An unknown error occurred:
UnexpectedClosure
INCLUDEFORM
!

[/!]
 
0.00 kr
Kurven er tom
Til kassen

Log ind

Nyhedsmail
Følg din ordre
FAQ
Sitemap

Harry Potter og fangen fra Azkaban (2-disc) (DVD) Harry Potter og fangen fra Azkaban (2-disc)

Udgivet 23. november 2004 af Sandrew/Metronome DVD28445 / UPC# 7321979284455

Harry Potter og fangen fra Azkaban (2-disc) (DVD) - Klik her for at se billedet i stor størrelse.

Udgået

Det er ikke længere muligt
at bestille denne udgave.

Klik her for eventuelle
andre udgaver af filmen

Medierådets aldersgrænse. Warner Bros. - 2004
USA - Farve - 142 min
Ønskeliste
ActionFamiliefilmAdventure
Filmens specifikationer
Original titel: Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
Dansk titel: Harry Potter og fangen fra Azkaban
Instruktør: Alfonso Cuarón
Medvirkende:
Harry Potter  Daniel Radcliffe
Ron Weasley  Rupert Grint
Hermione Granger  Emma Watson
Uncle Vernon  Richard Griffiths
Aunt Petunia  Fiona Shaw
Shrunken Head  Lenny Henry
Sirius Black  Gary Oldman
Albus Dumbledore  Michael Gambon
Severus Snape  Alan Rickman
Minerva McGonagall  Maggie Smith
Vis alle medvirkende...
Stikord: Harry Potter
Hekseri / trolddom
Magi
Skole / skoleliv
Klik for alle udgaver af filmen
Same Cast
DVD-pladens specifikationer
TV-system:  PAL DVD-pladen har regionalkoden 2.Region:
Oprindelse:  Danmark
Features:
Ja Anamorphic (16:9) Ja Trailer
Production Notes Music video
Ja Documentary Music score
Commentary Fact track
Ja Interviews Ja Gallery
Multi-angles Ja Cast & Crew
Hidden Features Outtakes
Ja DVD-Rom features Ja Deleted scenes
Antal plader: 2Denne udgivelse indeholder 2 plade(r).
Billedformat Lydformat Sprog Tekster
Letterbox
DD-EX 5.1
Dansk
Engelsk
Dansk
Engelsk
Aspect Ratio Kassette Pladetype Faste tekster
2,35 : 1 Special DVD9 Ingen

Billedgalleri:

Brugernes bedømmelse:

Antal stemmer: 113

Gennemsnit: 9.2 ud af 10

Du kan også stemme.   

Laserdiskens vurderinger:

Thomas
Dennis

Harry Potter og fangen fra Azkaban:

Harry er blevet 13 år og tilbringer en lang og kedelig sommerferie hos den skrækkelige familie Dursley. En af dagene kommer onkel Vernons søster Marge forbi. Hun har altid været ondskabsfuld over for Harry, men denne gang får han til sidst nok, og ved hjælp af magi får han hende pustet op til en kæmpe ballon – så hun flyver væk. Derefter stikker Harry af fra familien Dursley, men han tør ikke tage til Hogwarts, for han har brudt reglen om, at man ikke må udøve magi, når man er blandt Mugglerne.

Harry bliver samlet op af en mærkværdig bus og sendt til en pub, hvor han møder Ministeren for Magi, Cornelius Fudge. Han har hørt alt om Harrys bedrifter, men bortviser ham alligevel ikke fra Hogwarts. En farlig fange – Sirius Black – er nemlig flygtet fra Azkaban-fængslet, og han er på jagt efter Harry, der kun er i sikkerhed på Hogwarts.

På Hogwarts har man tilkaldt Azkabans vagter, de rædselsvækkende Dementorer, der nu våger over skolen. Men en konfrontation mellem Harry og Sirius Black synes umulig at undgå. Især fordi den nyansatte professor Lupin har en eller anden mærkelig forbindelse til Sirius Black.

