An unknown error occurred:
UnexpectedClosure
INCLUDEFORM
!

[/!]
 
0.00 kr
Kurven er tom
Til kassen

Log ind

Nyhedsmail
Følg din ordre
FAQ
Sitemap

Strange Days  (DVD) Strange Days

Udgivet 7. marts 2005 af Universal 0782152 / UPC# 044007821527

Strange Days  (DVD) - Klik her for at se billedet i stor størrelse.

Udgået

Det er ikke længere muligt
at bestille denne udgave.

Klik her for eventuelle
andre udgaver af filmen

Medierådets aldersgrænse. 20th Century Fox - 1995
USA - Farve - 145 min
Ønskeliste
ActionKriminalfilmThrillerScience Fiction
Filmens specifikationer
Original titel: Strange Days
Instruktør: Kathryn Bigelow
Medvirkende:
Lenny Nero  Ralph Fiennes
Lornette Mason   Angela Bassett
Faith Justin  Juliette Lewis
Max Peltier  Tom Sizemore
Philo Gant  Michael Wincott
Burton Steckler  Vincent D'Onofrio
Jeriko One  Glenn Plummer
Iris  Brigitte Bako
Tick  Richard Edson
Palmer Strickland  Josef Sommer
Vis alle medvirkende...
Stikord: Cyberpunk
Futuristisk
Nytår
Psykopat
Snuff-film
Virtual reality
Klik for alle udgaver af filmen
Same Cast
DVD-pladens specifikationer
TV-system:  PAL DVD-pladen har regionalkoden 2.Region:
Oprindelse:  England
Features:
Ja Anamorphic (16:9) Ja Trailer
Production Notes Music video
Ja Documentary Music score
Ja Commentary Fact track
Interviews Gallery
Multi-angles Cast & Crew
Hidden Features Outtakes
DVD-Rom features Deleted scenes
Antal plader: 1Denne udgivelse indeholder 1 plade(r).
Billedformat Lydformat Sprog Tekster
Letterbox
DD 5.1
Engelsk
Engelsk
Aspect Ratio Kassette Pladetype Faste tekster
2,35 : 1 Keep Case DVD9 Ingen

Billedgalleri:

Brugernes bedømmelse:

Antal stemmer: 16

Gennemsnit: 8.4 ud af 10

Du kan også stemme.   

Laserdiskens vurderinger:

Niels Ole
Hans Kr.
Helle
Lars
Søren
Peter J
Jan

Los Angeles, 30. december 1999...

James Cameron står bag idé og manuskript til ex-konen Kathryn Bigelows støjende, hårdtpumpede og megafede futuristiske action/mystery/thriller om ex-strisseren Lenny Nero (Ralph Fiennes), der ved et tilfælde kommer på sporet af en sammensværgelse inden for Los Angeles' politikorps.
     Vi er i Los Angeles, 30. december 1999. Verden står på grænsen til et nyt årtusinde. Lenny er forhenværende politimand, der nu lever af at sælge illegale "chips" - digitale indspilninger af virkelige hændelser. Man ikke bare ser og hører, hvad folk har oplevet, man føler det også. Han sælger chips med det meste, dvs. lidt sex, vold og romantisk kærlighed. Lenny har dog sine grænser. Han vil ikke have noget at gøre med "black-jacks" - chips, som indeholder autentiske mord.
    Da en nær ven, Iris, bliver brutalt myrdet, trækkes Lenny ind i en psykotisk rigmandsverden af intriger, forræderi og mord. I et forsøg på at redde sin forhenværende kæreste Faith (Juliette Lewis) får han hjælp af de eneste to mennesker, han kan stole på: sikkerhedsvagten Mace (Angela Bassett) og kollegaen Max (Tom Sizemore). Lenny forsøger med alle midler at holde sig i live de få timer, som er tilbage, indtil det næste årtusinde begynder.

Filmen er et mix mellem "Blade Runner" fremtids-film noir, ukomfortabel realisme og et sandt bombardement af sanserne, og visuelt er den fantastisk imponerende. Åbningssekvensen, der varer knap 5 minutter, er én lang optagelse, der begynder i en bil, hvor tre forbrydere gør klar til at storme ind i en kinesisk restaurant, tømme kassebeholdningen, låse personalet inde og stikke af igen. Politiet dukker imidlertid op i både biler og helikopter, så vores tre skurkevenner må flygte op ad en frygtelig masse trapper til taget i håb om at kunne springe til nabobygningen, hvilket ikke lykkes for dem alle. Tyveknægten, hvis øjne man som tilskuer oplever det hele igennem, får ikke ordentligt fat og falder hele vejen ned og splatter ud på fortovet! Denne sekvens er uovertruffen både i koreografi, udførelse og energi, og er iøvrigt et glimrende eksempel på 5.1 lydens lyksaligheder. Vi har i Laserdisken brugt åbningssekvensen i vores showroom utallige gange til demonstration af Dolby Digital.
Niels Ole

