An unknown error occurred:
UnexpectedClosure
INCLUDEFORM
!

[/!]
 
0.00 kr
Kurven er tom
Til kassen

Log ind

Nyhedsmail
Følg din ordre
FAQ
Sitemap

Apollo                   13  (DVD) Apollo 13

Udgivet 27. november 2002 af Universal 9030529 / UPC# 3259190305298

Apollo                   13  (DVD) - Klik her for at se billedet i stor størrelse.

Udgået

Det er ikke længere muligt
at bestille denne udgave.

Klik her for eventuelle
andre udgaver af filmen

Medierådets aldersgrænse. Universal - 1995
USA - Farve - 140 min
Ønskeliste
Docu-dramaRum-filmKatastrofefilm
Filmens specifikationer
Original titel: Apollo 13
Instruktør: Ron Howard
Medvirkende:
Jim Lovell  Tom Hanks
Fred Haise  Bill Paxton
Jack Swigert  Kevin Bacon
Ken Mattingly  Gary Sinise
Gene Kranz  Ed Harris
Marilyn Lovell  Kathleen Quinlan
Jeffrey Lovell  Miko Hughes
Jay Lovell  Max Elliott Slade
Blanch Lovell  Jean Speegle Howard
Pete Conrad  David Andrews
Vis alle medvirkende...
Stikord: NASA
Astronaut
Based-on-a-true-story
Månelanding
Månen
Overlevelse
Rumprogrammet
Rumrejse
Rumskibe / Rumfart
Klik for alle udgaver af filmen
Same Cast
DVD-pladens specifikationer
TV-system:  PAL DVD-pladen har regionalkoden 2.Region:
Oprindelse:  England
Features:
Ja Anamorphic (16:9) Trailer
Ja Production Notes Music video
Documentary Music score
Ja Commentary Fact track
Interviews Gallery
Multi-angles Cast & Crew
Hidden Features Outtakes
DVD-Rom features Deleted scenes
Antal plader: 1Denne udgivelse indeholder 1 plade(r).
Billedformat Lydformat Sprog Tekster
Letterbox
DD 5.1
Engelsk
Tysk
Dansk
Engelsk
Aspect Ratio Kassette Pladetype Faste tekster
2,35 : 1 Keep Case DVD9 Ingen

Billedgalleri:

Brugernes bedømmelse:

Antal stemmer: 37

Gennemsnit: 8.3 ud af 10

Du kan også stemme.   

Laserdiskens vurderinger:

Niels Ole
David
Hans Kr.
Thomas
Helle
Lars
Søren
Peter J

Houston, we have a problem...

Der er gået mindre end et år siden den første mand gik på månen. Og for den amerikanske befolkning betyder Apollo 13 bare endnu en rutine rumflyvning – indtil de hører disse ord fra rummet: "Houston, vi har et problem".

Ron Howard har instrueret Oscar-vinderen Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton, Gary Sinise og Ed Harris i denne intenst spændende thriller. I et beskadiget rumskib, 205.000 miles fra Jorden, sidder astronaut Jim Lovell (Hanks), Fred Haise (Paxton) og Jack Swigert (Bacon) og kæmper en desperat kamp for at overleve. I kontrolrummet på Jorden kæmoper astronaut Ken Mattingly (Sinise), flyleder Gene Kranz (Harris) og et heroisk team imod tiden - og oddsene - for at få dem hjem.
    Det er en spændende fortælling om mod, tro og opfindsomhed. Og det, der gør det mest spændende, er - det er sket i virkeligheden!
Tekst fra omslag

Specielt om denne udgivelse:

  • Kommentarspor med instruktør Ron Howard
  • Kommentarspor med Jim Lovell
  • Audio kommentarer med instruktør Ron Howard og skuespillere
  • Noter fra produktionen

Brugerne skriver om Apollo 13:

Anmeldt af lookalot, København K 7. november 2022
Vi gør det sku igen! (prøver at lande på Månen!)
Apollo 13 er en virkelig flot lavet film, (bygget over autentiske begivenheder) og den er spændende og byder på godt skuespil. Det der trækker ned i karakteren er at filmen er for "pæn" og klichefyldt, men det er jo Hollywood og Ron Howard vi taler om! Men jeg kan sagtens anbefale filmen, den er solidt håndværk, med en Happy Ending! :O)
3 store stjerner herfra.

Anmeldt af Svend Erik, Løkken 11. maj 2017
Hollywoodhåndværk
Ron Howard er faktisk oftest et sikkert instruktørbud, når der skal laves godt håndværk og mainstream underholdning. Det gælder også her, hvor han råder over en række velspillende skuespillere og et elementært spændende handlingsfprløb. Men han er også en venlig fyr, der ikke finder på at kaste et blik under overfladen. Derfor bliver den velproducerede film lidt plastikagtig, hvilket på mange måder er synd. Men det har den vel ved nærmere eftertanke til fælles med f.eks. "Gravity".

Anmeldt af Monkeyman, København S 6. september 2007
Når tingende går rigtig galt
Historien om Apollo 13 er velfortalt og godt smurt ind i amerikansk patriotisme. En rigtig Hollywood film.

Anmeldt af vandelay, Ølstykke 23. juni 2006
Solidt håndværk.
Ron Howard formår at lave den seværdige film. Han er ingen auteur, men til gengæld en gedigen håndværker. "Apollo 13" er en underholdende og spændende film, man ikke skal lægge for meget i. Tom Hanks, Ed Harris og Gary Sinise præsterer lidt på rygraden, men alt i alt er filmen en fin oplevelse. Formidable effekter.

Anmeldt af Thomas Aquinas, Værløse 5. juli 2005
"Houston, we have a problem!"
Hvis man leder efter en elementært spændende film går man ikke galt i byen med denne, men det er rigtigt at den er for glat og mangler nogle kanter. Men som nævnt, så er Howard ikke den mest udpræget kontroversielle instruktør i Hollywood!

Anmeldt af Holliday, Aalborg 19. marts 2005
It's full of stars...
Hollywood yndlingen Ron Howard targer os med ud til stjernerne - eller næsten da. Apollo 13 er fortællingen om månemissionen som (næsten) blev mere berømt end Armstrongs året før. Howard har allieret sig med Oscarmagneten Tom Hanks, som er godt flankeret af en solid cast i bl.a. Kevin Bacon, Gary Sinise og Ed Harris.

Desværre kommer Apollo 13 aldrig rigtig op i de højere luftlag. Howard prøver desperat, at formidle de klaustrofobiske timer, som besætningen på 13 må ha' oplevet dem. Det lykkes bare aldrig rigtigt helt. Hanks familie "problemer" med en rebelsk teenagedatter og søn på militærarkadami, virker underligt påklistret. Det ændre dog ikke på, at filmen er solid håndværk og hvis ikke andet, kan få en til at Google lidt information og interesse for de forskellige NASA missioner.

Ret din egen anmeldelse af Apollo 13 - klik her

Start en debat om filmen Apollo 13 - klik her

Start en debat om denne udgave af Apollo 13 - klik her

Klik her for print-venlig udgave

 
Tlf: (+45) 98 13 22 22      mail@laserdisken.dk      CVR: 10 19 42 45