Udgivet 24. september 2020
af Soul Media
|
34612
/
UPC# 5709165346125 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Warner Bros.
-
1991
USA
-
Farve
-
143/155 min
|
 |
   
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Niels Ole |
 |
|
 |
Hans Kr. |
 |
|
 |
Thomas |
 |
|
 |
Lars |
 |
|
 |
Søren |
 |
|
 |
John |
 |
|
|
|
Robin Hood: Prince of Thieves
Sammen med den sorte kriger Azeem vender Robin Hood tilbage til England fra Kong Richards korstog i Mellemøsten. Men hjemme har den frygtede Sherif af Nottingham dræbt hans fader og benyttet sig af kongens fravær til at få magt og penge. Robin indleder en kamp mod sheriffen, og inden længe erklæres han fredløs og må flygte ind i den gådefulde Sherwood skov. Her møder han en samling andre fredløse, hvorefter de med Robin Hood i spidsen prøver at bekæmpe den onde sherif, hans heks og resten af rigets fjender. Kevin Costner spiller den legendariske helt i denne underholdende eventyrfilm, mens Alan Rickman ses som den onde sherif.
Niels Ole
|
|
Brugerne skriver om Robin Hood: Prince of Thieves:
|
Anmeldt af
Desperil, Aalborg |
1. juli 2013
|
|
Romantisk eventyr i Sherwood. |
|
En hyggelig film som hele familien kan nyde - flere gange. Kevin Costner er som sædvanligvis charmerende. Billederne og musikken forenes i smuk samhørighed. De gode vinder, de onde de taber og kærligheden blomstrer... Et romantisk eventyr som jeg kun kan anbefale.
|
|
|
Anmeldt af
Matias1978, København NV |
27. april 2012
|
|
Spild af tid |
|
Denne version af den klassiske fortælling om Robin Hood er på alle måder elendig. Kevin Costner er (som altid) virkelig ringe i rollen som helt og kvindebedårer. Han er og bliver en dårlig skuespiller!!! Christian Slater er i rollen som Will Scarlett næsten lige så ringe, og det eneste lyspunkt er Morgan Freeman i rollen som Azeem. Han alene gør at man trods alt kan tåle at se denne ringe film til ende. Jeg vil fraråde alle at bruge tid på denne film!!!
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
2. juli 2011
|
|
Verdens Værste Robin Hood = Kevin Costner! |
|
Dette halvhjertede forsøg på at opdatere Robin Hood til et moderne (blodtørstigt & action-krævende) publikum, er mildest talt noget gevaldigt amerikansk hø! Freeman og Rickman sørger for at man ikke falder helt i søvn under den laaaaaaange spilletid, selvom især Rickman´s overacting er helt ude af trit med resten af filmen´s tone! Kevin Costner er totalt fejlcastet og den ikke fungerende romancen mellem ham og Mastrantonio er en stor årsag til at filmen er mere end svær at komme igennem. Mange af actionscenerne er filmet i næsten totalt mørke og det er praktisk talt umuligt at se hvad de foregår! FEDT!
Dårlig instruktion, meget middelmådigt manus, og fatal fejlcasting i især filmens vigtigste rolle (ROBIN HOOD!), gør denne film temmelig pinefuld at komme igennem! Christian Slater er iøvrigt tæt på at være ligeså elendig som Keanu var i Dracula!
Folk der ikke kender til Robin Hood, og er vilde med Costner i alt hvad han er med i, vil måske synes filmen er ok, men jeg tvivler.....
Sød påklistret popsang til slut-rulleteksterne iøvrigt!
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
18. februar 2009
|
|
Morgans film |
|
Man kan ikke just beskylde Kevin Reynolds for at have en heldig hånd med storfilm. Det er med denne parafrase over Robin Hood lykkedes ham at dræne historien for charme, frækhed og humor - måske med vilje? - og det klær ikke temaet. Rickmans præstation skal vel være en forfriskende parodi på de mange fremstillinger af den onde sheriff, men ender som en parodi på hans egen indsats og filmen i sin helhed. Kevins Robin er stort set farveløs. Kun Morgan Freeman fremstår med tilstrækkelig autoritet og fylde. Sidehistorien om heksen virker helt unødvendigt påsmurt. Begrænset underholdende.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
29. juni 2007
|
|
Der er en stor fejl i denne film: Kevin Costner |
|
De skulle aldrig ha' valgt Kevin Costner som den fredsløse helt fra Sherwood skoven. Han taler med amerikansk accent, har halvlangt 80'er hår og er uden ægte poesi, som Robin Hood skal ha'. Christian Slater halter også meget bagefter. Den bedste må være Alan Rickman, han er fantastisk som sheriffen af Nottingham, da han blander komik og ondskab sammen på en hel perfekt måde. Der er desuden flotte billeder og dejlig hornblæser musik af Michael Kamen.