Klik her for alle Harry Potter-film.
Tekst fra pressemateriale

Specielt om denne udgivelse:

Disc 2 indeholder følgende features:
  • Eksklusive aldrig før viste optagelser.
  • "At Skabe Visionen" - Et afslørende interview med J.K. Rowling og flkoene bag filmen.
  • 3 store udfordringer! Test din hukommelse med "Magi du måske er gået glip af." Hjælp Skævben i "Fang Scabbers" og tag med på en spændende opdagelses-tur med Sir Cadogan.
  • Gå på opdagelse i Kandisbaronen og Professor Lupus' Klasseværelse.
  • Johnny Vaughan og Skrumpehovede interviewer skuespillerne.
  • At fremtrylle en scene: Bag om skabelsen af Buckbeak og Dementorerne.
  • Mød dyre-træneren i "Lære om Magiske Væsener."
  • "Choir Practice" - sing-along med Hogwarts-koret.
  • "Hogwarts Portrait Gallery" - få et nærmere kig på Hogwarts Castle.
  • Biograftrailers på alle tre Harry Potter-film.
  • Forsmag på spillet.
  • DVD-ROM: Wizard Trading Cards / Hogwarts Timeline

Brugerne skriver om Harry Potter 3 - and the Prisoner of Azkaban:

Anmeldt af Extract, Dyssegård 6. februar 2016
Tyndbenet 3'er
Der er ikke så meget at begejstres for i tredje ombæring, bortset fra effekterne, der er i top. den underholder dog i sine 2½ times spilletid. En ret speciel London-dobbeltdækkerbus er i filmens begyndelse på hårrejsende tur gennem byens gader, ligeledes er hypogriffen ret flot. Ellers mere af det samme fra de 2 første film, så videre original er den ikke.

Anmeldt af windfeldt, Nørresundby 9. juni 2007
dementors.
tredje ombæring af harry potter er bedre end sine forgængere og man kan tydeligt mærke at skuespillerne bliver mere og mere bevidste om deres roller og om hvad de kræver.
og det tror jeg i høj grad skyldes den nye instruktør alfonso cuaron der har sat sit helt eget personlige præg på filmen.
hovedrollernes skridt ind i teenage verdenen bliver også ret morsomt.

Anmeldt af Thomas Aquinas, Værløse 23. januar 2006
More of the same...and even less!?
Tendensen synes at gå i retning af en kraftig afsvækkelse af hele universet, noget som i nogen grad bliver synligt gennem gentagelser af de samme magiske tricks som efterhånden er blevet lidt trættende at se på, men i endnu højere grad bliver klart når man kigger på den stort set plotløse fortælling: der er næsten intet at komme efter! Tematisk har filmen dog mere at byde på filosofisk og værdimæssigt end sine to forgængere, men det er desværre ikke blevet inkorporeret i filmens symbolik. I stedet bliver det talt ihjel og så man jo lige så godt se en Mike Leigh-film eller sådan noget. Stadig beundringsværdigt håndværk set ud fra de tekniske bedrifter, men næringsværdien på det indholdsmæssige er meget lav. Og det såkaldte højdepunkt 40 min. før slutningen - hvad skal det til for? Forekom mig at være ufatteligt megen tid at bruge på noget lidt ligegyldigt. Meget enig med Marie og hendes vurdering af vægtningen: det virker som om filmen kan have haft massive problemer i postproduktionen. Og så den mangel på konsistens i universet der flyder igennem det hele, eks. hypogriffen (eller hvad fanden den hedder!) som er et stolt og ærværdigt dyr, men åbenbart kan spises af med et par godbidder som en anden skødehund! Sådan noget irriterer mig simpelthen grænseløst! Kan slet ikke indse, hvorfor dette skulle være seriens bedste film!? Kan iøvrigt tilføje at jeg synes at bøgerne stinker, så det er måske meget naturligt, at jeg ikke bryder mig særligt om filmene!

Anmeldt af Karina, Søborg 12. september 2005
Rigtig god stemning
Flot film med god stemning, og jeg er bare vild med de hovedpersonerne. De er bare så godt castet, og det er sjovt at følge deres udvikling. Må dog erklære mig enig i, at der er et par ting, der trækker seriøst nedad, og det er altså blandt andet den skabede computerkøter, der skal forestille en varulv. Hvad f... skal det forestille? Jeg hader virkelig, når man lige skal danne et andet billede, end det store fælles vedtagne. Derudover er der et par scener, der bare er for dumme. F.eks. samtalen mellem lærerne, der går gennem hallen fuld af "sovende" elever. Det ville aldrig aldrig aldrig finde sted! Og det faktum, at Harry til slut skal forklare Hermione - af alle! - hvordan det jo egentlig var ham selv, han havde set. Der blev jeg helt træt. Og jeg synes heller ikke, at Lupus var rigtig castet. Nå, men når al galden er sluppet ud, så synes jeg altså grundlæggende, at det er en god film!

