Udgivet 30. september 2001
af Sandrew/Metronome
|
DVD9016
/
UPC# 5706550090168 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
Saga Studio
-
1961
Danmark
-
Farve
-
97 min
|
 |

|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: Danmark |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
 |
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
 |
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 1.0
|
Dansk
|
Dansk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,66 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Mogens |
 |
|
|
|
Peter's baby
Denne films to komiske situationer er tidstypiske. Den ene er, hvor pinligt det er, når en ikke alt for sprogkyndig dansker forsøger sig med en større forklaring på et andet sprog, helt overbevist om, at han er bare perfekt. Den anden er, hvor pinligt det er, når en nybagt moder ikke vil gifte sig med barnets far. Her er tiden løbet fra filmen. Men det var "mærkværdigt" i 1961 - dét måtte ha’ en forklaring. Og det har det i denne film. En yderst fornøjelig forklaring - i Paris! Ghita Nørby er Tony, nybagt moder med problemer. Ebbe Langberg er Peter, nybagt fader med problemer. Dirch Passer er William, der på festlig vis fordobler problemerne.
Tekst fra omslag
|
|
Brugerne skriver om Peter's baby:
|
Anmeldt af
The Asian Player, Skærbæk |
18. juni 2019
|
|
Fantastisk Love Story !!! |
|
Glimrende romantisk og sentimental film med rigtig god musik og sange. Men jeg er træt af at se Ebbe og Ghita sammen. Der var så mange babes at vælge imellem og så.... - Altså !! Èn af de andre har nævnt Dirch Passer og han passer da også perfekt ind i den rolle. Slutningen er helt kanon !
|
|
|
Anmeldt af
windfeldt, Nørresundby |
22. august 2006
|
|
rædselsfuld |
|
Denne film er med garenti en af de værste danske film nogensinde måske bortset fra reptilicus. Karaktererne er ikke troværdige kuliserne hænger i laser instrktionen er forfærdelig. eneste lyspunkt er Dirch passer.
|
|
|
Anmeldt af
golle2, Nørresundby |
24. februar 2006
|
|
OK |
|
OK FILM HELLER IKKE MERE DIRCH SOM BLIVER MISMRUGT I EN ALT FOR LILLE ROLLE MEN MAND KUNNE JO IKKE SIGE NEJ DESVARE OK FILM 2
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
13. juli 2005
|
|
Klæbrig sentimental |
|
Sukret komedie som man alligevel overgiver sig til p.g.a. de gode skuespillere. Langberg og Nørby udgør et perfekt filmpar, og udnyttelsen af de parisiske locations er fremragende. Gabriel Axél overspiller utåleligt sin rolle som politibetjent. Og så mener jeg, at dette var filmen der introducerede Dario Campeotto for det danske filmpublikum. Selvfølgelig med en sang!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Peter's baby - klik her
Start en debat om filmen Peter's baby - klik her
Start en debat om denne udgave af Peter's baby - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |