Udgivet 2. december 2024
af Arrow
|
FCD2612
/
UPC# 5027035027821 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
|
New Line Cinema
-
1986-1991
USA
-
Farve
|
|
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Critters: The Ultimate Collector's Edition
Den første Critters-film, som startede det hele i 1986, er en humoristisk anlagt gyserkomedie, der kombinerer (og parodierer) elementer fra E.T. – The Extra Terrestrial (1982) og Gremlins (1984) i en gammeldags invasionsfortælling, som på én gang er solidt plantet i 1980'erne og kraftigt inspireret af idéer fra 1950'ernes amerikanske science fiction-bølge.
I filmen, der nok særligt vil appellere til et yngre publikum, er vi først vidne til en flugtaktion, hvor otte af de bidske og altid sultne "Krites" flygter fra deres asteroidefængsel og sætter kurs mod Jorden med et par formskiftende dusørjægere i hælene. Kritterne havner i Kansas, hvor de giver sig til at terrorisere en stakkels landmandsfamilie.
Til trods for kritternes ringe størrelse finder familien hurtigt ud af, at de faktisk står over for ikke så lidt af en udfordring, for de rødøjede rumbæster er ikke blot udstyret med sylespidse tænder, de skyder også med skarpe pile og ruller af sted som lynhurtige "tumbleweeds" fra det ydre rum! Alligevel er de temperamentsfulde hårkugler selvfølgelig mere komiske, end de er uhyggelige, og det har da helt klart også været hensigten fra instruktøren Stephen Hereks og effektfolkene Charlie og Stephen Chiodos side.
Læs hele Gorzelaks anmeldelse af Critters på uncut.dk
Critters: The Ultimate Collector's Edition indeholder hele serien, der består af 4 film:
- Critters (1986)
- Critters 2: The Main Course (1988)
- Critters 3: You Are What They Eat (1991)
- Critters 4 (1991)
Specielt om denne udgivelse:
|
|
Brugerne skriver om Critters Collection (4 film):
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
14. november 2018 |
|
Bidske bæster |
|
Critters ***
Virkelig vellykket SF-gyserkomedie der selvfølgelig låner sin idé fra "Gremlins", men som ikke desto mindre har sin helt egen stil alligevel og sagtens kan være med på egne betingelser. Det er et fint lille genreværk, klassisk opbygget og rigtig godt disponeret hele vejen igennem. Persongalleriet er fuldkommen efter bogen for denne slags og bliver fulgt til dørs af upåklagelige præstationer fra alle medvirkende. Man kunne fremhæve allesammen hver og én, men hvis jeg nu bare nøjes med at sige at M. Emmet Walsh spiller den lokale sherif, så tror jeg at de fleste vil fatte pointen. Det er ikke bare en god film, det er også en hyldest til de gamle 50´er SF´s og det afspejler sig i stort set hvert et billede hele vejen igennem og der er ikke én falsk tone undervejs. Filmens blanding af humor og horror fungerer enormt godt og i en mindre kyndig instruktørs hænder var det nemt en blanding der kunne mislykkes og særligt oven på Dantes film må det have været lidt af en udfordring. Men det lykkes for Stephen Herek og så lægger han endda lidt til oveni for egen regning. Cudos, Mr. Herek! Filmen skal iøvrigt også roses for de meget fine nattebilleder og i det hele taget for sin eminente afvikling. Det er ren krummelikryf, for nu at citere Falkbøll her til sidst! :)
Critters 2 ** ½
De små monstre blev drevet væk fra Kansas i den første film men forinden nåede de lige at lægge et par æg. En godtroende knoldesparker samler dem ind og sælger dem med kommercielt sigte, så byens børn alle kan få pænt dekorerede æg med hjem i anledning af højtiden. Men det varer ikke længe før de bliver udklækket og helvedet bryder løs igen i det lille samfund. Filmen er okay lavet og der er mange fine visuelle idéer men den mangler dén humor som den originale film havde og er på ingen måde lige så gennemført. Desuden er der en masser uklarheder i forhold til plottet og hvorfor drengens historie er som den er. Det skaber en masse unødvendig forvirring i filmen. Men underholdende nok på trods af de desværre helt åbenlyse svagheder.
Critters 3 **
Det er nok filmens tagline ("You Are What They Eat!") der er det mest appellerende ved denne tredie film i serien, for det er ikke ligefrem hittepåsomhed der præger foretagendet, selvom den da er meget sjov. De små kryb er blevet væsentligt mere ondskabsfulde og virker mere sygelige end i de første to film, hvilket giver filmen lidt ekstra kant. Men i sidste ende er den ikke så opfindsom og det hele går lidt i selvsving. Sjovt med en meget ung Leonardo DiCaprio i sin første film! Udsendt direkte til video og derfor ikke så flashy som de foregående film.