Specielt om denne udgivelse:

  • Bemærk: indeholder to scener, som ikke blev vist i biograferne i USA
  • Audio feature: Kathryn Bigelow forklarer og kommenterer den meget komplicerede og actionfyldte åbningssekvens, som er optaget i ét stræk i ca. 5 minutter
  • Featurette - Bag kulisserne
  • Original trailer & teaser

Brugerne skriver om Strange Days:

Anmeldt af Extract, Dyssegård 10. juli 2020
Millennium Mambo
Strange Days Jeg så denne sag i Imperial i tiderns morgen, 4 år før årtusindskiftet. Noget af det først jeg bemærkede var den meget futuristiske Wire-teknologi, til at optage direkte fra hjernen, som åbenbart var blevet ret almindeligt. En teknologi der virker mere end inspireret af Brainstorm(1983). Mens Brainstorm markerede overgangen mellem almindelige scener og Brainstorm scener ved skifte aspect ratio mellem 1.85:1 og 2.35:1, så markerer Strange Days overgangen mellem almindeligt og Wire ved at lukke op for brug af surroundlyd, hvilket fører mig til det næste jeg bed mærke i: En ret fantastisk brug af surroundlyd. Under et røveri optaget på wire i filmens indledning er vi midt i situationen, takket være at vi kan følge mennesker og handling i 360° via surroundhøjttalerne. Et godt surroundanlæg er alfa og omega, hvis man vil have det fulde udbytte ud af filmen. Katryn Bigelow er også god til at komme rundt på farvepalleten, det er en flot film med flot action og gode skuespilspræstationer af vores hovedperson Lenny i Ralph Fiennes skikkelse, der drages ind i en verden af snuff, korruption og politibrutalitet fanget på Wire-bånd. Kæresten spilles af den lækre Juliette Lewis, der viser gajoler og går særdeles udfordrerne klædt og synger ved en koncert, hvor hun er forsanger. Men showet stjæles af Angela Bassett som handlekraftig chauffør og bodyguard, der levere en fantastisk præstation. Strange Days bliver bare bedre og bedre og James Cameron, der var gift med Bigelow på det tidspunkt har mere end en finger med i spillet, da han både har produceret og skrevet manus. William Fitchner har en lille rolle som korrupt betjent og Kelly Hu som TV vært. Strange Days er et brag af en nytårsknald.

Anmeldt af Kasper, Aalborg SV 24. september 2007
Strange Days
I dagene op til nytårs aften år 2000 pusher Lenny Nero (Ralph Fiennes) "clips", opkoblinger til andre folks hjerner, og forretningen går strygende i et Los Angeles på vej til den totale opløsning. Lenny kommer dog i klemme i en dødsensfarlig intrige. Vennen Mace (Angela Bassett) træder til og prøver at redde Lenny ud af kniben.

Endnu et mesterværk fra Kathryn Bigelow.
Jeg synes faktisk godt at man kan tillade sig at sige, at der var spænding fra start til slut, i denne fantastiske film.
Lige som "Point Break" er dette også en film jeg stærkt vil anbefale til andre.

Anmeldt af Thomas Aquinas, Værløse 10. januar 2007
Milleniumsvanvid
En skræmmende film om et samfund i total moralsk opløsning er ganske vellavet og hele tiden spændende. Men jeg har ikke helt fattet hvordan Bigelow kan lave en film som hun henlægger til blot 4 år efter!?! Og det ødelægger lidt oplevelsen, samtidig med at hendes feministiske tilbøjeligheder skinner lige lovligt meget igennem. Men en interessant film.

Ret din egen anmeldelse af Strange Days - klik her

Deltag i debatten om filmen Strange Days - klik på "svar"

 Forfatter Emne: Strange Days
Rasmus

Strange Days: 20th Anniversary (2-disc) (tysk omslag) Strange Days: 20th Anniversary (2-disc) (tysk omslag) (Blu-ray) Strange Days (Blu-ray) Strange Days
Se alle titler her
Sendt 2015/11/01 15:54:33 IP: Logget Svar...

Tysk Blu-ray

Nogen der ved om der er engelsk lydspor på både film og features?
Extract

Sendt 2020/07/10 00:22:06 IP: Logget Svar...

Re: Tysk Blu-Ray

Ja, der er fint DTS HD-MA på engelsk på skiven og en masse ekstramateriale: Featurette 60min, Making Of 25 min, special effects 10min, Fraklip 6 min, Musikvideo med Skunk Anasie 4 min og interviews med de medvirkende 19 min.

Start en debat om denne udgave af Strange Days - klik her

Klik her for print-venlig udgave

 
Tlf: (+45) 98 13 22 22      mail@laserdisken.dk      CVR: 10 19 42 45