|
Emne: Avatar (James Cameron) |
|
Du er ikke logget ind, for at deltage i debatten skal du være logget ind...
|
|
Forfatter |
Emne: Avatar (James Cameron) |
Holliday
Se alle titler her
|
Sendt 2010/01/17 01:38:56
IP:
Logget
|
|
|
De blå smølfer....
Avatar er om mulig en endnu større dødssejler end Titanic. Den mand (Cameron) har intet bedreven de sidste 20 år. Læs: Siden The Abyss. Én ting har hans to sidste "storværker" dog bidraget med, de får T2 til at fremstå kompleks.
|
|
Monkeyman
|
Sendt 2010/01/17 01:52:14
IP:
Logget
|
|
|
Re: De blå smølfer...
Du har ikke helt ret Holliday! James Cameron har altid brudt tidens grænser for hvordan man laver effeketer, så på det plan har han bidraget stort. Men hvis man tager de historiemæssige opbyggende ting siden T2, ja så er jeg enig i at der gået grus i maskinen. Har du forøvrigt selv set Avatar, og hvis Ja, hvad synes du selv om den?
|
|
Holliday
|
Sendt 2010/01/17 11:18:56
IP:
Logget
|
|
|
Smølf over smølf
Hvad Cameron og Lightstorm bedriver af ny teknik som de smart nok kan videre sælge, er for mig inderligt ligegyldigt. Jeg vil til enhver tid hellere se manden folde sig ud med primitiv stop-motion robotter, eller gummi Aliens i en actionpacked film koblet op på en nerveflænsende historie. Cameron har simpelthen mistet evnen til at skrive og formidle en historie som kan flytte publikum helt frem i stolene. Men hvad måske endda værre er: Hans evner som instruktør er næsten lige så rusten som Lucas'.
Avatar er decideret gabende kedelig. Selv der hvor den skal prøve at være spændende. Har folk helt glemt hvad denne, en af 80'ernes mest lovende instruktører kastede i hovedet på os, med minimale budgettet bør man puste støvet af The Terminator, Aliens og tildels The Abyss. De film har så meget nerve og er superb bundet sammen af et sveddryppende plot.
Lukker man øjnene for 3D oplevelsen (som jeg endda ikke fandt specielt fascinerende) og kigger på selve filmen, så er der jo INTET at komme efter. Alt er set før og bedre, logikken er himmelråbende, persongalleriet så karikeret at vi er i Morten Korch land og end ikke actiondelen, hvor man havde tilladt sig at tænke: Yes, Cameron og sci-fi igen, har den mindste tænding. Humor var der til gengæld, da overskurken (en mand der får Billy Zane's figur i Titanic til at fremstå som verdens mest sympatiske mand) i sin kampmaskine trækker sin over dimensioneret kniv på to meter. Ikke et 3D øje var tørt. James Horners score (kan nogen huske hvornår den mand sidst har lavet noget der bare minder om et godt score?) er så anonymt og ligegyldigt, at man automatisk begynder at revurderer sin opfattelse af de musikalske indspark i X Factor.
Så for at svare dig på dit spørgsmål: Ja, jeg har set den. Desværre.
Avatar er cola uden brus.
|
|
Monkeyman
|
Sendt 2010/01/17 19:54:24
IP:
Logget
|
|
|
Gammenlsmølfen Cameron
Godt svaret, Holliday!
Ja, jeg må erkende at jeg er meget enig med dig. Men det kan jo være at den gode Hr. Cameron én dag holde op med at tælle penge, og begynder at lave en film med rigtig dybde, men Avatar er alligevel en film alle bør se.
Men igen... Jeg opgiver ikke håbet om, at manden én dag vil lave en film, som tage os tilbage til de gode gamle 80'ere... Det skylder han vist os
|
|
AyathTheLoafer
|
Sendt 2010/05/17 17:35:01
IP:
Logget
|
|
|
Blålys?
Det er dog fantastisk som folk kan få de store floskler frem, når de skal skabe ordbilleder af den manglende oplevelse i Avatar.
