|
Udgivet 15. april 2008
af Sandrew/Metronome
|
DDVDS89654
/
UPC# 5706550896548 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
Paramount
-
1999
USA
-
Farve
-
145 min
|
 |

|
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: Danmark |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
 |
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
 |
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
| Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Engelsk
|
Dansk Norsk
|
| Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
| 1,85 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
| Søren |
 |
|
|
|
Angelas Aske:
Romanen Angela’s Ashes vandt den fornemme Pulitzer Pris i 1996, så forventningerne var i top, da den utrolige historie om en drengs opvækst i det ludfattige Irland i 30’erne og 40’erne skulle filmatiseres. Alan Parker (Evita) blev manden, der skulle omforme den på én gang hårde og poetiske erindringsbog til film, og han har kreeret en både smuk og barsk film om fattigdommens svøbe. Angela’s Ashes er den virkelige historie om Frank McCourts hårde barndom i det depressionsramte og overordentligt fugtige Irland, hvor de fattige døde som fluer, og forskellene på nord- og sydirlændere begyndte at blive trukket skarpere op. Det gjorde det nærmest umuligt for Franks nordirske far at få job sydpå, og da han samtidig drak, blev det op til mor Angela at holde den lille familie samlet. Men det var en ulige kamp i et hus, der altid stod under vand, og uden penge til kul og medicin mistede Frank fire af sine mindre søskende. Det er altså endnu et af livets mirakler, der her bliver stillet til skue, om menneskets ukuelige vilje til at overleve, og når der så ovenikøbet rejser sig en poet fra asken, er der ikke andet at gøre end ærbødigt bøje hovedet i respekt.
Hjalte
Specielt om denne udgivelse:
- Kommentarspor med forfatteren Frank McCourt
- Kommentarspor med instruktøren Alan Parker
- Featurette: Bag kameraet - The Making of Angela's Ashes
- Interviews med skuespillere og filmholdet
- Trailer & TV-spot
- Audio: Engelsk DD5.1
- Undertekster: Dansk, svensk, norsk, finsk
|
|
Brugerne skriver om Angela's Ashes:
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
26. oktober 2009
|
|
kul på drengen |
|
Ikke perfekt, men meget seværdig Alan Parker film. Masser af godt skuespil fra/for både børn og voksne!
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Farum |
22. november 2008
|
|
Livet i Limerick |
|
Alan Parker har lavet en udmærket film efter den berømmede roman, men det er svært at sige hvor meget den enten følger eller adskiller sig fra sit forlæg. Filmen er meget lang og Parker gentager meget af det samme, men miljøskildringen virker ganske overbevisende, selvom man bliver lidt træt af det til sidst. Præstationerne er ganske fine. Måske ikke en stor film, men som tidsdokument fortjener den stor ros, fordi den handler om en dybt uretfærdig tid, som ikke er så langt væk. Alene af dén grund må man have respekt for Parkers indsats.
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Angela's Ashes - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Angela's Ashes - klik på "svar"
| Forfatter |
Emne: Angela's Ashes |
René
Se alle titler her
|
| Sendt 2008/11/23 11:42:58
IP:
Logget
|
|
|
Ang. Angela's Ashes:
Jeg har både læst bogen og set filmatiseringen. Men selv om filmen rammer stemningen fra bogen ganske godt, så har det samtidig også karaktér af, at man bare har plukket noget ud fra bogen. For Frank McCourt's roman er ganske omfattende, og kan i virkeligheden nok slet ikke sammenfattes i en spillefilm på 145 minutter.
Det, der gjorde størst indtryk på mig i filmen, var faktisk dens brug af underlægningsmusik. John Williams er nævnt i rulleteksterne som komponisten, men det er vist lidt svært at forestille sig, at netop han skulle være i stand til at frembringe en så udtryksfuld og dybsindig musik.
|
|
Thomas Aquinas
|
| Sendt 2008/11/23 17:47:41
IP:
Logget
|
|
|
Angela's Ashes
Jeg må indrømme, at jeg synes at filmen var noget tung. Der er mange gentagelser, og da jeg ikke kender bogen, kan jeg ikke vurdere om det er Parker eller forfatterens skyld. I sidste ende synes jeg dog at miljø og periode er enormt godt indfanget, så ultimativt er det en god film. Men jeg synes, at den har problemer. Hvor længe "følger" bogen hovedpersonen?
|
|
René
|
| Sendt 2008/11/24 21:39:42
IP:
Logget
|
|
|
Romanen "Angela's aske" .....
.... følger Frank McCourt, indtil han som ung mand forlader Den Grønne Ø, og med damper rejser til USA for at søge lykken dér. Hans tid i Amerika er så beskrevet i bøgerne "Lykkens Land" og "Hr. Lærer".
|
|
Thomas Aquinas
|
| Sendt 2008/11/24 23:47:22
IP:
Logget
|
|
|
Angela's Ashes
Okay. Der er ingen tvivl om, at Parker har ganske svært ved at prioritere sit stof, og hvis der oven i købet er to bøger mere, så burde han måske ha´ overvejet at spørge om flere penge?!
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Angelas Aske (Festival Series) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|