|
Udgivet 24. marts 2009
af Scanbox
|
9681-91
/
UPC# 5706140596810 |
|
|
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Lions Gate
-
2007
USA
-
Farve
-
95 min
|
 |
 
|
|
|
| Blu-ray pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
| Alexander |
 |
|
|
|
Saw IV
Jigsaw og hans lærling Amanda er døde. De to profileksperter fra FBI, Agent Strahm og Agent Perez ankommer til politidistriktet for at assistere den aldrende Agent Hoffman. Sammen skal de kæmpe sig igennem Jigsaws efterladte spor og udspekulerede fælder for at samle det sidste bloddryppende puslespil. Den eneste mand, der nogensinde er undsluppet Jigsaw, SWAT-lederen Rigg, meldes pludselig savnet og ender med at blive den sidste brik i Jigsaws perverterede og infame døds-iscenesættelser. Rigg får 90 minutter til at undslippe en perlerække af sammensatte fælder, der blandt andet involverer mødet med en gammel ven. Lykkes det ikke, er konsekvensen døden med tortur som forspil. Jigsaws storslåede og dystre plan udfolder sig som et ondskabsfuldt og genialt puslespil, der binder fortidens, nutidens og fremtidens dødsofre sammen. Selv fra graven leder og dirigerer Jigsaw spillet.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Saw 4:
|
Anmeldt af
Vicki, Greve |
25. november 2010
|
|
De presser citronen |
|
Efter jeg havde set 3'eren kunne jeg ikke rigtig forestille mig hvordan i alverden man kunne fortsætte på en fire når bade Jigsaw og Amanda var døde. Jeg kunne ikke forestille mig at det kunne blive nogen ordentlig efterfølger... Og hvor havde jeg ret... Efter min mening skulle man have stoppet ved 3'eren. Jeg synes filmen ville have været full-circle og det havde været fint med det. Jeg synes 4'eren er forvirrende, med alle de flashbacks og man har svært ved at følge med i hvad der sker. Jeg følte også at jeg havde svært ved at følge med i nutid og fortid og jeg må indrømme at filmen har mistet dens glans. Men hvis man kun er interesseret actionen i filmen, kan den vel godt anbefales underforudsætning af at man har set de andre film.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
30. juli 2008
|
|
Now the real game begins |
|
De kan åbenbart blive ved med at koge den samme suppe på historien om seriemorderen Jigsaw. ''Saw IV'' er en herlig ulækker film, med nye opfindsomme måder, man kan slå et mennesker ihjel på. Men på trods af de gode effekter, så står jeg altså af på plottet. Konstant fiser man frem og tilbage i tiden, og for én som mig der bare hader flashbacks, er dette absolut irriterende på højeste plan. Instruktøren prøver at gører filmen svær og snørklet for dets publikum, men det mislykkes. Snart kommer det en 5'er i serien, og lad så endelig håbe på at vi får en afslutning på Jigsaw & hans medsvorende.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Farum |
12. juni 2008
|
|
"The game is not over!" |
|
Det er noget sjovt noget med denne filmserie. Den første film var en oplagt thriller, men efterhånden er filmene blevet nogle groteske blandinger af spændingsfilm, thriller og splat, en blanding som de besynderligt nok slipper afsted med. Referencerne bliver stadigt flere og i denne fjerde film når de et naturligt højdepunkt, som rent ud afskaffer behovet for et plot i et sådant omfang, at hvis man ikke har set de øvrige film, så er man godt og grundigt på Herrens Mark. Det uanstændigt morsomme ved det er, at i enhver anden sammenhæng ville det diskvalificere en film, men for dette koncept er det en afgørende ingrediens, ja uden disse indforståede referencer VAR der simpelthen ingen film! Derfor ender "SAW IV" med at blive en af lutter referencer og tegn bestående film uden et egentligt plot (for man kan ikke engang tale om gentagelser af de øvrige film). Man er kun med for suset, men suset behøver ingen forankring, for det består kun af antydninger. Om man bryder sig om den form for fortælleteknik er en anden sag. Jeg kan egentlig godt lide det. Og så er der rigelig lejlighed til at svælge i blod og afrevne lemmer fra start til slut. Det er faktisk ret skægt!
|
|
|
Anmeldt af
Kasper, Aalborg |
29. marts 2008
|
|
saw 4 |
|
Jigsaw er død, men det forhindrer ham ikke i at fortsætte sine barbariske spil, hvor døden ofte er den letteste udvej. Da SWAT-kommandøren Rigg pludseligt bliver bortført og nådesløst kastet ind i en række af dødelige fælder, bliver det klart, at Jigsaw trækker i trådene selv fra den anden side af graven. Samtidigt dukker der en række spor op, som sammen skaber det endelige overblik over Jigsaws værk og afslører hans virkelige planer, der på rystende vis binder hans ofre fra fortiden, nutiden og fremtiden sammen.
"Saw 4" er efter min mening, på højde med 2'er, den slår da klart, den lidt kedelig 3'er. Handlingen i "Saw 4" er som altid Creepy, og så har den jo sine gode Twist. Men den mangler lige det sidste.
|
|
|
Anmeldt af
Frank Løvkvist, Tjele |
11. marts 2008
|
|
Længe leve Jigsaw! |
|
Så er han sgu tilbage. Jeg må indrømme at jeg snart synes der er kogt nok suppe på den her film-serie. men denne her er ond :) hvis det er standarden på saw-fortsættelser... ja så napper jeg sgu da lige en portion afrevne lemmer og en ordentlig gang blod til. HAN ER TILBAGE.
|
|
|
Anmeldt af
Jan, Viborg |
23. februar 2008
|
|
Blod i spandevis |
|
Stærkt blodig og underholdende film i rækken og Jigsaws hærgen. Synes den holder standarden fra de andre film, men nu er jeg også kæmpefan af disse film
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Saw 4 - klik her
Start en debat om filmen Saw 4 - klik her
Start en debat om denne udgave af Saw IV (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|