|
af Warner Bros.
|
1000165019
/
UPC# 5051892020312 |
|
|
Denne vare føres ikke i Laserdisken.
|
|
|
 |
HBO
-
2010
USA
-
Farve
-
534 min
|
 |

|
|
|
| Blu-ray pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Med danske tekster
|
| Tekster: |
Dansk Engelsk Norsk Svensk Finsk Fransk Hollandsk Portugisisk Spansk Græsk Koreansk Polsk Tjekkisk
|
|
| Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Kammerater i krig - på Stillehavet
Hvor Band of Brothers fulgte de amerikanske soldaters oplevelser i Europa, omhandler The Pacific de dramatiske krigshandlinger i og omkring Stillehavet under 2. Verdenskrig.
Omdrejningspunktet i den episke serie er tre amerikanske marinesoldater - Robert Leckie (James Badge Dale), Eugene Sledge (Joe Mazello) og John Basilone (John Seda). Vi følger soldaterne fra deres første møde med japanerne i Guadalcanals jungle, gennem regnskoven i Cape Gloucester til de voldsomme kampe ved dødens marker på Okinawa og Iwo Jimas sorte sandstrande.
Med et produktionsbudget på mere end $150 millioner er The Pacific, som er på 10 afsnit af knap en times varighed, verdens dyreste tv-serie.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Pacific, The (Miniserie):
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
22. marts 2011
|
|
War is a bitch |
|
Holdet bag "Band of Brothers", har lavet denne strålende mini-serie, der formår at få mine nakkehår op at stå, da det hele er så sublimt lavet og godt fortalt. Ligeledes gør serien sig klogt i, som "Band of Brothers" også gjorde, at bruge mere eller mindre ukendte skuespillere til at udfylde rollerne med, hvilket jeg synes styrker helheds oplevelsen. Kampscenerne er ekstrem intense og realistiske, hvor kropsdele, kugler og granatsplinter flyver rundt som en kraftig tornado.
Jeg kan stærkt anbefale, at man bruge sine surt optjente penge på denne boks.... Jeg skal hvertfald dyrke serien op til flere gange!!
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
16. november 2010
|
|
Som at være der |
|
Så er Hanks og Spielberg atter i krigszonen med alt, hvad der bimler og bamler: Godt skuespil, god fotografering, godt timede og gennemførte specialeffekter osv. Det er krig, når det er lækrest og mest gruopvækkende. Serien skildrer en håndfuld skæbner i Stillehavskrigen. Deres udvikling som soldater fra de melder sig - som rigtige marinere gør - over rædslerne på de forskellige øer til den ikke problemfrie hjemkomst. The Pacific adskiller sig fra Band of Brothers ved at tage flere aspekter af krigen med, og de to serier kan derfor kun sammenlignes ved en udvendig betragtning, selv om de har mange lighedspunkter. Det betyder, at ikke blot The Pacifics rytme er meget anderledes end Band of Brothers', men også dens ærinde. Man ved godt, at afsnittenes skildringer bygger på beretninger fra overlevende; alligevel ryger man ud på kanten af sædet, når man bliver placeret midt i kamphandlingerne. Historie og geografi fungerer godt bortset fra de to første afsnit, hvor man savner lidt klarhed i skildringen og derfor står uden tilstrækkelige ledetråde. Men dét ordner sig med de følgende kapitler. Ekstramaterialet er godt, hvilket også gælder pic in pic featurerne. Rigtig oplagt ting til under juletræet, og til et gensyn.
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Pacific, The (Miniserie) - klik her
Deltag i debatten om denne udgave af Pacific, The (Miniserie) (Blu-ray) - klik på "svar"
| Forfatter |
Emne: Pacific, The (Miniserie) (Blu-ray) |
Tsunamijhoe
Se varen her
|
| Sendt 2010/10/28 23:17:17
IP:
Logget
|
|
|
Interviews
ER der nogen der ved om den europæiske blu-ray udgave vil indeholde de pre-episode interviews der var på de amerikanske tv udsendelser?
|
|
|
|
Klik her for print-venlig udgave |
|