|
Udgivet 10. februar 2010
af Warner Bros. (DK)
|
DBDSY25228
/
UPC# 5051895028186 |
|
|
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Warner Bros.
-
2009
USA
-
Farve
-
123 min
|
 |
 
|
|
|
| Blu-ray pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
| Tekster: |
Dansk Engelsk Norsk Svensk Finsk Fransk Hollandsk Italiensk Portugisisk Spansk
|
|
| Sprog: |
Engelsk Spansk Tjekkisk Ungarsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Orphan:
Det tragiske tab af deres ufødte barn har knust Kate og John, hvilket tærer på deres ægteskab og Kates skrøbelige psyke, da hun er plaget af mareridt og andre ting fra hendes fortid. De kæmper dog for at genvinde et normalt liv, så parret beslutter sig for at adoptere et andet barn. På et lokalt børnehjem drages både John og Kate til en ung pige ved navn Esther. Men så snart de byder Esther velkommen i deres hjem, begynder en foruroligende række begivenheder at udfolde sig, hvilket får Kate til at tro, at der er noget galt med Esther - denne tilsyneladende engleblide lille pige er ikke, hvad hun lader til at være. Bekymret for hendes families sikkerhed, forsøger Kate at få John og andre til at se igennem Esthers søde facade. Men hendes advarsler bliver ignoreret, indtil det måske er for sent ... for alle.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Orphan:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Farum |
21. marts 2011
|
|
Pigen fra Rusland |
|
Egentlig en meget vellykket gyser om et ungt par der efter det traumatiske tab af deres nyfoedte datter beslutter sig for at adoptere en foraeldreloes pige, selvom de allerede har to boern. BIG MISTAKE! Filmen fungerer rigtig fint den foerste time og bygges ganske trovaerdigt op, men saa havner den i de saedvanlige faelder som dusinvis af andre film inden for genren, hvilket goer den tilstraebte uhygge en smule lunken. Trovaerdigheden ryger sig ogsaa en gevaldig tur. Dog et paent stykke over middel.
Hvis man vil se en god gyser om en psyko-pige, saa anbefales hermed "The Bad Seed" fra 1956. Den er temmelig god!
|
|
|
Anmeldt af
richthofen, Valby |
13. august 2010
|
|
Hvad fanden Hollywood |
|
endelig støder jeg på en god gyser/thriller derfra. Det var også på tide!
Isabelle Fuhrman som den lille pige Esther (som jeg hele tiden sad og håbede på var en demon in disquise - øv not - nå. SPOILER ALERT :-)) spiller simpelthen fantastisk overbevisende. Den altid smukke Vera Farmiga har masser af materiale at arbejde med.
Instruktøren bygger langsomt, men tempo sikkert op til det lidt forudsigelige Hollywood amerikaner klimaks ending. God atmosfære og stemning!
|
|
|
Anmeldt af
stevens, Horsens |
28. februar 2010
|
|
En ny stjerne er født. |
|
Overraskende god film, yderst vellykket ! - Hovedrollen spilles af Isabelle Fuhrman, der spiller så overbevisende at det løber koldt ned af ryggen. En af de bedste og mest uhyggelige præstationer af en børneskuespillerinde. Hende skal vi nok se mere til ! Filmens eneste svaghed er at den er for lang tid om at komme i gang. Ca. halvdelen af filmen bygges der op, for ellers at eksplodere i den sidste del. Dette er til gengæld så det hele værd. En styrke i filmen er, at der ikke bruges overdrevne CGI effekter, men mere intens skuespil, god klipning og mørk belysning.
|
|
|
Anmeldt af
john1965, Sønderborg |
8. februar 2010
|
|
god gys-thirller |
|
Jeg så ophan med lidt skespisk da jeg har set mange af disse herrsens gyser med søde onde børn he he men jeg må indrømme at orphan er super god hende der spiller adoptiv barn er suveræn og sikke en forskrækkelse man får hen ad filmen jeg kan kun anbefale og se den
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
4. februar 2010
|
|
Lille Lise let på tå |
|
Satans søn Damien Thorne fra ''The Omen'' har vist mødt sin lige mand... kvinde, i form af en udadtil sød lille pige ved navn Esther, der går i pæne små kjoler og har altid fine silkebånd omkring hals og håndled. Og da vores to voksne hovedpersoner beslutter sig for at adoptere pigebarnet, ser det ud som at lille Esther, der elsker at male, synge og spille klaver... må være det aller bedste adoptions valg man kunne gøre.
Men sindet bedraget nogen gange, og ikke mindst når det gælder hende hér. For Esther er rent ud sagt en pige med alvorlige psykiske problemer, og hendes metoder vil sikker få Ted Bundy til at skide i bukserne af skærk. ''Orphan'' er instrueret af den selv samme mand der lavede film remaket af ''House of Wax'', og som medproducent ser vi ingen ringere end Leonardo DiCaprio. På mange måder er ''Orphan'' lidt af en traditionel suspence-thriller, men så også en meget spændende og sveddryppende én af slagsen. Hovedgrunden til hvorfor man bør spilde tid og kroner på filmen, er Isabelle Fuhrmans skyld, for jeg har vist ikke set en barneskuespiller gå så langt ud som hende hér. Fuhrman er vanvittig skræmmende og velspillende, og jeg tør godt kalde hende for en slags barne-version af Norman Bates og Hannibal Lecter.... ja, faktisk mere forstyrende, da det jo er et barn! Jeg blev hvertfald rigeligt underholdt, også selvom filmen måske starter lidt sløvt ud, men så får filmen fandeme også et ordenligt spark i røven til aller sidst, når alle kortene bliver lagt på bordet, og filmens sidste bizarre twist bliver udlagt med aller største fornøjelse, for en person som mig, der godt kan lide at tingene tager en langt ud drejning.
Så jeg vil lige hér til slut sige mange tak til Laserdiskens David, for denne super anbefaling, der viste sig at leve op til alle mine forventninger... og så lidt mere. Muligvis den bedste gyser fra år 2009!
Jeg kan hvertfald godt anbefale ''Orphan'' videre til andre!
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Orphan - klik her
Start en debat om filmen Orphan - klik her
Start en debat om denne udgave af Orphan (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|