Udgivet 24. januar 2019
af Fox-Paramount
|
N024224USP01
/
UPC# 7340112744427 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
20th Century Fox
-
2003
USA
-
Farve
-
133 min
|
 |
 
|
|
4K UHD-pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
|
|
You wouldn't like us when we're angry...
Når 20th Century Fox-logoet langsomt fader ud, er der et bogstav, der bliver stående lidt længere end de andre... det sidste "X". Det signalerer til fans over hele verden, at nu starter endnu en film om The X-Men.
I X-Men 2 begynder vores mutantvenner at blive en smule trængt. I kulisserne i Washington arbejder kræfter på at få interneret og registreret alle mutanter. Efter et angreb af en løssluppen mutant på den amerikanske præsident, ser den småskøre oberst Stryker sin chance og får autoriseret et angreb på X-mændenes tilholdssted.
De har til huse i, hvad der på overfladen ligner en skole. I virkeligheden er dette en high-tech træningsfacilitet, der skal hjælpe mutanter til at kontrollere deres specielle evner.
To af gruppens hovedkræfter, den telekinetiske Jean Grey og Storm, der kan kontrollere vejret, begiver sig ud for at finde den løsslupne mutant, der angreb præsidenten.
Imens tager gruppens leder, Professor X, til et tophemmeligt fængsel for at snakke med sin ærkefjende Magnito, der i øjeblikket er spærret inde. Det efterlader kun Wolverine, den ukontrollable slagsbror med jernkløerne, tilbage til at passe på alle skolens elever/mutanter.
Oberst Stryker slår til i nattens mulm og mørke. Med et hold soldater angriber han skolen, da den er mest sårbar. Spredt for alle vinde er mutanterne ude af stand til at forsvare skolen, og Wolverine slipper kun med nød og næppe væk med et par af eleverne. Oven i det bliver Professor X taget til fange, og Magnito slipper ud af sit fængsel.
Stryker er meget interesseret i at få fat på Professor X's maskine, der sætter ham i stand til at finde andre mutanter. For med den i baghånden vil det ikke være noget problem for ham at finde og udrydde alle eksisterende mutanter.
Nu er gode råd dyre, og X-Mændene må danne fælles front med den onde Magnito mod den hidtil værste trussel...
X-Men 2 er en klar forbedring i forhold til den første film, som dog også var temmelig god. 2'eren er simpelthen et mesterværk.
Bryan Singer, der bragede ind i vores bevidsthed med filmen The Usual Suspects, står bag kameraet på denne og den første X-Men-film. I 2'eren udviser han meget større selvsikkerhed. Alle de opskruede forventninger fra den første film er ligesom væk, og det hele falder meget mere naturligt for.
Med ikke færre end 14 hovedkarakterer er X-Men 2 meget tæt befolket. Det gør selvfølgelig, at ikke alle får den tid, de måske burde få. Specielt Halle Berrys Storm må lide. I tegneserien er hun, efter Wolverine, den, der gør størst indtryk, men i filmen er hun nærmest reduceret til en statist.
Men på trods af alle de personer, der er i filmen, og det hav af små sidehistorier, der udspiller sig, så mister man ikke overblikket.
Wolverine er den bedste karakter i filmen. Han bliver spillet af Hugh Jackman, der fik sit gennembrud med den første X-Men-film og i mellemtiden har lavet film som Swordfish og Someone Like You, og som har mere karisma, end han ved, hvad han skal gøre med. I rollen som Wolverine får han den hidtil bedste mulighed for at udnytte dette faktum.
Anna Paquin spiller den unge mutant Rogue. Hendes superhelte-evner består i at kunne suge livskraft ud af dem, hun rører ved. Lidt af et dilemma for en stakkels teenagepige, der forfærdeligt gerne vil i kontakt med det modsatte køn. Paquin vandt en Oscar for The Piano, da hun var 11 år gammel, og hun overrasker stadig, næsten lige meget hvad hun laver. Hun er hamrende dygtig!
I den første X-Men film er det Rogue og Wolverine, der bliver vores introduktion til Mutanternes verden, og det er ligesom om, filmen har en svaghed for de to. Deres scener sammen er klart de bedste.
Der er gods nok i den oprindelige tegneserie til flere hundrede spillefilm, så derfor har manuskriptforfatterne nøje måttet udvælge, hvilke historier de vil fokusere på. Og de har valgt rigtigt godt! De slår ned i X-mændenes grundlæggende dilemma: Mutanterne besidder kræfter, der gang på gang kan redde menneskeheden, og alligevel er de dømt til at blive misforstået og hadet af de selv samme mennesker, som de beskytter.
