An unknown error occurred:
UnexpectedClosure
INCLUDEFORM
!

[/!]
 
0.00 kr
Kurven er tom
Til kassen

Log ind

Nyhedsmail
Følg din ordre
FAQ
Sitemap

Man Who Knew Too Much,  The (tysk omslag) (DVD) Man Who Knew Too Much, The (tysk omslag)

Udgivet 9. november 2006 af Universal 8246354 / UPC# 5050582463545

Man Who Knew Too Much,  The (tysk omslag) (DVD) - Klik her for at se billedet i stor størrelse.

Udgået

Det er ikke længere muligt
at bestille denne udgave.

Klik her for eventuelle
andre udgaver af filmen

Medierådets aldersgrænse. Universal - 1956
USA - Farve - 120 min
Ønskeliste
DramaAdventureKriminalfilmThriller
Filmens specifikationer
Original titel: Man Who Knew Too Much, The
Dansk titel: Manden, der vidste for meget
Instruktør: Alfred Hitchcock
Medvirkende:
Dr. Ben McKenna  James Stewart
Jo McKenna  Doris Day
Lucy Drayton  Brenda De Banzie
Edward Drayton  Bernard Miles
Buchanan  Ralph Truman
Louis Bernard   Daniel Gélin
Ambassador  Mogens Wieth
Val Parnell  Alan Mowbray
Jan Peterson  Hillary Brooke
The assassin  Reggie Nalder
Vis alle medvirkende...
Stikord: Remake / reboot
The Man who Knew Too Much
Ferie
Kidnapning
Paranoia
Sammensværgelse
Spionage
Klik for alle udgaver af filmen
Same Cast
DVD-pladens specifikationer
TV-system:  PAL DVD-pladen har regionalkoden 2.Region:
Oprindelse:  Tyskland
Features:
Ja Anamorphic (16:9) Ja Trailer
Ja Production Notes Music video
Ja Documentary Music score
Commentary Fact track
Interviews Ja Gallery
Multi-angles Cast & Crew
Hidden Features Outtakes
DVD-Rom features Deleted scenes
Antal plader: 1Denne udgivelse indeholder 1 plade(r).
Billedformat Lydformat Sprog Tekster
Letterbox
DD 2.0
Engelsk
Tysk
Dansk
Engelsk
Aspect Ratio Kassette Pladetype Faste tekster
1,85 : 1 Keep Case DVD9 Ingen

Billedgalleri:

Brugernes bedømmelse:

Antal stemmer: 10

Gennemsnit: 8.0 ud af 10

Du kan også stemme.   

Laserdiskens vurderinger:

Niels Ole
Mogens

Manden, der vidste for meget

James Stewart og Doris Day, i en usædvanligt dramatisk rolle, er fantastiske i denne brilliante spændingsfilm fra den uforlignelige mester, Alfred Hitchcock.
     Ben og Jo MacKenna er to uskyldige amerikanere på ferie i Marokko med deres søn Hank. Efter at en fransk spion dør i Bens arme på markedet i Marrakesh, opdager parret, at deres søn er blevet kidnappet og ført til England. Da de ikke ved, hvem de kan stole på, er Hr og Fru MacKenna fanget i et mareridt af international spionage, snigmord og terror. Snart hænger deres liv i en tynd tråd, efterhånden som de nærmer sig sandheden og et hårrejsende klimaks i Londons berømte Royal Albert Hall.
Tekst fra omslag

Specielt om denne udgivelse:

  • Audio: Engelsk DD2.0 Mono / Tysk dubbing 2.0 Mono
  • Undertekster: Engelsk, dansk, svensk, norsk, finsk, tysk, hollandsk
Special features:
  • Dokumentar: Produktionen af Manden, der vidste for meget
  • Kunstgalleri
  • Biograftrailere

Brugerne skriver om Man Who Knew Too Much, The (James Stewart):

Anmeldt af CT, Vanløse 20. august 2012
Moderat spænding
Stor fan af både James Stewart og Hitchcock - så det hjælper en del - men denne må høre til en af de mindre gode Hitchcock-film. Og så har han endda lavet den to gange. Heldigvis redder James Stewart den med sædvanlig suverænt skuespil. Det er altid en fryd at se ham, selv med mindre godt materiale.

