Udgivet 3. maj 2004
af MGM/UA
|
10001069
/
UPC# 5050070020694 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
Cannon Group
-
1983
USA
-
Farve
-
101 min
|
 |
 
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
England
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
10 to Midnight
Den kyniske og kontante poltimand Leo Kessler (Charles Bronson) er i hælene på en morderisk galning, Warren Stacey (Gene Davis), der hævner sig på smukke kvinder, der har afvist ham. Stacey bringes for retten, men løslades igen på grund af en juridisk spidsfindighed. Kessler anbringer falske beviser for at få ram på ham, men planen giver bagslag, og til sidst må Kessler selv gøre arbejdet færdigt, før morderen slår til igen. En rigtig Charles Bronson selvtægtsfilm!
|
|
Brugerne skriver om 10 to Midnight:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
18. april 2013
|
|
Den nøgne morder |
|
Charles Bronson er tilbage i endnu en 80'er rolle som en kriminalassistent der kommer på sporet af en vanvittig kvindemorder der har det som en del af drabsritualet at smide tøjet inden han stikker sine ofre ihjel. Formula-script hele vejen og først i anden halvdel liver filmen op og bliver lidt småspændende. Meget 80'er ramt men i den bedre ende af Bronson/Thompson skalaen.
|
|
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
30. januar 2013
|
|
Mord mord - manden er jo nøgen |
|
Endnu en af de gamle Bronson film. Men det virker sådan lidt plat med ham den nøgne morder. Er det ikke noget ordentligt på skærmen kan mam da se denne, men virker for lang, og scenen hvor han slagter de unge syge plejesker hører mere til i en splatter film. Så absolut kun til hardcore fans af Bronson, der kan siges at være 70ernes Steven segall
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
14. marts 2012
|
|
Killer in the nude |
|
Tidstypisk og ganske okay 80'er spændings-thriller, der byder på rosinansigtet Charles Bronson som vi kender ham, altid med knebne øjne og den der meget specielle stemme, der lyder som om manden hvert øjeblik kunne falde i søvn.
Det man nok mest vil huske denne film for, er at vores morder vælger at gå nøgen rundt, når han er i sit ´´killer-mode´´ so to speak, og dette gør karakteren lidt mere syg i skallen end han er i forvejen. Denne rolle spilles overraskende godt af Gene Davis, der vidst har analyseret rigtige seriemordere som Ted Bundy osv, før han sprang ud i denne rolle, som er ung fyr der ikke just vil acceptere hvis en pige afviser ham!
I en rigtig 80'er film skal man ha' en god blanding af blod, patter og electro musik i baggrunden... og hér vil man bestemt ikke blive skuffet, selvom vi aldrig når hen til en punkt, hvor det bliver seriøst gory eller explicit! Havde filmet oppet sig lidt hvad angår den vigtige del der hedder manuskriptet, så var vi muligvis landet på en 3'er og måske en ekstra halv stjerne oveni i hatten!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af 10 to Midnight - klik her
Start en debat om filmen 10 to Midnight - klik her
Start en debat om denne udgave af 10 to Midnight - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|