|
Udgivet 14. juli 2004
af Universal (DK)
|
DSD8223557
/
UPC# 5050582235579 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
Universal
-
1950
USA
-
Sort/Hvid
-
92 min
|
 |
|
|
|
| DVD-pladens specifikationer |
|
| TV-system:
PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse:
Danmark
|
Med danske tekster
|
| Tekster: |
Dansk Engelsk Norsk Svensk Finsk Italiensk Spansk
|
|
| Sprog: |
Engelsk Italiensk Spansk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
| Mogens |
 |
|
|
|
Winchester '73 (James Stewart):
Anthony Manns nyskabende western fra 1950, en af hans bedste fra perioden, handler om et berømt gevær, som skifter hænder adskillige gange. Lin McAdam (James Stewart) jager sin fars morder og en stjålen Winchester repetérriffel. Undervejs støder han på en gruppe desperate personer, bl.a. en landevejsrøver (Dan Duryea), en umoralsk spritsmugler (John McIntire), en indianerhøvding (Rock Hudson!) og sin egen bror af en morder (Stephen McNally).
|
|
Brugerne skriver om Winchester '73 (James Stewart):
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
18. maj 2008
|
|
Fin westernunderholdning |
|
Jimmy Stewart medvirker i denne solide Anthony Mann film om superriflen der er gevinst ved en skydekonkurrence, men ender så i forkerte hænder, hos våbensmuglere og indianere før den (selvfølgelig!) vender tilbage til den rette ejermand. Inden da står den på indianerkrig i det vilde vesten. Det er god solid westernunderholdning for raske drenge og mænd i alle aldre.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
14. december 2005
|
|
Det vilde westen på 89 minutter |
|
Anthony Mann forsøger at give en bred skildring af de temaer, der karakteriserer westernfilmen. Undervejs får han proppet så mange detaljer ind i historien, at mål og med tabes af syne. Der er mange gode enkeltstående scener, som Mann ikke får knyttet sammen til en helhed, og det efterlader filmen med et lidt svagt og somme tider kedeligt helhedsindtryk. Filmen anses vist nok af mange for en westernklassiker, men den har for mange svagheder til at leve op til denne status.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Farum |
31. oktober 2003
|
|
Godt pacet western! |
|
Skæppeskøn western om kampen om en sjælden riffel. Fremragende pacing, god dialog og solidt stjernespil sikrer en uovertruffen helhed også for dem der ikke har særligt meget til overs for westerns. Læg mærke til Dan Duryea som Waco Johnnie - han stjæler filmen!
Denne disc indeholder desuden et spændende kommentarspor med afdøde James Stewart, der krydsforhøres om produktionen af en filmlærd.
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Winchester '73 (James Stewart) - klik her
Start en debat om filmen Winchester '73 (James Stewart) - klik her
Start en debat om denne udgave af Winchester '73 (James Stewart) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |