Udgivet 20. februar 2020
af Nordisk Film
|
2395231
/
UPC# 5708758725033 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Nordisk Film
-
2019
Danmark
-
Farve
-
92 min
|
 |
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
- dansk film
|
Tekster: |
Dansk
|
|
Sprog: |
Dansk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Jagtsæson
Den nyligt fraskilte singlemor Eva (Mille Dinesen) tager på wellness-weekend med barndomsveninden Marlene (Lærke Winther) for at hjælpe hende gennem sin midtvejskrise. Med på turen er også Isabella (Stephania Potalivo), den nye unge kæreste til Evas eksmand, som maser sig på for at overtage rollen som bedsteveninde for Marlene. Det bliver en tur, der får det absolut værste frem i pigerne, og venskabet bliver sat på en voldsom prøve gennem alt fra en uheldig omgang Brazilian waxing og en mislykket fasanjagt. Spørgsmålet er, om Eva kan klinke skårene med Marlene, sikre et anstændigt forhold til Isabella og redde sin søns fødselsdag.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Jagtsæson:
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
16. september 2023
|
|
Komplet kikset komedie (Over 475.000 blev til grin i biografen!) |
|
Tåkrummende ringe, dansk forsøg på en komedie, hvor næsten intet fungerer. Skuespillerne gør hvad de kan, men kan ikke hamle op imod sløj instruktion og elendigt manuskript, der stort set ikke er sjovt! Jeg må give "Googly" ret i hans/hendes anmeldelse. Det bliver kun til ½ stjerne. ½
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
11. februar 2021
|
|
Den uheldige græsenke |
|
Den fraskilte Marlene hænger ud med sin gode veninde, der imidlertid er begyndt at nærme sig eks-mandens nye kæreste der er væsentligt yngre. For at få skovlen under hende, og undgå at hun sætter sig på parrets fælles søn som hun forkæler på det groveste, aftaler hun med veninden at tage på et wellness-ophold, på papiret for at hjælpe hende igennem midtvejskrisen, men i virkeligheden for at hun kan så splid imellem de to. Planen viser sig selvfølgelig at slå fejl. Ikke just det mest perfekte komedie-manuskript der er lavet, men pigerne gør det fint, og så rummer filmen tilstrækkeligt med pinligheder til at man sidder filmen igennem. Filmen viser i øvrigt, at Mille Dinesens røv er ren kakao for nethinden.
|
|
|
Anmeldt af
René, Åbyhøj |
29. juni 2020
|
|
Ikke just en fuldtræffer |
|
Mille Dinesens figur i denne film lader blot til at være en slags kvindelig udgave af Frank Hvam's rolle i TV-serien "Klovn". Det vil sige: en karrikeret type, der totalt mangler situationsfornemmelse, og en stor del af tiden siger og gør de helt forkerte ting i malplacerede situationer. Men hvor humoren i "Klovn" trods alt formåede at balancere på den rigtige side af stregen, så det alligevel var muligt at bære over med de værste af pinlighederne og stadig få sig et forløsende grin, så rammer Mille Dinesen's præstation desværre ved siden af målskiven. Hun gør naturligvis alt det som hun skal, men modarbejdes uheldigvis også af et middelmådigt manuskript med en lidt anstrengt persontegning. Efter min mening er der desværre alt for mange af "løjerne", der bare ikke føles specielt morsomme. Men scenen med voksbehandling gjorde, at karaktergivningen alligevel ikke endte på kun én stjerne. Den var trods alt lidt sjov.
|
|
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
15. november 2019
|
|
Jagt season rammer ved siden af |
|
Rammer helt forbi her. Det blir aldrig sjovt.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Jagtsæson - klik her
Start en debat om filmen Jagtsæson - klik her
Start en debat om denne udgave af Jagtsæson (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|