Selvfølgelig slutter filmen med at lægge op til en efterfølger. Det sidste billede før rulleteksterne giver en indikation af, hvad den vil handle om, men folk, der ikke kender tegneserien, vil ikke vide, hvad der menes. Det vil rigtige fans dog, og de vil kaste sig mod lærredet og råbe "vi vil ha' mer'!"
David
|
|
Brugerne skriver om X-Men 2:
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
2. november 2011
|
|
Round two |
|
Mange betegner 2'er som den bedste eller hvertfald den mest kritiske del af en sammenbindende trilogi, da man er færdig med at introducere kerne-karaktererne, og nu kan koncentrere sig om at fortælle historien, hvor normalt midterdelen af en trilogi plejer at være den vigtigste del, der afslører alle hemmeligheder og går i dybet i plottet.
"X-MEN 2" eller "X2", skulle således gerne sammebinde hele tegneserieuniverset og give os en fortælling, der vil betyde knald eller fald for mutanternes videre færd... desværre så er denne 2'er noget forvildet fortalt, dermed mener jeg bestemt ikke at filmen er dårlig skrevet, for det er det sidste den er! "X2", er umanérlig godt skrevet, den er bare ikke sat perfekt sammen, og på et tidpunkt mister filmen lidt pusten, selvom vi taler om en høj underholdende film, der måske bruger for lidt tid til enkelte hoved-karrakterer.... hvilket er filmens største minus, hvis man ser tingene med min optik.
Über fans af superheltegenren og især X-MEN, vil med stor sandsynlighed elske denne flotte effektfilm, men for at være helt ærlig (og det skal man jo være i et forum som dette), så synes jeg ikke filmen var bedre end 1'eren, nej faktisk er 1'eren stadig min favorit film i X-MEN sagaen.
|
|
|
Anmeldt af
Kasper, Aalborg SV |
30. maj 2007
|
|
X - Men 2 |
|
Virkelig en god Action/Science Fiction film fra Bryan Singer.
|
|
|
Anmeldt af
Holliday, Aalborg |
19. september 2006
|
|
X-Men Returns |
|
Nærmest skræmmende vellykket forvaltet af Brian Singer som skal jonglere et stort persongalleri, budget og et univers som langt fra er så S/H som superheltenes tumleplads ellers ofte er. Singer driver historien fremad, holder fast i persontegningerne og drysser effektiv action ud over og samlet set lykkes det for ham, at overfører alle de bedste ingredienser fra tegneserieuniverset til biografmørket. X-Men 2 overtrumfer på alle måder den slet ikke uefne 1'er, og placerer sig som måske genrens bedste. Fornemt!
|
|
|
Anmeldt af
Karina, Søborg |
14. juli 2005
|
|
Vi kører videre... |
|
Egentlig burde 2'ere altid være bedre end 1'ere. Man kender allerede personerne og skal ikke bruge tid på at introducere. Al energi kan straks lægges i historien. Og det er netop det fede ved X-men2. Vi sætter af med det samme, personerne uddybes og udvikles på fornem vis, mens en aldeles glimrende historie danner baggrund for karakterernes fortsatte interaktion. Jeg synes, det er en virkelig god film! Undrer mig lidt over hende den anden healermutant... hvorfor skal hendes knive være lange negle? Fordi hun er en pige? Vi ved det ikke, men det skal heller ikke skille os ad. Jeg satser på, at de kan holde stilen og glæder mig til 3'eren.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
7. juli 2005
|
|
Mutanterne er tilbage! |
|
Som tilfældet var med den første film, så er der her tale om yderst kompetent og intelligent underholdning. Knap så stilsikker måske og ikke så stramt formet som "X-Men" kompenserer opfølgeren dog ved at være et sandt overflødighedshorn af gode effekter, et godt script (skulle det ikke have været nævnt først, egentlig?!) og et forrygende tempo. Man er prægtigt stimuleret hele tiden, og den enkle morale fremmer selvfølgelig tillige filmen som helhed.
|
|
|
Anmeldt af
Filt, København Ø |
25. februar 2004
|
|
X-tremt vellykket! |
|
X2 er på alle måder bedre end sin forgænger. Effekterne er noget af det bedste, jeg længe har set. Historien... den er ubeskrivelig! ...og slutningen, måske end af de bedste slutninger der nogensinde er set.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af X-Men 2 - klik her
Deltag i debatten om
filmen
X-Men 2 - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: X2 |
Falkbøll
Se alle titler her
|
Sendt 2003/05/31 12:44:51
IP:
Logget
|
|
|
OK - but no biggie.
