Udgivet 16. maj 2006
af Universal
|
FOCF62028865
/
UPC# 025192886522 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Focus Features
-
2006
USA
-
Farve
-
99 min
|
 |
 
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: NTSC
|
Region:
|
|
Oprindelse: USA |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
|
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Engelsk
|
Engelsk Fransk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,85 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
|
Something New:
I den romantiske komedie, instrueret af debutanten Sanaa Hamri, er hoved-personen den unge karrierekvinde Kenya McQueen (Sanaa Lathan), travlt optaget af sit arbejde, og hun har endnu ikke fundet den eneste ene. Hun møder den flotte arkitekt Brian Kelly (Simon Baker) og får rigeligt med råd af både forældre og yngre bror, men først da den perfekte mand, Mark (Blair Underwood), dukker op, får hun virkelig noget at vælge imellem.
Specielt om denne udgivelse:
- Introduktion af Blair Underwood
- Featurette: Do's and Don'ts of Dating
- Featurette: Making of Something New
|
|
Brugerne skriver om Something New:
|
Anmeldt af
CT, Vanløse |
15. oktober 2011
|
|
Svær kærlighed mellem hvid og sort |
|
Den følger formularen for de fleste mainstream kærlighedshistorier - men har dog lidt kant - i det den præsenterer en hvid mand, der kurtiserer en sort kvinde - og hun er godt nok lidt af en pille - ikke særlig sympatisk hovedperson - og hendes venner eller familier har også deres sæt af fordomme over for hvide.
I det hele taget får man ikke noget positivt syn på de sorte upperclass, high society personer i denne film. Man føler egentlig ikke, at de to hovedpersoner passer sammen - eller at han på nogen måde vil holde ud at kunne leve i det sorte miljø, hun omgås i. Og glasuren til sidst er ikke med til at overbevise os. Det virker hult og kunstigt. Men visse momenter har den dog.
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af Something New - klik her
Start en debat om filmen Something New - klik her
Start en debat om denne udgave af Something New - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |