Udgivet 30. april 2018
af Universal
|
8311368
/
UPC# 5053083113681 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
DreamWorks
-
2000
USA
-
Farve
-
155/180 min
|
 |

|
|
4K UHD-pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Niels Ole |
 |
|
 |
Mogens |
 |
|
 |
Thomas |
 |
|
 |
Helle |
 |
|
 |
Hjalte |
 |
|
 |
Klaus |
 |
|
 |
Lars |
 |
|
 |
Søren |
 |
|
|
|
A slave who controlled an empire
Russell Crowe er Gladiator. Og hvis du ikke vidste det i forvejen, er det fordi, du er gået glip af én af årets absolut bedste biografoplevelser. Russell Crowe spiller hærlederen Maximus, som under kejser Marcus Aurelius’ styre fører det romerske rige til den ene sejr efter den anden med stor kløgt og snilde. Men da kejseren dør, og hans uvorne søn Commodus tiltusker sig magten, falder Maximus i unåde, og han bliver beordret dræbt af Roms nye leder på lige fod med sin kone og sin lille søn. Hvad Commodus ikke ved er, at Maximus i Russell Crowes imponerende skikkelse er den sejeste motherfucker, der nogensinde er set iført nederdel og sandaler og bestemt ikke lige sådan at slå ihjel, så da han efter at have dræbt sine banemænd vender hjem til sin nedslagtede familie, har Commodus skabt sig en fjende, der skal ende med at tage livet af hans kejserdømme. Men inden vi når så langt, bliver Maximus indfanget til en gladiatortrup, hvor han modvilligt lader sig indrullere og snart er den største stjerne på den blodrøde arena. Med lidt vejledning fra sin nye herre har Maximus snart lagt sig en plan, der kan give ham sin velfortjente hævn.
Gladiator er noget så sjældent som en fuldkommen filmoplevelse. Ridley Scott er en af de få nulevende instruktører, som tør prøve kræfter med film af episk karakter, og han er nok den eneste, der kan slippe heldigt fra det. I Gladiator er der bestemt heller ikke blevet sparet på noget, hverken i filmens indledende krigsscener, der er de mest imponerende siden Saving Private Ryan, eller i de fantastisk iscenesatte gladiatorkampe, der bl.a. finder sted i et delvist genopbygget, delvist computerskabt Colosseum. Her er der virkelig blod, sved og mere blod, så det er med gysende fryd, at man ser dette voldsomme kapitel i Roms historie genskabt. Og først og sidst er der så Russell Crowe, som med Gladiator endeligt slår sit navn fast blandt de største mandlige stjerner i Hollywood. Med sin blanding af supercool action-helt og sårbart menneske af kød og blod har Crowe skaffet sig en stor fanskare på kort tid og vel at mærke af begge køn, hvilket Gladiators store succes også er et tegn på.
Hjalte
|
|
Brugerne skriver om Gladiator (Russell Crowe):
|
Anmeldt af
Jan, Viborg |
29. juli 2009
|
|
We mortals are but shadows and dust |
|
Episk storfilm, der ikke er set bedre hverken før eller siden. En perle i sin egen genre, og sammen med Alien, Ridley Scotts bedste film.....What we do in life,echoes in eternity.
|
|
|
Anmeldt af
rambo444, Tjele |
17. april 2008
|
|
wuav |
|
fantastisk god film. Ridley scott har lavet sin bedste film i sit liv. Russel crowe er fabeltig
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
29. oktober 2007
|
|
Med tommelfingeren opad |
|
Dejligt, banalt og godt Ridley Scott'sk. Gladiator er ikke et mesterværk, men dens underholdningsværdi og gode præstationer fra skuespillerne, kan man ikke tag fra filmen. Fint handlings og typsik Hollywood framgangsmåde, der holde ens blod i kog, imens vi nyder den ene fremragende kampscene efter den anden. RIDLEY SCOTT, I SALUTE YOU
|
|
|
Anmeldt af
janm, København K |
24. september 2006
|
|
Så fik jeg endeligt set directors cut |
|
Ja, der er gået nogle år siden jeg sad og svedte i biografsædet, faktisk længe siden jeg har set den sidst. Filmen er også blevet vist på diverse kanaler på tv, har såmænd også den almindelige udgave på dvd. Men men, var alene hjemme i weekenden, kone, barn, hund ude i sommerhuset, far her ligger med influenca, tilbud i Føtex var den jo, Directors cut. Og JA, den er stadig hamrende fed, den film. Det løber mig koldt ned af ryggen, tænk for mange år siden da slagtede man hinanden på det grusomste, bare i underholdningens navn! Ja, vi har boksning og American football, men alligevel!? Denne dvd er, sædvanligvis i sådan en udgave en smule længere, nogle nye scener og andet lækkert, alt i alt en film der holder 100. Glæder mig til min datter bliver gammel nok til at se den, den må jo være en af min tids klassikere, på højde men Ben Hur & Spartacus. Crowe er suveræn, flotte billeder af fineste karat, gode kamp-scener, fed lyd! Men en lille tåre presser sig på, for det blev jo Oliver Reeds sidste film, han er fandeme cool, som en lædersål i ansigtet! Godt han ikke er min svigerfar! Og til alle derude der IKKE har set den, kom så igang! 2 1/2 timers total god underholdning! Blod sved og tårer.
|
|
|
Anmeldt af
schau, Støvring |
28. maj 2006
|
|
kæft en idiot!!!!!!!!!!!!! |
|
kim leine, klamme idiot, hvad fanden snakker du om, gladiator er den største, flotteste og beste film der nogensinde er blevet lavet!!!!
|
|
|
Anmeldt af
Kim, København S |
28. januar 2006
|
|
Endnu en værdiløs sandalfilm. Kubrick roterer i graven.