Historien er tynd - ja, nøjagtig som 99% af alt hvad der kommer fra Hollywood. Den samme gamle heltehistorie - ja, men sådan er det jo med film om enkeltpersoner. Enten bliver de dræbt eller også redder de den halve verden fra undergang. Forudsigelig - ja, det vidste jeg at I ville sige.
Personligt har jeg et mangeårigt forhold til såvel amerikanske indianere og det afrikanske folk. Har stor sympati for deres uheldige møde med den såkaldt civiliserede verden.
Jeg har stor sympati for en film, der ikke har biler, der eksploderer i en kæmpe ildkugle bare de rammer en brandhane. Jeg synes at det er forløsende dejligt, at der her holdes et spejl op foran vores øjne, så vi kan se - og forholde os til - den måde vi til alle tider har behandlet de folk, som vi betragter som uciviliserede. Er det ikke underligt at uciviliseret måles I hvor veludviklede deres våben er?
Avatar er en dejlig film, som udstiller lige præcist det, som mange sci-fi forfattere har hævdet i mange år... Når vi en fremmed verden vil vi ødelægge den. Hvis vi bliver besøgt fra en fremmed verden vil de ødelægge os. Drivkraften i at besøge andre verdener ligger i hvad, vi kan få ud af det i den sidste ende af materielle fordele. Og her tæller en kulturel udveksling af ideer lige præcist nul og en dyt.
|
|
MagnusP
|
Sendt 2010/08/12 14:16:56
IP:
Logget
|
|
|
Hvid mands drøm...
...om ikke bare at betvinge de vilde og frisætte naturen, men også at gå fra at være lam til at være omnipotent. Det har intet med naturen at gøre, men den civiliseredes drøm om den som værende harmonisk....
|
|
Rene
|
Sendt 2012/10/13 19:51:43
IP:
Logget
|
|
|
avatar er en af tidens bedste film
hollyday...du har da ikke forstand på hverken film eller instruktører...for mig lyder det som om at du har ondt i røven over at en mand i sådan en stor kaliber som james camerone kan få dig til at føle dig som en lille mand uden penge og tilværelse...den her film er en af vores generations bedste film...jeg tvivler på du overhovedet har set avatar..og slet ikke i 3d...jeg hader folk der udtaler sig om film de aldrig i sit liv har set...hvis du havde så var dit svar anderledes..tag du hjem og se børne tv fra dr i stedet for...
|
|
René
|
Sendt 2012/10/13 20:54:32
IP:
Logget
|
|
|
Holliday:
Jeg sværger på min Extended Version "Ringenes Herre" trilogi-box, at det ikke var mig der skev det forrige indlæg. Ama'r!
|
|
Holliday
|
Sendt 2012/10/14 00:19:22
IP:
Logget
|
|
|
René og rene (modsat beskidt?)
Det er jeg udmærket klar over René 
For kan man nu og da (med god grund) stille spørgsmålstegn ved dine smagsløg, kan man det til gengæld ikke ved din evner til at formulere dig på dansk. Det forrige indlæg evner jeg til gengæld ikke at tyde meget af. Mon det en slags Avatar kode?
|
|
René
|
Sendt 2012/10/14 10:57:58
IP:
Logget
|
|
|
rene René (jeg har lige fået det halvårlige bad)
Ja, jeg synes også at det næsten tangerede volapyk.
Men sker der så ellers noget spændende for tiden på DR Børne-TV?
|
|
Holliday
|
Sendt 2012/10/14 11:38:38
IP:
Logget
|
|
|
Det halv beskidte dusin
Nu er børne-tv på DR, vel efterhånden det eneste kvalitets tv der er tilbage? Plus der lige er blevet tilført rare 70.000.000 kr. fra licenssvineri puljen, så her går det godt. Forudsat selvfølgelig, at fællesnævneren ikke sænkes til dårligt animeret steroider smølfer på sommerfugl jagt i Randers Regnskov
|
|
|
|
|