visvare_alle.inc
row2.inc
|
Udgivet 30. september 2025
af Kino Lorber
|
KLSC27145BR
/
UPC# 738329271459 |
|
row3.inc
|
bestilling2.inc
sql_lager: 0
sql_lager_brugt: 0
DB_ART: F
DB_TYPE: BD
DB_STATUS: N
DB_ART: F
DB_LD_RADIO: j
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Carolco Pictures
-
1989
USA
-
Farve
-
99 min
|
 |
   
|
ML-udgaven
row4.inc
filminfo.inc
|
medietype.inc
| Blu-ray-pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
USA
|
|
Region A uden danske tekster
|
| Tekster: |
Engelsk
|
|
| Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
| Lars |
 |
|
|
|
DeepStar Six
USA's flåde er i færd med at etablere et hemmeligt laboratorie, Deep Star Six, seks miles under havets overflade. Flåden har accepteret at financiere Dr. John Van Gelders lidenskabelige ønske om at etablere en undersøisk koloni på betingelse af, at Van Gelder indvilliger i, at der samtidig placeres en dybhavsmissilbase i forbindelse med kolonien. Isoleret på bunden af havet er Van Gelder og hans forskere ved at kunne afslutte deres arbejde, da flåden presser dem til at færdiggøre sikkerhedsprocedurerne omgående. Efter at have tilbragt seks måneder under klaustrofobiske forhold er stabens tålmodighedstærskel meget lav og anspændtheden meget høj. Under den sidste fase opdager folkene en stor hule i havbunden. Da fundamentet skal være solidt, er Van Gelder bange for, at projektet vil blive lukket, hvis der opstår forsinkelser. Derfor beordrer han, at hulen skal sprænges væk. Kort efter eksplosionen bliver kommandocentralen brutalt overfaldet, og al kommunikation med Van Gelder og hans forskerteam afbrydes. Med stadigt større strukturelle skader på laboratoriet og med iltforsyningen hastigt på retur gør de overlevende besætningsmedlemmer en skrækindjagende opdagelse.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om DeepStar Six:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
15. februar 2025 |
|
Monster i dybet |
|
I kølvandet på "Aliens"-filmene og "The Abyss" skulle der selvfølgelig komme en hel del efterligninger og denne hører bestemt ikke til de bedre af slagsen. Filmen har ingen alvorlig appel til hverken genreelskere eller publikum der sætter pris på spænding, men vralter afsted størstedelen af tiden. Selve sømonstret er latterligt lavet og får ikke mange nakkehår til at rejse sig. Et lidt søvnigt cast gør hvad det kan efter omstændigheder, men der er ikke meget at glæde sig over ellers.
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
9. november 2022 |
|
Undervandsmonsteret |
|
Undervands-monster-skræk-film, der lider under et dårligt manuskript med et uinteressant persongalleri, som jeg ikke følte noget videre for, og jeg var derfor ret ligeglad med hvem der "tog billetten". Filmen mangler iøvrigt noget mere splat! Skuespillet er vel generelt egentlig ok (Miquel Ferrer er den der får mest ud af sin rolle), men personerne er skrevet overfladisk/uden dybde, med temmelig kedelig dialog der mangler humor. Filmens Effekter synes jeg var til at leve med og filmen har trods mine indvendinger en smule underholdningsværdi.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
25. maj 2012 |
|
Hva' så fiskefjæs! |
|
Gad vide om der var en lille gruppe af mauskriptforfattere i Hollywood, som havde telepatiske evner tilbage i herrens år 1989, for netop det år kom der 3 undervandsfilm ud, hvor det i sidste ende kun var én af dem der rendte afsted med alle pengene til banken.
Der var den store: James Camerons "The Abyss" eller nok mere kendt herhjemme som "Dybet", der bød på datide banebrydende effekter og undersøiske rumvæsner, der i sidste ende viste sig at være mere end venligsindet.
Der var den i midten: "Leviathan", der stjal lidt hvis ikke meget fra film som "Alien" og "The Thing", men som i sidste ende fra min side, må siges at være en lidt skyldig ´´pleasure´´.
Og så var der lillebroren: "DeepStar Six"...
Filmen er nok en blanding af "Leviathan" og så "Tremors", bare med et mindre budget. Men for de penge der er brugt, så er det givet okay ud. Nu kan jeg så læse neden under mig, at vore kære anmelder Extract ikke var vild med filmens miniaturer-effekter, men der er så der jeg er vender på hovedet, for lige netop der synes jeg filmen fungerede herligt, også selv om man var bevidst om at det var en effekt man så. Personligt, så er jeg langt mere til gammeldavse miniaturer-effekter, end at se nogen har støbet et eller andet CGI-helvedet sammen, ikke fordi jeg forkaster nyere teknologier... men miniaturer har sgu bare sin charme... hvis du ikke tror mig, så se "ALIEN", "STAR WARS" eller "Blade Runner", der er da langt federe end det der bliver kreeret idag!
Men lad os tag fat i noget af det jeg ikke var så vild med.
Persongalleriet: Langt fra interessant, ja faktisk lidt kedelig at kigge på, undtagen Miguel Ferrer (bedre kendt fra "Robocop") der får æren af at ha' filmens fedeste dødsscene... UPS! Var det var en spoiler! Monsteret: Filmens skurk er et undersøisk uhyre, der fungere bedst når man ikke ser den... men da man først for alvor får et nært kendskab til den, ja så havde man sgu i virkeligheden nok mere grinet end skreget... for det er i sandhed en ´´ugly motherfucker´´! Plottet: Muligvis ligeså tynd som "Lieviathan", bare lidt dårlige skrevet. Musikken: Leveret af Harry Manfredini, der har lavet soundtracket til samtlige værker i "Fredag d. 13" filmserien, men i "DeepStar Six" gaber Harry Manfredini over en for stor mundfuld. Hans musik passer bedre til en slasherfilm, og ikke til en film af denne kaliber eller genre.
Ja, nu tror du vidst at jeg ville omdøbe filmen til "DeepStar Sucks", men på trods af graverende fejl og mangler, så dette en okay underholdende B-film, der vækker et par minder eller to om hvordan man lavede film tilbage før computerens alvorlige indtog.
|
|
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
3. august 2010 |
|
Billigt undervandsgys |
|
En af de billige undervandsgysere der fulgte i hælene på The Abyss og Leviathan var Deepstar Six. Et forhistorisk monster der undslipper en undervandsgrotte forårsager ravage. Mange af undervandsscenerne er lavet som miniaturer og virker ikke alt for fremragende. Lidt gys og lidt splat er der dog i filmen og så medvirker den søde Nia Peeples. Ellers for mange tåbelige mennesker der render rundt og laver for mange tåbelige ting.
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af DeepStar Six - klik her
Start en debat om filmen DeepStar Six - klik her
Start en debat om denne udgave af DeepStar Six (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|