Critters 4 **
Endnu en sjov tagline ("They Are Invading Your Space!") runder serien af og denne gang bekæmpes de små monstre på deres egen hjemmebane ude i rummet. Filmen låner fra de to første "Alien"-film og gør det egentlig rimeligt kvalificeret, men derimod mangler den pace så det står ud til alle sider og den bærer meget præg af at være en direct-to-video produktion. Underholdende nok men den mangler en del for at være i nærheden af de to første film. Interessant cast hjælper, bl.a. Brad Dourif, Eric DaRe (Leo fra "Twin Peaks") og den lækre chokoladepige Angela Bassett. Desuden får man en pæn griner da selveste Anders Hove dukker op som rumskibskaptajn og giver den som desperado i den første lille time!
|
|
|
Anmeldt af
Tiggara, Slagelse |
19. maj 2008 |
|
Nogle gammel kult klassiker fra 80, og 90, erne |
|
Critters et små Rumvæsner fra det ydre rum, der lander på jorderen få at lægge deres æg og formere sig. De er destruktive, og frem for alt elsker de menneske kød, derved har de små behårdet væsner et hemligt våben, de har små pigge på deres ryg med gift, som de bruger til at nedlægge og lamme deres fjender med.
Critters Boxen er en genial kliche streg af Stephen Hekers, Critters filmne er alle 4 en bid af 80, og 90, ernes vanvigtige film komedier, og frem for alt så står alle de kendte super replikker ud af munden på de loddene væsner i en stor stil, og man morer sig i et stort spektum af indre latter.
|
|
|
Anmeldt af
lasse78, Sakskøbing |
6. august 2005 |
|
Jeg blir jo helt varm indeni. |
|
Efter at havde tripper over denne "collector's edetion" i et par uger, overraskede min kæreste mig med disse herlige film. "She sure knows how to shut me up" hehe. Det er lang tid siden jeg har hygget mig så meget og følt så stor en nostalgi springe op i mig. De 2 første film er jeg praktisk talt vokset op med, men da min gamle video2000 døde, skulle der gå en del år før jeg skulle opleve disse pragtfulde film igen.
De 2 første film er rigtig fede og har en vis kvalitet gennemgående som gør at filmene ikke falder til jorden. Dog skiller nr. 2 sig mest ud for mig, da den byder på nogle lidt lækrer (hehe) og sjove detalier. Nr.3 er den jeg ville anbefale mindst, MEN, den har en lille "guldand" som er TOTAL prisværdig. "Desserte", og jeg er flad af grin. Nr.4 går hen og bliver mere alvorlig og humoren er væk :( De små uldtotter er der ik så meget focus på mere, BORING. Men alligevel Brad Dourif er med i filme og det er et godt lille sår på plasteret.
|
|
|
Anmeldt af
Michael Walters, Frederiksberg |
12. juni 2005 |
|
Hygge frem for gys;) |
|
jeg var lige i humøret tul at se en critters film da jeg fandt denne, box__ jeg var også overrasket over prisen den var godt nok bilig, men nu hved jeg selvfølelig heller ikke om den har den store interesse men jeg syntes de er fede jeg havde aldrig set nummer fire i serien og den hvar da heller ikke det helt store, men den første er ultra fed lige min slags underholdning Stephen herek havde fat i noget godt selvom han kun lavde den første, som også klart er den fedeste
Men hvis man er til gode gyserfilm med et strejf af hygge i, vil jeg klart kunne anbefale den:)
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Critters Collection (4 film) - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Critters Collection (4 film) - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Critters Collection (4 film) |
Monkeyman
Se alle titler her
|
Sendt 2011/10/28 00:19:45
IP:
Logget
|
|
|
Hårboller med appetiten i orden
Tror jeg skal hjem og gense Critters filmene, der kan være at jeg har været i dårlig humør, da jeg i sin tid anmeldte dem. Har derudover også ændret mig lidt... filmsmagsmæssigt.
Så tak T.A., for at ha' genvakt min interesse for disse b-film
|
|
Holliday
|
Sendt 2011/10/28 01:24:47
IP:
Logget
|
|
|
Lad bare være Monkey
du har anmeldt ud fra bagsidecoveret
P.S. Nogle fede anmeldelser du får kastet af dig for tiden. Tumbs up.
|
|
Monkeyman
|
Sendt 2011/10/30 14:37:20
IP:
Logget
|
|
|
Bagsidecover
Nej, her må jeg skuffe dig Holliday!
Jeg har rent faktisk Critters samlingen, så min skal vi sige ret korte og utydige anmeldelser, skyldes nok dovenskab og mangel på filmisk indsigt.
Men min smag henimod b-film, har ændret sig i de foregående år. Der er film, som jeg førhen har set som rædselsfulde, der idag alligevel i mine øjne har en form for kvalitet eller glimt over sig.
Så, der er vist en del film som jeg skal ha' genset
|
|
Holliday
|
Sendt 2011/10/30 16:58:44
IP:
Logget
|
|
|
Just kiddin'
|
|
Monkeyman
|
Sendt 2011/10/30 21:30:00
IP:
Logget
|
|
|
I know !
Jamen, Holliday.
Det havde jeg skam regnet ud....
|
|
Holliday
|
Sendt 2011/10/30 23:33:59
IP:
Logget
|
|
|
Apropos dine Three Musketeers
14.8 millioner på to uger for en film til 75 millioner..uha.
|
|
Monkeyman
|
Sendt 2011/10/31 00:02:54
IP:
Logget
|
|
|
They had it comming
Når man laver sådan et halvfærdigbagt produkt i bullit-time, så ber' man også selv om det!
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Critters: A Four Course Feast! (Limited Edition) (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|