Anmeldt af hikari-Emiru.com, København Ø 12. juni 2005
Et stor skridt i H.Potters historie
Først vil jeg sige at,.......Det med den skaldede hund må jeg stærk afbekræfte, det var den bedste billed-formulering af en vareulv jeg længe har set. Og det er i sandhed den bedste film, om så i giver mig ret eller ikke.
Helt Ærligt, jeg kan kun finde få negative ting i denne sidst udkomne HP film.
Og den lever op til alle forventningerne, især Black det var det bedst spillede skuespil i meget lang tid.
Og der dvæler en meget stor og kraftfuld magi over denne film som til alle tider vil være den bedste af de tre første...
Vil sku også lige give Chesney ret i det med Harrys tuderi, ret ringe.
Whatever, det er jo også bare børn. hehe
Men Daniel (Harry) tag dig lige sammen, og bed Rubert (Ron), om at give dig en mave puster, hvis det er det der der skal til for at klemme en rigtig tårer ud af dig.


Anmeldt af Nico, Holte 23. november 2004
Den bedste indtil videre.
Det er helt klart den bedste Harry Potter film indtil videre. De to første var okay men de manglede noget som den tredie film helt sikkert har bidraget med.

Så helt sikkert two thumbs up for HP And The Prisoner Of Azkaban.

Anmeldt af Marie, Gentofte 21. november 2004
Skuffende
Jeg forstår ganske enkelt ikke al den begejstring der har været omkring denne tredje film i Harry Potter serien. Jeg er stor fan af bøgerne og da også af de andre to film, men denne? Jeg ved næsten ikke hvor jeg skal begynde: Det mest katastrofale er nok den røde tråd, eller rettere sagt den ikke eksisterende røde tråd. Filmen er ligesom en dårlig PowerPoint præsentation man har glemt at lave overgange på, en masse billeder, scener, der kommer efter hinanden uden at glide sammen på nogen måde. Det er med til at gøre stemningen betydeligt dårligere end i de første film som indeholdte masser af ’vi går ned ad denne fortryllede gang’ scener som altså er med til at lave nogle brud som er nødvendige i enhver film for at skabe en sammenhæng. Så er der animationerne. I du godeste siger jeg bare. Varulven ligner jo en skaldet hund der har været på slankekur. Rollebesætningen som jeg ellers har syntes så godt om kikser også fuldstændigt i denne film. De to nye, lupus og rotten ligner overhovedet ikke(og her snakker jeg taget i betragtning af bogens beskrivelser og ikke mine indre forestillinger)og er nærmest grinagtige at se på. Komplet useriøst. Udover alt dette er der nogle gigantiske plot huller og omrokeringer af scener der er fuldstændig uacceptable.

Synd og skam efter min mening da denne bog havde potentiale til at gøre sig bedst på film af de tre hidtil lavet.

Anmeldt af DannX, København SV 17. november 2004
Mesterværk!!
Jeg synes absolut ikke at denne film er skuffende!! Alfonso Cuarón gør et fremragende stykke arbejde med instruktionen, der er så mange detaljer og finesser han får med, som ikke umiddelbart springer i øjnene; han er en mesterinstruktør, jeg ville ønske at han også skulle lave de næste. Og dementorerne....ja, selv i en alder af 36 fandt jeg dem skræmmende!!
Kan KLART anbefales til fans af de to første!!

Anmeldt af Chesney, Brædstrup 18. juli 2004
Jeg var ellers rimelig positiv da jeg for få år tilbage så den første Harry Potter film, og blev revet med pga. Chris Columbus gode evne til at føre en ind i scenerne. Men jeg synes bestemt ikke at filmene er blevet bedre med årene, hverken hvad angår handling, special effects, eller skuespil. ( bare ta' scenen i denne film hvor Harry skal græde som eksempel, jeg tror ikke at den går over i historien som bedste performance 2004 )

Ret din egen anmeldelse af Harry Potter 3 - and the Prisoner of Azkaban - klik her

Start en debat om filmen Harry Potter 3 - and the Prisoner of Azkaban - klik her

Start en debat om denne udgave af Harry Potter og fangen fra Azkaban (2-disc) - klik her

Klik her for print-venlig udgave

 
Tlf: (+45) 98 13 22 22      mail@laserdisken.dk      CVR: 10 19 42 45