|
Udgivet 21. maj 2012
af Warner Bros.
|
1000274470
/
UPC# 5051892084413 |
|
|
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
HBO
-
2008-????
USA
-
Farve
-
Pr eps 42 min
|
 |

|
|
|
| DVD-pladens specifikationer |
|
| TV-system:
PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse:
England
|
Med danske tekster
|
| Tekster: |
Dansk Engelsk Norsk Svensk Finsk Hollandsk Portugisisk Græsk Tjekkisk Tyrkisk
|
|
| Sprog: |
Engelsk Fransk Polsk Tjekkisk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Vampyrerne lever iblandt os!
Det er 2 år siden, vampyrerne kom ud fra skyggerne og afslørede deres eksistens for den almindelige offentlighed. Siden er de blevet en del af samfundet, ikke mindst takket være syntetisk fremstillet blod, men de bliver stadig betragtet som andenrangs mennesker.
Sookie Stackhouse (Anna Paquin) er servitrice på en lokal bar i en lille by et sted i Louisiana. Hun kender alt til at være anderledes; hun kan nemlig læse folks tanker og bliver betragtet som en lidt "sær" pige. Det hjælper absolut ikke, da hun bliver forelsket i en 173 år gammel vampyr, Bill Compton (Stephen Moyer), der netop er flyttet til byen. Samtidigt bliver området plaget af en række grusomme mord, der har forbindelse til Sookies bror - eller er det i virkeligheden Bill Compton, der står bag? Sookies chef, Sam, der er meget bekymret for hendes forbindelse til en vampyr, har i øvrigt sin helt egen hemmelighed. Han er heller ikke helt menneskelig.
Alan Ball, der tidligere skabte tv-serien Six Feet Under, har stået bag denne adaptering af The Southern Vampire Mysteries-bøgerne, der er skrevet af Charlaine Harris.
David
|
|
Brugerne skriver om True Blood (TV-serie):
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
16. juni 2012
|
|
Super serien |
|
En af de bedste serier i disse år, hvis du forestiller dig Twin peaks mixet med vampyrer, så er du på rette hylde. Mega fedt
|
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af True Blood (TV-serie) - klik her
Start en debat om denne udgave af True Blood: Season 4 (5-disc) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |