Udgivet 19. april 2006
af BFI Video
|
BFIVD666
/
UPC# 5035673006665 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Palladium Film
-
1943
Danmark
-
Sort/Hvid
-
97 min
|
 |
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
|
Anamorphic (16:9) |
|
Trailer |
 |
Production Notes |
|
Music video |
|
Documentary |
|
Music score |
 |
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
 |
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Standard Academy
|
DD 1.0
|
Dansk
|
Engelsk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,34 : 1 |
Keep Case |
DVD5 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
|
Vredens dag
Vredens dag holder 200 % i dag 58 år efter dens i øvrigt lunkne modtagelse ved premieren. Den danske befolkning under besættelsen var simpelthen ikke gearet til at se en intens, tungsindig, multi-lagret tragedie om heksebrændinger, overtro og syndefald i det Herrens år 1623. Det er fortællingen om den unge Anne (Lisbeth Movin), som er gift med den væsentligt ældre pastor Absalon Pederssøn (Thorkild Roose), der mere eller mindre har presset Anne til giftermål mod at lade hendes mor slippe for en skæbne på bålet. Anne terroriseres af Absalons dominerende mor, der ubetinget er den værste svigermor, jeg nogensinde har haft den skræk at opleve! Værre bliver alting, da Absalon skal føre rettergang mod heksen Herlofs Marte, som har en slem klemme på pastoren. Samtidig dukker Martin (Preben Lerdorff Rye), Absalons voksne søn af tidligere ægteskab, op på arenaen og sætter gang i drifterne hos sin stedmor. Alting bliver om muligt endnu mere kompliceret hen ad den bumlede vej, og som tilskuer sidder man anspændt og fastholdt som i en af den tids væmmelige torturredskaber under hele turen mod en slutning, der er så tragisk, chokerende og alligevel uundgåelig, at den næsten ikke er til at bære. Det er godt, det her! Konstant oser filmen af atmosfære, og der hænger en mørk, tung, dødsagtig skygge over hele affæren, der står i skærende kontrast til Annes smukke, “uskyldige” ydre. Men ingen er helt uden skyld i dette persongalleri, og ondskaben lurer i hver krog af sindet. Dette er Dreyer, når han er mest led! Ikke desto mindre er Vredens Dag et mesterværk, der ingenlunde er blegnet det fjerneste med årene.
Peter J
Specielt om denne udgivelse:
- Kommentarspor med den danske Dreyer-ekspert Casper Tybjerg
- Carl Th. Dreyer-kortfilmen The Fight Against Cancer (1947, 15 min)
- Carl Th. Dreyer-kortfilmen A Castle Within a Castle (1955, 8 min)
- Nydelig illustreret booklet incl. et essay om Vredens dag af filmhistorikeren Philip Kemp,
og Film Art as Passion, et essay om instruktørens værker skrevet af Casper Tybjerg
|
|
Brugerne skriver om Vredens dag (Carl Theodor Dreyer):
|
Anmeldt af
Film-Fyren, Skovlunde |
29. marts 2024 |
|
Kunne hun være en heks? |
|
"Vredens dag" er en af Dreyers hovedværker. Det er også forståeligt, når man ser filmen. Det er en velspillet , stærk og sørgelig film, om middelalderens hekseafbrændinger, som fokuserer på sorg, had, liv og død. Det allerbedste ved "Vredens dag" er handlingen, om Annes forhold med præsten Absalon efter en af Annes mors veninder bliver brændt. Fantastisk film af Dreyer, og helt klart seværdig.
|
|
|
Anmeldt af
Mercy, Odder |
19. februar 2021 |
|
Svigermors skarpe tunge |
|
Skæbnestung pensum på enhver jasigers liste.
"En kortvarig fryd, en hemmelig synd". Synd, synd, synd, en af fredens religions vigtigste grundpiller. Desværre.
Endnu en fortræffelig Dreyer-perle.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
19. november 2009 |
|
Stor filmkunst fra Danmark! |
|
Ved sin premiere anså mange anmeldere ''Vredens dag'' for en gang opstyltet og trevent fortidslevn, der stadig hang fast i stumfilmens formsprog. Anderledes er det i dag, hvor filmen anses som den måske mest frapperende af alle Dreyers film. Det er et sort-hvidt mesterværk, der mere end perfekt udfolder en fortælling om netop det tvetydige og dunkle i spillet mellem sjælens lys og mørke. Dreyer giver anelsesfulde billeder og tyste tragedier et resonansrum, hvor bibelske billeder, dybsindig lyssætning og en egen kølig inderlighed smelter sammen. Bortset fra Bergman har ingen filmkunstner haft så indforstået et blik for dramaet i den nordiske protestantismes puritanske æstetik som Dreyer. Og ingen steder åbenbarer han den med mere besættende styrke og æstetisk-dramatisk overblik end i ''Vredens dag''.
|
|
|
Anmeldt af
DK6400Brian, Sønderborg |
29. juli 2008 |
|
[Indlæg slettet af bruger]
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
14. juli 2005 |
|
Dies Irae |
|
Måske Dreyer´s mest helstøbte film. Et historisk drama om hekseforfølgelse, overtro og forbudt kærlighed. Lisbeth Movin fylder sin rolle godt ud, skræmmende moderportræt af Sigrid Neiendam, og Lerdorf Rye er forrygende som den feje præstesøn. Olaf Ussing er fantastisk som en koldblodig præst der angrer på dødslejet. En klassiker i dansk film!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Vredens dag (Carl Theodor Dreyer) - klik her
Start en debat om filmen Vredens dag (Carl Theodor Dreyer) - klik her
Start en debat om denne udgave af Vredens Dag (Carl Th. Dreyer) (engelsk omslag) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|