Udgivet 6. juni 2005
af Paramount
|
PHE8808
/
UPC# 5014437880833 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
1970
USA
-
Farve
-
114 min
|
 |
  
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
|
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
|
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1
|
Engelsk Tysk
|
Dansk Engelsk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,77 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Mogens |
 |
|
|
|
Rio Lobo:
Denne klassiske, handlingsmættede John Wayne-western begynder med et dramatisk togrøveri af en løntransport på vej til Nordstaterne, udført af en gruppe sydstatssoldater. Togets øverstkommanderende (Wayne) fanger togrøvernes ledere (Jorge Rivero, Chris Mitchum), men efter krigens afslutning bliver de tre mænd venner. Sammen sætter de sig for at opklare en række mistænkelige togrøverier, og jagten kulminerer i en voldsom finale med masser af skudvekslinger.
Rio Lobo blev den femte i rækken af film i en periode på 22 år med John Wayne i hovedrollen og legendariske Howard Hawks som instruktør.
Tekst fra omslag
|
|
Brugerne skriver om Rio Lobo:
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
28. februar 2017
|
|
Forræderjagten |
|
Nu er det en del år siden jeg sidst havde set Rio Lobo og var derfor spændt på at se hvor godt den holdt. Den holdt 100%, det er en fremragende Hawks-western, med gammelkendte temaer fra Rio Bravo og El Dorado. Duke jager forræddere, der solgte militærhemmeligheder til syden under borgerkrigen. Den dejlige Jennifer O'Neill dukker op i en debuterende rolle som Siasta og er et frisk pust. Hendes rolle minder om Feathers i Rio Bravo. Jorge Riveros latin lover charmeur er virkelig morsom. Levende og underholdende dialog med Duke i sit es og en spændende og velskrevet fortælling. Fremragende soundtrack asf Jerry Goldsmith. Yderst seværdig, en af mine yndlingswesterns.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
29. oktober 2012
|
|
Jagten på guldrøverne |
|
Når Howard Hawks var bedst så kunne han blande action, romantik og djærvhed på en måde som få andre instruktører i sin generation og hans sans for rytme var uforlignelig - tænk bare på film som "The Big Sleep" og "Bringing up Baby". I denne hans sidste film er det imidlertid alt for tydeligt at magien er væk og filmen fremstår forceret og udynamisk. Overgangen fra filmens første til anden del fungerer slet ikke og det forplanter sig til helheden på en måde som "Rio Lobo" - og tilskueren - aldrig kommer sig over. Derudover er skuespillerne af så svingende kvalitet, at man føler at man overværer et stykke på en dilettantscene; navnligt de kvindelige skuespillere er ualmindeligt ringe, selvom de alle ser dejlige ud. Men der er mere galt: dialogen virker konstrueret og romantikken er omtrent lige så vibrerende som en knækket æggedelerstreng (hold bare fast i dét billede!). Det er desværre lidt ærgeligt det hele, men William Clothiers flotte billeder fænger da øjet og Jerry Goldsmiths score øret, så det er ikke den rene elendighed. Bare synd at Hawks sidste film skulle være så halvbagt en affære.
|
|
|
Anmeldt af
Tiggara, Slagelse |
4. marts 2011
|
|
Rio Lobo. |
|
Rio Lobo er helt klart en af John Waynes bedste westernklassikers, John Wayne spiller her den hårdt kogt nordstats gernaral Col der jagter en togrøver bande fra syden. Men i jagtens hede bliver Col væk fra sine mænd og tages herved til fange af banden, Col indgår en pagt med lederen fra banden som kender ham fra hans fortid, om at mødes i Rio Lobo for at standse bagmanden til der hyret dem til togrøveriet, men det er ikke let når byen er bund korupt og i altting er kaos.
|
|
|
Anmeldt af
Holliday, Aalborg |
11. juni 2006
|
|
Svanesang |
|
Ganske enig med Svend.
Hawks og Wayne er selvfølgelig altid et kig værd, men Lobo kommer ikke i nærheden af hvad de to veteraner tidligere har forkælet os med. Filmen har sine øjeblikke, men de er sjældne og der er lagt mellem whisky sjusserne.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
23. april 2004
|
|
Hawks-rutine |
|
Hvis man er meget flink, kunne man sige, at dette er 3. variation over temaet fra Eldorado - men for en mere nøgtern betragtning kunne det se ud som om Hawks koger suppe på et længst udtørret ben. Filmen har to afsnit, der knækker den midt over - og det er i andet afsnit man genfinder stumper af såvel Eldorado som Rio Bravo. Alle de medvirkende, bortset fra The Duke, ser ud som om de er med i en skolekomedie. Man skal være specielt interesseret i såvel Hawks som Wayne for at finde denne film udholdelig - men har man denne interesse, er filmen til gengæld et must.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Rio Lobo - klik her
Start en debat om filmen Rio Lobo - klik her
Start en debat om denne udgave af Rio Lobo - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|