|
|
|
Anmeldt af
Rasmus, Aalborg SØ |
8. oktober 2005
|
|
Typisk Oscar-film |
|
Endnu en overvurderet Oscar-film. Gladiator udgiver sig for at være et alvorligt, seriøst drama, men i virkligheden er det en rungende hul og tom filmoplevelse. Det hele er sort og hvidt uden plads til nogen nuancer. Der er masser af action og kampscener, men alligevel keder man sig efter ti minutter. At Crowe fik en Oscar for denne film og ikke for L.A. Confidential eller The Insider må være en af Akademiets dårligste vittigheder til dato.
|
|
|
Anmeldt af
ch, Odense C |
26. maj 2005
|
|
Tæt på |
|
Gladiator er ikke et uforgængeligt mesterværk, men den har alligevel et pænt strejf af storfilm, og det er dejligt at se man også idag er istand til at lave storslåede, episke film ligesom man kunne i 50'erne og 60'erne. Man fornemmer dog i visse scener, at der er brugt computereffekter, men alt ialt en fremragende og anbefalelsesværdig film. Desuden flot og storslået score af Hans Zimmer.
|
|
|
Anmeldt af
Midori, Randers SV |
25. maj 2005
|
|
Super god film |
|
Filmen er utrolig god og Russell crowe er virkelig en god skuespiller deri. Filmen er fantastisk god alle de blodige kampe blandt andet og bare det at han bliver forrådt af sine egne mænd, og vender tilbage for at tage hævn mod den nye onde kejser. Spændingen er der også synes jeg, på grund af alle de oplevelser han kommer igennem. En virkelig god film må da ses..
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
26. maj 2004
|
|
Gode billeder |
|
Ridley Scott er billedmageren over dem alle, og man glemmer tid og sted, når Gladiator ruller over lærredet. I gamle dage havde han et eller andet på sinde - det har han ikke her, med mindre budskabet er, at det er synd for gladiatorerne. Og det er det da. Men - flot håndværk, flotte billeder, flotte skuespilpræstationer, flot klip og rytme, flot musik. Mange scener danner efterbilleder på nethinden i lang tid.
30. oktober 2007 Directors cut gør ikke noget godt for filmen, tvært imod bliver der bragt "mislyd" i pacingen, og de nye scener mangler både nødvendighed og stramhed.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
13. februar 2004
|
|
Gigantfilmen genoplivet |
|
Det er en utrolig flot film, men det psykologiske aspekt bagved de brede penselstrøg lader noget tilbage at ønske, hvilket man vil kunne få syn for når man vender tilbage til filmen gentagne gange. I modsætning til en film som SPARTACUS som formåede at sætte hovedpersonen ind i tiden og dermed opnåede en nødvendig dybde, skøjter GLADIATOR lidt for behændigt hen over dette vigtige aspekt for et drama af dette omfang. Men det er en superflot produktion generelt betragtet!
|
|
|
Anmeldt af
Filt, København Ø |
11. februar 2004
|
|
Episk storslået! |
|
Ridley Scott har med Gladiator leveret en af sine bedste film nogensinde. Ridley Scott's instruktion, Hans Zimmer's storslåede score og det solide skuespil levere episk filmkunst i mesterklasse!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Gladiator (Russell Crowe) - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Gladiator (Russell Crowe) - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Gladiator (Russell Crowe) |
KC
Se alle titler her
|
Sendt 2005/08/22 18:44:34
IP:
Logget
|
|
|
Svagt at den ikke kommer med DTS alligevel Hvor er jeg skuffet!
|
|
|
Sendt 2005/09/02 18:03:39
IP:
Logget
|
|
|
Hvad har de røget?
Hvorledes kan de udgive den første version med DTS og så udelade det på the extended???
Det i sig selv er nok til at jeg ikke vil genkøbe den
Martin Andersen
|
|
jbnystrup
|
Sendt 2005/09/24 17:53:20
IP:
Logget
|
|
|
KØB REGION 1
Hvad nytter det, når den er i Region 2. Hold jer fra den, hvis I i forvejen har Region 1 stående på hylden.
|
|
kofi
|
Sendt 2005/09/24 20:20:47
IP:
Logget
|
|
|
Hmm
Fatter ikke ideen med denne udgivelse. Så vist jeg har forstået, så er har de bare sat de slettede scener ind, fra det som i de "ældre udgaver", kunne findes i ekstra materialet. Man må sige, at de presser citronen ret meget, og hvis det ikke en gang kommer med DTS, så er det ret sølle.
|
|
Rasmus
|
Sendt 2006/05/28 17:02:31
IP:
Logget
|
|
|
Til Schau
Lad være med at bruge en anmeldelse til at svine andre unødvendigt til. Det er ikke tanken med denne side. Der findes andre fora på nettet, hvor du kan få afløb for dine frustrationer.
|
|
Svend Erik
|
Sendt 2006/05/28 23:53:49
IP:
Logget
|
|
|
Det ligner ikke
almindelig frustration, når Schau fylder siden med ukvem, snarere noget, der kræver en diagnose.
|
|
|
Sendt 2006/05/29 14:15:06
IP:
Logget
|
|
|
schau har nok ikke fattet at hans mening omkring en film nok ikke deles med alle andre. gad vide om han har husket at indtage sin store dosis medicin .
|
|
robertm1912
|
Sendt 2006/05/29 14:27:46
IP:
Logget
|
|
|
Man må da trods alt medgive at Schau holder en ensartet stil i sine anmeldelser. Se fx anmeldelsen af King Kong
|
|
|
Sendt 2006/05/29 15:56:45
IP:
Logget
|
|
|
....
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Gladiator (3-disc) (4K UHD & Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|