Anmeldt af ch, Odense C 27. juli 2012
God underholdning
The Man Who Knew Too Much er som andre nævner ikke Hitchcocks allerbedste film, men den placerer sig afgjort blandt de bedre, og den har flere umiskendelige aftryk som indikerer det er en ægte Hitchcock film. Jeg så denne film og Rear Window kort efter hinanden, og The Man Who Knew Too Much er efter min mening klart den bedste af de to idet den leverer spænding næsten hele vejen igennem, og har et mere gennemført plot og manuskript. Bernard Herrmann har lavet et glimrende score, og som noget kuriøst medvirker han i slutningen af filmen, hvor han i Albert Hall dirigerer den fantastiske Storm Cloud Cantata, som også blev benyttet i Hitchcocks originale film fra 1934. Hitchcock havde faktisk givet Bernard Herrmann lov til at ændre på den originale komposition fra 1934 til genindspilningen, men Herrmann syntes den var perfekt så han bibeholdt kompositionen.

Anmeldt af Monkeyman, København S 27. juli 2012
Spænding som vor far lavede det!
Man Who Knew Too Much, The (James Stewart) Uden tvivl ikke ligeså dyb og nervepirrende film, som de bedste fra Hitchcocks hånd, men dermed er det ikke sagt, at "The Who Knew Too Much" ikke holder vand... for det gør den!

Filmen har måske ikke den hurtigst pacing i filmhistorien, og plottet flader nogle gange lidt ud, men ellers så er dette et ægte Hitchcock-værk, som man visuelt og filmteknisk set ikke er i tvivl om er lavet af mesteren.
Og ja, enig med T.A.... Reginald Nalder er sgu mere end perfekt til at spille attentatmand, med det grimme fjæs og hæslige uhyggelige stemme han har.

"The Who Knew Too Much" hører pænt med i filmsamlingen, og den fortjener i længden mere end bare to kig!

Anmeldt af Kasper, Aalborg SV 29. august 2007
Manden, der vidste for meget
Ben MacKenna (Stewart), en læge som er taget på ferie til Marokko med sin familie. Rejsen forvandles hurtigt til et mareridt da sønnen Hank kidnappes. Anledningen er, at en hemmelig agent dør i Bens arme. Spionen når dog at fortælle om et attentat i London, inden han dør.
Ben og hans kone Jo befinder sig i et dilemma. skal de gå til politiet, eller skal de prøve at redde Hank på egen hånd.
Alle odds er imod dem, men de rejser alligevel til England for at lede efter deres søn.

Endnu en meget spændende film fra Hitchcock, synes James Stewart og Doris Day gøre det rigtig godt, som forældrene i denne spændings-film fra 1956.

Anmeldt af vandelay, Ølstykke 24. februar 2006
Superunderholdning.
Ikke Hitchcock's mest dybe film, men det er perfekt underholdning. Jimmy Stewart har jo en karisma der stråler. Manden var en af de helt store, og det er forståligt hvorfor han var så foretrukket af mesteren. Der var måske ikke den store begrundelse for at genindspille denne film, men resultatet taler for sig selv: lækre technicolor-billeder og tommetyk thrillerspænding. Lækkert.

Anmeldt af Svend Erik, Løkken 27. september 2005
En lille smule skuffende
Mine forventninger til en hitchcockflick er med god grund altid store. På den baggrund savner jeg nogle ting i denne film: Det elegante montagearbejde, der oftest kendetegner mesterens film, er her mange steder erstattet af dialog. Man savner det. Den drilagtige leg med forskellige identitets-vinklinger er næsten udeladt. Filmen bliver dermed en "almindeligt" underholdende sag, som oven i købet mangler lidt nerve i klipperytmen.

Anmeldt af Thomas Aquinas, Værløse 16. april 2004
Stilet Hitchcock
Meningerne er delte om dette remake af en af Mesterens tidlige engelske film. Jeg foretrækker personligt denne der er væsentligt mere fiks, blankpoleret og spændende. Reginald Nalder er perfekt som attentatmanden, og vi danskere kan jo glæde os over Mogens Wieth som ambassadøren!

Ret din egen anmeldelse af Man Who Knew Too Much, The (James Stewart) - klik her

Start en debat om filmen Man Who Knew Too Much, The (James Stewart) - klik her

Start en debat om denne udgave af Man Who Knew Too Much, The (tysk omslag) - klik her

Klik her for print-venlig udgave

 
Tlf: (+45) 98 13 22 22      mail@laserdisken.dk      CVR: 10 19 42 45