Udgivet 9. december 2024
af 101 Films
|
101BL036A
/
UPC# 5037899091234 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
New Line Cinema
-
1992
USA
-
Farve
-
107 min
|
 |
  
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Niels Ole |
 |
|
 |
Mogens |
 |
|
 |
Lars |
 |
|
 |
Søren |
 |
|
|
|
Fanden er løs bag plæneklipperen
Hvad sker der, når den frygtindgydende kombination af verdens kraftigste computere og den menneskelige hjerne samles i en person, hvis latente ondskab og had ad medicinsk vej forstærkes og bringes op til overfladen?
Jobe Smith (Jeff Fahey) er en blid voksen havemand med en intelligens som en 6-årig. Han lever stille af at slå folks græsplæner, men bliver konstant hånet og ydmyget. Jobe er det perfekte "forsøgsdyr" for videnskabsmanden Dr. Angelo (Pierce Brosnan), der udfører tophemmelige intelligensforøgende eksperimenter ved hjælp af superavanceret Virtual Reality. Jobe's fremskridt er forbløffende, hans tankevirksomhed ændres til det overmenneskelige, og hans holdning bliver aggressiv. Med troen på sin egen guddommelighed og en hyperintelligent hjerne, der syder af had, er en katastrofal lavine sat i gang.
Tekst fra omslag
|
|
Brugerne skriver om Lawnmower Man, The:
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
3. september 2021 |
|
Jobe Smith: ..."my birth cry will be the sound of every phone on this planet ringing in unison!". |
|
Jeff Fahey som mest er kendt for sin medvirken i en række halvdårlige b-film i slut firserne og start halvfemserne, har virkelig modtaget en særdeles uheldig frisure til rollen som enfoldig greenkeeper i denne film - ikke nok med at der er blevet tømt en 10 liters dunk (må det vist være) med brintoverilte ud over hans hovedbund og ind i hans garn - hvilket giver dét dér helt specielle tarvelige tysk-trækkedreng-i-pengenød/med lommesmerter-parat-til-at-at-gøre-hvadsomhelst-med-hvemsomhelst-her-og-nu-look, så ser det samtidigt ud som om at håret er blevet "klippet" med en sløv hæksaks af en beruset enarmet dværg med svækket syn, balancerende på en et-hjulet cykel, og forsøgt redt ud med en gammel rusten rive af en person med galloperende sene-skede-hinde-betændelse i begge overarme og håndled! Jeg håber virkelig at det er tale om en paryk! Men nok om dét! Hovedsagen er at filmen generelt er meget ringe, jeg har ikke læst Stephen King´s short story, men jeg har SET filmen og den er temmelig håbløs. Filmen har for sin tid nogle ganske ok special effekter, men de bliver brugt på en kikset måde, og idag, fremstår de deværre meget forældede. Skuespillet er bestemt ikke overvældende, og manuskriptet er virkelig dårligt. Filmen er mest interessant filmhistorisk, da den var en af de første der "rodede" med virtual reality, og filmen var tro det eller ej, faktisk en pæn succes, den indtjente alene i USA 3 gange sit budget, og der blev da også produceret en 2ér som jeg dog "har til gode" at se endnu!
Jeg giver filmen 1 stjerne, da den trods alt starter nogenlunde ud, og ikke er helt uden underholdningsværdi, selvom det mest er af de forkerte årsager!
Trivia: Stephen King gik rettens vej, for at få sit navn fjernet fra denne produktion!
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
30. juli 2007 |
|
GYSELIG |
|
NOK EN AF DE DÅRLIGSTE FILM DER ER BYGGET OVER EN STEPHEN KING HISTORIE.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
20. april 2005 |
|
Spild af tid |
|
Brug hellere tiden til at slå din egen plæne.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
19. april 2005 |
|
Skidt |
|
Puha! Det er sjældent set SÅ skidt med en King-film! Man gnider sig i øjnene, men den er go´ nok: stort set alt smides væk her!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Lawnmower Man, The - klik her
Start en debat om filmen Lawnmower Man, The - klik her
Start en debat om denne udgave af Lawnmower Man, The (2-disc) (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|