Danny Kaye: 3 Film Collection
Knock on Wood (1954)
Danny Kaye spiller bugtaleren Jerry Morgan, som ufrivilligt bliver involveret i et internationalt spiondrama, da skumle østeuropæere gemmer planerne til et hemmeligt NATO-fly i hans to bugtalerdukker. Kaye synger, danser og fjoller sig igennem plottet i denne veloplagte komedie, der byder på masser af slapstick, en helt ustyrlig balletscene samt en romantisk sidehistorie med Mai Zetterling.
On the Double (1961)
Danny Kaye spiller hovedrollen i denne skøre 2. verdenskrig film om en stille amerikansk soldat, Ernie Williams, der har en slående lighed med en berømt britisk oberst. Den militære efterretningstjeneste beslutter at benytte den stakkels fyr som lokkemad og rekruttere ham til at spille den legendariske oberst, der er mål for nazistiske snigmodere. Det skal nok ende galt! Dana Wynter (Invasion of the Body Snatchers) og Margaret Rutherford (Miss Marple i adskillige film) spiller også med.
The Five Pennies (1959)
Red Nichols er nok ikke det største musikalske geni, verden har beriget jazz’en med, og sandt er det utvivlsomt også, at hans karriere pr. automatik fik et ekstra skub, fordi han var hvid solist, og ikke sort. Men spille kornet, det kunne han nu alligevel, og det hører man faktisk i den semibiografiske The Five Pennies, hvor Danny Kaye giver en sympatisk fremstilling af jazzmusikeren, mens Nichols selv leverer soloerne til filmens lydside. En rigtig hyggefilm.
|