, og det ender med at blive et problem for den. Børn vil ganske givet blive revet med, men for voksne vil det nok ende med at blive lidt kedeligt. Det er ihvertfald svært at se at filmen skulle høre til hans bedste.
|
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af Ponyo - klik her
Start en debat om filmen Ponyo - klik her
Start en debat om denne udgave af Ponyo (2-disc) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |