Udgivet 24. maj 2006
af Warner Bros.
|
1000086186
/
UPC# 7321900735810 |
|
|
Udgået
Det er ikke længere muligt at bestille denne udgave.
|
|
|
 |
Warner Bros.
-
1999-2005
USA
-
Farve
-
pr afsnit 60 min
|
 |
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: England |
|
|
Features: |
|
|
Anamorphic (16:9) |
|
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
|
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
|
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Standard Academy
|
DD 2.0
|
Engelsk Tysk
|
Engelsk Tysk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
1,34 : 1 |
Box Set |
|
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
 |
Lars |
 |
|
|
|
Third Watch
Third Watch, som hed Aftenvagten på dansk TV, handler om de tapre mænd og kvinder, der arbejder i The 55th Precinct i New York, kendt som "Camelot". Vi følger både politiet, brandvæsenet og ambulancekørerne, mens de kæmper for at få et nogenlunde normalt, sammenhængende privatliv ved siden af det krævende job.
Serien er mere alvorlig end f.eks. Hill Street Blues, men mindre brutal end The Shield. Der bliver dog ikke lagt fingre imellem, når det gælder om at vise, hvordan en almindelig arbejdsdag ser ud for de ansatte i "Camelot". Allerede fra titelsekvensen skiller Third Watch sig ud fra lignende serier ved at bruge det hårdtpumpede Chrystal Method-nummer "Keep Hope Alive". Så er stilen ligesom lagt!
Det faste hold består af blandt andre Bobby Cannavale (Will & Grace og The Station Agent), Jason Wiles (Beverly Hills 90210), Eddie Cibrian (Tilt og The Cave) og Kim Raver (24: Season 4).
David
Specielt om denne udgivelse:
- 1. sæson (1999/2000)
- 22 episoder. Spilletid ialt ca. 990 min.
- Special features ukendte
Episoder:
- Welcome to Camelot
- Anywhere But Here
- Patterns
- Hell Is What You Make of It
- Responsible Parties
- Sunny, Like Sunshine
- Impulse
- History of the World
- Modern Designs for Better Living
- Demolition Derby
- Alone in a Crowd
- Journey to the Himalayas
- This Band of Brothers
- 32 Bullets and a Broken Heart
- Officer Involved
- Nature or Nurture
- Ohio
- Men
- Spring Forward, Fall Back
- A Thousand Points of Light
- Just Another Night at the Opera
- Young Men and Fire
|
|
Brugerne skriver om Third Watch:
|
Anmeldt af
Jesper Nicolaj Christiansen, Lundby |
10. maj 2007
|
|
Det Bedste |
|
Glem alt om Shield, Lost og ER. Det her er "The Real thing". Utrolig velproduceret serie om livet nede på jorden blandt politi, brand- og Ambulancefolk. Du SKAL se denne her serie. Jeg har en gammel japansk udgave, som jeg næsten har slidt op. Denne serie har det hele. Spænding, realisme, troværdige karaketere og selvfølgelig smukke Kim Raver. Men hvor i alverden bliver sæson 2 af?
|
|
|
Anmeldt af
Candyman, Hjørring |
30. oktober 2006
|
|
Bosco 4-ever |
|
Det er simpelthen en kanon serie. Uden tvivl min yndlings! Den har bare det hele. Jeg fulgte med i serien da TvDanmark viste den i sin tid og nu har jeg muligheden for at eje den. Det var ærlig talt også på tide at den blev udgivet på dvd. Man skal selv afgøre om man kan lide serien eller ej, nogle vil måske mene at der er for meget rå vold men det er op til folk selv. Men én ting er sikkert Bosco han rykker for vildt!!!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Third Watch - klik her
Deltag i debatten om denne udgave af Third Watch: Season 1 (6-disc) - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Third Watch: Season 1 (6-disc) |
Gitte
Se varen her
|
Sendt 2011/06/01 23:42:13
IP:
Logget
|
|
|
Udgivelse
Håber at denne serie bliver udgivet på dvd i Danmark. Det er uden tvivl en af de bedste serier der er lavet...
|
|
|
|
Klik her for print-venlig udgave |