The saga of Stephanie Harper
Return to Eden (Slangen i Paradis, 1983)
Stephanie Harper lever det søde liv. Hun er smuk, velhavende og gift med den flotte, professionelle tennisspiller Greg Marsden. Alt ånder idyl, lige indtil Greg indleder en affære med sin kones bedste veninde, Jilly. Det forelskede par planlægger at starte et nyt liv sammen og øjner chancen for at få fat i Stephanies enorme formue – Stephanie skal bare skaffes af vejen. På en sejltur skubber Greg Stephanie over bord og lader de glubske krokodiller gøre det af med hende. Mod alle odds - og uden Gregs vidende - overlever Stephanie, men hendes ansigt og krop er vansiret af angrebet. Hendes udspekulerede hævn kommer som et chok for alle!
Return to Eden: The Story Continues (Stephanies Hævn, 1986)
Syv år efter afslutningen på miniserien Slangen i Paradis er Stephanie Harper stadig en benhård forretningskvinde, som færdes blandt de rige og de smukke i Australiens overklasse. Hun har overleveret sin mands mordforsøg, hvor hun blev udsat for krokodilleangreb, som vansirede hendes ansigt til ukendelighed. Utallige plastik-operationer har genskabt hendes betagende ydre og hun er tilbage i det mægtige familieforetagende Harper Mining Company, hvor hun med alle kneb forsøger at overtage chefstolen i firmaet og udslette sine fjender.
Stephanies Hævn er fortsættelsen på Slangen i Paradis, hvor et djævelsk spil blandt den australske elite kaster en skygge over den glamourøse verden, hvor kun de smukkeste og rigeste færdes.
Tekst fra omslag
Specielt om denne udgivelse:
Return to Eden: The Original Miniseries (1983)
- Den komplette miniserie fordelt på 2 plader
- Spilletid: ca. 4 timer, 27 minutter
- Audio: Australsk/engelsk DD1.0 Mono
- Undertekster: Dansk, norsk, svensk, finsk
Return to Eden - The Story Continues (1986)
- Hele den komplette serie. 22 afsnit fordelt på 8 plader
- Spilletid: ca. 16 timer
- Audio: Australsk/engelsk DD1.0 Mono
- Undertekster: Dansk, norsk, svensk, finsk
|