Dear Mr. Gacy
Som del af et skoleprojekt sender den 18-årige studerende Jason Moss (Jesse Moss) et brev til den fængslede og notoriske seriemorder John Wayne Gacy (William Forsythe), der begynder at korrespondere med den unge mand. Efterhånden bliver korrespondancen mere og mere intens og intim, og et psykologisk spil starter mellem de to. Da Gacy inviterer Jason til at besøge ham i fængslet, takker den unge mand ja, uden helt at vide hvad han går ind til.
Tekst fra pressemateriale
|
Brugerne skriver om Dear Mr. Gacy :
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
19. juli 2012
|
|
Dear Mr. Crazy... I mean Gacy! |
|
Angiveligt, så skulle denne film være bygget på virkelig hændelser, hvor den unge studerende Jason Moss, som er facineret af seriemordere, beslutter sig for at skabe en kontakt til den fængslede seriemorder John Wayne Gacy, som en del af hans skoleprojekt. Da Jason ved at Gacy er homoseksuel, så begynder han at sende lidt snuskede fotos af sig selv, og bygger en alternativ personlighed op, der til forveksling ligner lidt Gacy's barndom... men som korrespondancen skrider frem, så er det tydeligt, at Gacy (selv i fængsel) er en edderkop der langsomt men sikkert haler sit bytte ind.
Nu ligger landet sådan, at jeres alle sammens abemand hér, godt kan lide en god gang seriemorder film ("Se7en" og "Silence of the Lambs"), men "Dear Mr. Gacy" bliver desværre aldrig et fuldgyldigt medlem af de sejes klub. Filmen virker i mine øjne ikke realistisk sat sammen, og visuelt, så hopper jeg aldrig på at jeg var tilbage i 1993... selvom det ikke var så lang tid siden. Men skuespillet fungere i det mindste, og selvom vi slet ikke taler som Oscar værdige øjeblikke, så er det rimelig godt alligevel. Især William Forsythe som Gacy, ser ud til at kører godt på skinner, selvom han ikke prøver at imitere Gacy, men spiller en syg version af Forsythe selv, hvor karakteren tilfældigvis har Gacy som fornavn. Og det er da også vores ven William, der løber afsted med hele showet stort set, hvilket nok ikke vil komme som en stor overraskelse for Laserdiskens egen Falkbølle, da jeg ved han er fan af manden... Big Time! :-) Jeg blev ikke klogere på hvem ham Gacy egentlig var, men filmen er ganske okay, som et stykke materiale man putter på når tilværelsen for alvor går hen og bliver kedelig.
(Billedet viser den rigtige Gacy og Moss sammen!)
|
|
|