"X2" Er da ganske fin, jeg var godt underholt, men ham "Wolverine", han er da lidt af en - øhh, PUSSY!. Kan i huske hvordan man sad og beundrede Indie (Jones) i gamle dage - Jones måtte simpelthen bare ikke! dø. Hvis Wolverine fik lagt den trætte Elvis-frits ned? - Who gives a shit?. Han mangler simpelthen noget af det, både Indie havde, og Neo HAR! (det er hvad der sker, når man kaster en lover-boy, til at spille macho-hero). Og når der så endelig kommer noget der minder lidt om en female-wolverine, hvad sker der?, hun skulle dø - Er Brian Singer homo?.....(joke). Ud over det, så var den da fed nok, men bedre end nr 1 - NÆPPE.
|
|
lunddal
|
Sendt 2003/05/31 20:36:45
IP:
Logget
|
|
|
Ja, Singer er homoseksuel (den havde du nok ikke regnet med :P )
|
|
Falkbøll
|
Sendt 2003/06/01 21:05:11
IP:
Logget
|
|
|
Tak til Lunddal
Nej det har du helt ret i, jeg syntes bare det var lidt "fimset". Tænk på alle de muligheder de to "katte" havde, han kunne da ha sagt : Hey hey! - stop lige en halv babe, hva med at prøve... the real "Wolf-Style". Og samtidig starter "Blue Moon" svagt i bagrunden - Nej den går ikke - Jo i en Lloyd Kaufman film. And on that note - we kill the music. K Pedersen.
|
|
McFLY
|
Sendt 2003/10/04 10:48:12
IP:
Logget
|
|
|
elvis hår ok
JEG MENER AT DET ER FULDT BERRETIGET, AT WOLVERRINE HAR DEN KARAKTERISTISKE FRISURE. MAN SKAL JO IKKE GLEMME AT X-MEN FAKTISK ER BASERET PÅ EN TEGNESERIE, HVOR DEN SLAGS HØRER HJEMME...OG DESUDEN ER HANS YDRE JO I FORVEJEN TONET NED TIL FILMEN. MED HENSYN TIL FILMEN SYNTES JEG AT SINGER HAR GJORT DET SAMME SOM CAMERON GJORDE MED T2, NEMLIG AT FORBEDRE SIN ETTER, LAVE ET SJOVT TWIST, SÅ SOM AT THE BAD GUYS SLUTTER SIG SAMMEN MED VORES HELTE, OG SÅ ALLIGEVEL IKKE... X2 ER ET BRAG AF EN SUPERHELTEFILM, OG BIGGER IS BETTER.
|
|
Bøddel
|
Sendt 2003/10/05 20:02:22
IP:
Logget
|
|
|
X-men 2
Neo er fandeme den største pussy siden Clark Kent trak i sit superheltekostume. (Jeg er ikke den store Superman-fan, forstår I nok.) Derudover har Keanu Reeves ligeså meget karisma som et stk. vådt, brugt toiletpapir. Men det er jo bare min mening.
X-men 2 er bedre end 1'eren, synes jeg, da Singer har fået styr på sine hovedpersoner, skabt bedre actionfrekvenser og bruger humøren langt bedre. Det er en fed film.
T2 er ikke halv så god som Terminator 1, hvor atmosfæren er langt mere dunkel og knapt så poleret som 2.
|
|
Stoney
|
Sendt 2003/11/11 01:16:19
IP:
Logget
|
|
|
Ikke "disse" Superman! ALLE superhelte er et ripoff af den figur. Og ingen film når op på siden af den originale Richard Donner Superman film fra 1978. INGEN!
Og angående X-Men...For mange figurer at holde styr på. Og for meget CGI.
Feh.
|
|
Bemo
|
Sendt 2003/11/12 00:04:10
IP:
Logget
|
|
|
Mange figurer
Ideen med mange figurer på samme tid, stammer jo fra tegneserier, så det er vel ikke negativt at Singer bruger det i sin film. I Hulk bruger Ang Lee det jo virkelig flot når en scene bliver fra forskellige vinkler i samme billed. En rigtig fed og anderledes Super helt film
|
|
|
Start en debat om denne udgave af X-Men 2 (4K UHD) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|