|
|
|
Anmeldt af
Kasper, Aalborg |
26. maj 2007
|
|
Robin Hood: Den fredløse |
|
En Fantastisk Action/Eventyr film fra Kevin Reynolds.
|
|
|
Anmeldt af
Rasmus, Aalborg SØ |
7. august 2005
|
|
Ikke Noget Mesterværk |
|
Denne version af Robin Hood er absolut ikke noget mesterværk, men der er trods alt mange film, som er betydeligt dårligere. Costner er forkert i hovedrollen, og Rickman overspiller sin rolle. Dertil kommer et manuskript, som ikke er særligt vellykket. På trods af disse problemer kan filmen dog godt ses.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
5. juli 2005
|
|
Livløs |
|
Fine syrlige bemærkninger! Intet fungerer, jo måske billedsiden.
|
|
|
Anmeldt af
Holliday, Aalborg |
17. februar 2005
|
|
The Green Goblin |
|
Total forfejlet udgave af en af verdens mest elskede helte. Costner spiller Robin Hood med en charme og troværdighed som vil ha' indstille Søren Pilmark og Per Pallesen i Gøngehøvdingen til en æres Oscar! Costner danser tæt med en figur der tidligere har været portrætteret utallige gange og bidrager med skræmmende lidt. Han ligner en der ikke rigtigt har lyst, og Robin Hoods quest, syn's mere af nød end et kald i Costner udgaven. Humoren er endnu et element i Robin Hood figuren som Costner har glemt i staterne. I modsat grøft befinder Alan Rickman sig, filmens eneste oplevelse. Rickman har åbenbart fået et andet manuskript end Costner, og spiller sin rolle som rendyrket komedie, og tak for det. Så er der da lidt at trække på smilebåndet af. I midten står altid troværdige Morgan Freeman, som bære sin rolle fint hjem, uden hjælp fra de andre. Helt galt er det også med Christian Slater, som har valgt at tillægge Will Scarlett New York accent. Kevin Reynolds må ha' haft vand i hovedet, måske har det inspireret ham til det senere Coster samarbejde i Waterworld? I hvertfald ved han overhovedet ik' hvad han vil med denne film og resultatet er der efter...makværk!
PS. I øvrigt fremstår åbningsscenen med de langhåret englændere ufrivlligt komisk som outtake fra Monty Python sketch. Men det er næppe en skjult hyldest til øens sande helte.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Robin Hood: Prince of Thieves - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Robin Hood: Prince of Thieves - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Robin Hood: Prince of Thieves |
René
Se alle titler her
|
Sendt 2011/07/03 01:05:28
IP:
Logget
|
|
|
Den sproglige mangfoldighed i "Robin Hood"
Det bliver fra flere anmelderes side kritiseret, at filmens skuespillere taler med forskellige varianter af britisk og amerikansk accent.
Men man kunne måske også godt være lidt fræk og påpege, at der i 1100-tallets Britannien utvivlsomt har hersket en endnu større grad af babylonsk sprog-forvirring. Der var jo anglere, saxere, normannere, corniere, walisere, gælere, keltere, danere - plus det løse. 
Et standardiseret "Shakespeare-engelsk" var endnu ikke opfundet på dén tid, så Kevin Costner og Christian Slater's accenter bidrager vel i virkeligheden blot med lidt 'autenticitet' i filmen.
|
|
Holliday
|
Sendt 2011/07/03 18:34:43
IP:
Logget
|
|
|
Robin Hood's mange ansigter
Tjae, på trods af min mindre positive anmeldelse, må jeg erkende, at jeg faktisk finder Costner udgaven ganske underholdene. Genså den for et stykke tid siden og ja, der er absolut ikke tale om stor filmkunst og den har stadig mange irriterende elementer, men evner man at se igen dem, er der faktisk god søndagsunderholdning. Lidt som med Hollowman René 
P.S. Bryan Adams titelsang er i hård konkurrence med Celine Dions til Titanic som verdens mest irriterende titelsang.
|
|
René
|
Sendt 2011/07/03 20:35:07
IP:
Logget
|
|
|
Irriterende titelsange ...
Er fuldstændig enig med især Bryan Adams' titelsang - den kunne jeg absolut godt ha' været foruden. Og hvis nogen skulle påtænke at sammenstille en top 10 liste, så vil jeg da godt allerede nu tilføje Art Garfunkel's: "Bright Eyes" fra 'Kaninbjerget'. Og også: "Somewhere Out There" fra 'An American Tail', hvor to små snotunger synger henrivende falsk.
"The Hollow Man"? ... Ak ja - nok desværre en lige lovlig hård prøvelse for min tålmodighed. Men det er faktisk ikke særlig længe siden, at Blu-ray udgaven af filmen røg hen i Køb/Salg/Bytte-biksen - sammen med en hel masse andet skrammel. Så den overlevede da i det mindste godt to år på filmhylden.
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Robin Hood: Prince of Thieves (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|