Udgivet 7. juli 2009
af SF Studios
|
BD90016108
/
UPC# 5704028161082 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
United Artists
-
1969
England
-
Farve
-
133 min
|
 |
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
|
|
Slaget om England
Det britiske luftvåben Royal Air Force kæmper en desperat kamp mod Nazi-Tysklands Luftwaffe om kontrollen over det engelske luftrum i bestræbelserne på at undgå en tysk invasion anno 1940.
Få enkeltstående begivenheder var så medvirkende til de allieredes sejr i 2. verdenskrig som Slaget om England. Det mægtige tyske Luftwaffe kastede hele sin samlede luftstyrke ind i forsøget på at knække England fra luften, men engelske jagerpiloter og Royal Air Force kastede sig med dødsforagt ind i det ugelange luftslag. Deres store, uselviske indsats, der resulterede i tusindvis af nedskydninger på begge sider, var aktivt medvirkende til at vende krigslykken og knække det tyske overherredømme i luften over Europa.
Deres historie fortælles her i denne episke storfilm, der hører til side om side med The Longest Day, Tora! Tora! Tora! og A Bridge Too Far.
Rollelisten er spækket med kendte navne, men filmen er især berømt for sine uovertrufne actionsekvenser og specielt det faktum, at filmskaberne udelukkende benyttede ægte, autentiske fly fra 2. Verdenskrig.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Battle of Britain:
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
20. november 2019
|
|
Kampen om luftherredømmet |
|
Luftkrigen over England med fuld besætning af kendte skuespillere. Filmen starter med en udmærket optakt i form af de allieredes evakuering fra Frankrig. Dog er James Bond instruktør Guy Hamilton meget mere interesseret i heftige flydueller end stort skuespil, så de fleste af de store navne er underanvendte. Man får sig dog et udmærket overblik over luftkrigen undervejs og den er da også ganske medrivende fortalt. Effektarbejdet er imponerende og holder stadig vand i dag.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
26. februar 2009
|
|
STORFILM..... og så alligevel ikke |
|
Den ene efter den anden celebrity er med i denne bombastiske krigsfilm, der byder på et par hæftige luftkampscenerne, der med garanti har fået filmens budget op i stratosfæren. Men desværre kan disse gigant store scener ikke hamle op med filmens sammenhængende historie, der sandelig må siges at være lidt flad i betrækket. ''Battle of Britain'' har desuden et for bredt persongalleri, der for mig til at hive hårrødderne ud, når man hele tiden springer frem og tilbage mellem de mange karraktere. Men hvis man er hel vild i varmen og syntes at det med fly og aerodynamik, er noget er det mest guddommelige der findes på denne planet, ja.... så kan man næppe blive skuffet.
|
|
|
Anmeldt af
ch, Odense C |
9. januar 2006
|
|
Splendid |
|
Battle of Britain har nogle fremragende luftkampscener, men er også udmærket på mange andre områder. Den dokumentariske fortællestil kan måske virke lidt "kedelig", men det er gjort for at få filmen til at virke meget realistisk, og det synes jeg personligt er et godt valg. Jeg vil lige gøre nogle bemærkninger omkring musikken til filmen. Selve indledningsmusikken, som kommer et lille stykke inde i filmen har jeg nu hørt med 3 forskellige slags melodier !! På 2-disc dvd-udgaven er der nemlig som standardvalg den utroligt iørefaldende musik af Ron Goodwin, som også er at finde på laserdiscudgaven. Men som ekstra bonus på dvd'en er der også William Waltons originale musik. Jeg er ikke sikker, men tror at man valgte at droppe Waltons musik til fordel for Ron Goodwins pga. Goodwins indledningsmusik lyder mere "tysk", og bedre passer til introduktionen af tyskerne. Jeg ved dog ikke om filmen er blevet vist i nogle biografer med Waltons score. For et stykke tid siden viste tysk tv så Battle of Britain, og sørme om indledningsmusikken ikke var en helt 3. melodi !! Mystisk. Denne melodi er den samme, som den der bliver spillet i Bliktrommen, mens Oskar sidder til et Nazitræf og trommer under et stillads, mens en tysk general ankommer i bil. Denne melodi er nok uden tvivl en original tysk melodi, og har måske været brugt i de tyske biografers version af filmen.
|
|
|
Anmeldt af
Tim Larsen, Søborg |
5. september 2004
|
|
Ikke helt originale. |
|
Jeg vil lige tilføje at flyene i filmen altså ikke er helt originale som Søren skriver. Det gælder de tyske BF-109. De skal forestille at være BF-109 af typen E, men rent faktisk er af typen G i en spansk fremstillet version bygget på licens, og for det ikke skal være løgn har de rolls royce motorer, så originale er de altså ikke. Hvis man er fly gal vil dette straks springe i øjnene, men ellers er jeg enig i at det er en fed film med nogle rigtig flotte luftkampe.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
14. juni 2004
|
|
Flyelskernes film |
|
Denne film er nærmest kult for flyfetichister men har ikke meget at byde filminteresserede. Trods adskillige topnavne på rollelisten er dramatikken blevet sær fad og filmens tone savner nødvendig fremdrift og spil. Luftkampscenerne er uoverskuelige og ensformige.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
13. juni 2004
|
|
Soufflé, soufflé |
|
Jeg husker ikke denne film så godt, men den var altså lidt kedelig og konventionel så vidt jeg erindrer det. Men seværdig, da!
|
|
|
Anmeldt af
Sherlock, Hvidovre |
13. juni 2004
|
|
SLAGET OM ENGLAND |
|
The Battle of Britain eller slaget om England, var et af de vigtigste luftslag under 2. verdenskrig, hvor Englands RAF kæmpede en næsten håbløs kamp mod Nazi-Tysklands brutale Luftwaffe i 1940. Mange kendte skuespillere spiller med i denne storslåede storfilm. Filmen er mest kendt som sine berømte og utrolig godt lavet luftkampscener og flyvene er ægte og autentiske kampfly fra 2. Verdenskrig. Denne film SKAL du bare købe, før nogen andre gør det samme!
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Battle of Britain - klik her
Deltag i debatten om
filmen
Battle of Britain - klik på "svar"
Forfatter |
Emne: Battle of Britain |
ch
Se alle titler her
|
Sendt 2004/09/06 01:20:46
IP:
Logget
|
|
|
Version 1 vs. 2
Battle of Britain er en fed film ingen tvivl om det. Dog vil jeg lige gøre opmærksom på, at indledningen og musikken er anderledes på dvd'en end laserdiscen. Jeg foretrækker klart laserdiscen på dette område - især musikken er MEGET bedre. På internettet kan jeg også se, at flere undrer sig over, hvorfor man har lavet ændringer til dvd-udgivelsen. Måske der er nogen der kender svaret....
|
|
McFLY
|
Sendt 2004/11/01 09:41:32
IP:
Logget
|
|
|
TITELMUSIK
Så vidt Jeg ved, kan du på DVD udgaven vælge mellem 2 forskellige scores..
|
|
|
Start en debat om denne udgave af Slaget om England (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|