Udgivet 13. december 2016
af Kino Lorber
|
KLSC20667
/
UPC# 738329206673 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
20th Century Fox
-
1985
USA
-
Farve
-
90 min
|
 |
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
NTSC
|
Region:
|
Oprindelse:
USA
|
Uden danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Moving Violations
Fra folkene bag Politiskolen!
Dana Cannon havner på en køreskole for "kriminelle" chauffører, der drives af Deputy Halik, som nyder at koste rundt med de uheldige chauffører (som fejlagtigt har fået bøder af politiet) og samtidig tjene lidt penge på dem. Halik har på forhånd besluttet sig for at lade hele holdet dumpe, så han kan beslaglægge alle deres biler og sælge dem på auktion til højstbydende. Men Dana, den ukuelige nye elev, vil have hævn og formår at få de andre chauffører med på idéen.
|
|
Brugerne skriver om Moving Violations:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
10. februar 2015
|
|
Kaos på trafikskolen |
|
Da Dana smider et æble ud af sin bil bliver han stoppet af den vanvittige strømer Halik der vrider armen om på ham og sender ham på trafikskole sammen med en række andre trafiksyndere. Med sadistisk fryd gør han det til en umulig opgave for dem, men de hævner sig selvfølgelig. Utroligt plat film der kun byder på et par grin undervejs, men John Murray er ganske sjov i hovedrollen ligesom der er blevet plads til frække Jennifer Tilly og Sally Kellerman. I en lille rolle som burger-assistent ses Don Cheadle. Fred Willard er også skæg som "bil-doktor"! Filmen minder ganske rigtigt meget om "Police Academy"-filmene og er afgjort lige så underlødig, men der er nogle sjove scener undervejs og niveauet er alligevel ganske rimeligt.
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
8. oktober 2009
|
|
generhververne |
|
En crazy komedie, lidt i samme stil som "Police Academy" filmene. Premisen er som følger; en flok vidt forskellige traffiksyndere, bliver idømt bøder og skal udover bøden alle en tur på køreskolen igen for at generhverve deres iturevne kørekort. Og så skal de selvfølgelig også lige have hævn over den politimand der fik knaldet dem alle på et tidspunkt! Filmen har nogle sjove scener, hvis man er til denne slags meget platte komedier uden karakterudvikling, og nævneværdig historie. Jeg synes også at den har en vis uskyldig charme over sig. Men mange vil helt sikkert finde filmen alt for plat.
Ps: sjovt at se Bill Murray´s yngste bror i en af hovedrollerne, han minder meget i sin spillestil, om sin storebror, i begyndelsen af dennes filmkarriere.
Dygtige, sjove og sexede Jennifer "Bound" Tilly er også med.
Og det samme er James Keach, som er bror til Stacy "Roadgames" Keach.
Sally Kellerman fra MASH har en mindre rolle.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Moving Violations - klik her
Start en debat om filmen Moving Violations - klik her
Start en debat om denne udgave af Moving Violations - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |