Udgivet 5. december 2022
af StudioCanal
|
OPTU4488
/
UPC# 5055201849199 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Dino De Laurentiis
-
1976
USA
-
Farve
-
134 min
|
 |
 
|
|
4K UHD-pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
|
|
King Kong anno 1976
Fred Wilson (Charles Grodin), der er chef i et stort amerikansk olieselskab, lejer et skib for at lede efter olieforekomster på en mystiske ø. Med ombord, som blind passager (indtil han bliver opdaget) er Jack Prescott (Jeff Bridges), som forsker i menneskeaber. På vej ud til øen øges passagerantallet yderligere, da de redder den unge pige, Dwan (Jessica Lange), der er forlist med sin båd.
Da de går i land, opdager de, at de ikke er alene på øen. De følger lyden af trommer og bliver vidne til et ejendommeligt ritual - øens indfødte forbereder et offer til et gudeagtigt væsen, der minder om en abe og kaldes "Kong". De indfødte afbryder ritualet, da de får øje på besætningen - og især den unge og smukke Dwan, der lader til at være et passende offer til den gudeagtige skabning...
Tekst fra omslag
|
|
Brugerne skriver om King Kong (Jessica Lange):
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
1. juli 2021
|
|
Monkey Business |
|
Ikke den bedste "Abefilm" jeg har set. Tålelig, men ikke det helt vilde at komme efter, nå jo, det skulle da lige være en 27 årig udgave af absolut akut smukke og sexede Jessica Lange. ;O)
Se den originale King Kong med Fay Wray istedet. Eller Gorillas In The Mist.
|
|
|
Anmeldt af
Romeo, Slagelse |
15. december 2011
|
|
Kong oliekrise |
|
Mange spørgsmål nager mig omkring denne øh nyindspilning/genindspilning eller hvad instruktøren selv en dag beslutter sig for at det er.
men nu til mine ppørgsmål om dette gøremål af en "film"
1. hvor er Ann Darrow og hvem er pludselig denne Dawn (Jessica Lange)?
2. Er de ude efter olie eller aber på den ø og hvordan vidste de hvor øen lå intet kort fremgår tilsyneladende i "filmen"?
3. World trade Center er åbenbart mere legendarisk end empire state building hvis man spørger instruktøren (John Guillermin)?
4. Jack Driscoll (Jeff Brigdes) mener åbenbart at det King Kong gør til slut er så sejt at der skal heppes på ham ligefrem?.
Og ja selv instruktører kan slå hovedet meget slemt, men John Guillermin mente åbenbart at King Kong ikke var blevet straffet nok så noget tid senere satte krydderaben sig for igen at smadre King Kong universet denne gang med den ulidellige King Kong Lives lige pludseligt men hvad det her er jo to måder at destruere et mesterværk på
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
7. februar 2004
|
|
King Kong og WTC |
|
Denne lunkne genindspilning når ikke den originale klassiker til sokkeholderne men består desuagtet p.g.a. de gode effekter og rutineret instruktion. Slutscenen hvor Kong bestiger WTC er godt lavet. Men filmen er ret åndet, så ikke nogen specielt sikker helhed.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af King Kong (Jessica Lange) - klik her
Start en debat om filmen King Kong (Jessica Lange) - klik her
Start en debat om denne udgave af King Kong (New Restoration) (4K UHD & Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |