Lost Girl
I humør til en sexet eventyr/detektivserie om en pige, der kan suge livet ud af dem, hun kysser? Så er Lost Girl lige sagen! Bo (Anna Silk) har levet på flugt i mange år. Hun ved ikke, hvad der er galt, bare at hun nogle gange bliver overrumplet af lyst og ender med at dræbe dem, hun kaster sig over. En dag lærer Bo sandheden: Hun er en "succubus". Hun lever af energi og ikke nok med det, der er en hel underverden af mystiske personer kaldet The Fae. Bo bliver bedt om at vælge mellem de mørke og de lyse Fae, men hun nægter og vælger at forblive neutral.
Undervejs redder Bo en ung pige, Kenzi, og de to bliver hurtigt venner. Kenzi foreslår, at de laver et detektivbureau, der arbejder for både mennesker og Fae, og forsøger at danne bro mellem de to. Bo falder også i lag med politimanden Dyson, der er halvt ulv, og de to indleder et meget voldsomt forhold.
Selvom Bo har fundet sig tilpas i sin nye tilværelser, møder hun konstant modstand fra Fae, der kræver, at hun vælger side. Undervejs i sit job bærer hun på flere og flere hemmeligheder både om Fae underverdenen og om sin egen dunkle fortid.
David
|