Udgivet 29. november 2018
af Scanbox
|
1349-11D0
/
UPC# 5706169001500 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Scanbox
-
2018
Danmark
-
Farve
-
89 min
|
 |

|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
|
TV-system: PAL
|
Region:
|
|
Oprindelse: Danmark |
|
|
Features: |
|
 |
Anamorphic (16:9) |
|
Trailer |
|
Production Notes |
|
Music video |
 |
Documentary |
|
Music score |
|
Commentary |
|
Fact track |
 |
Interviews |
|
Gallery |
|
Multi-angles |
|
Cast & Crew |
|
Hidden Features |
|
Outtakes |
|
DVD-Rom features |
|
Deleted scenes |
|
Antal plader: 1 |
|
Billedformat |
Lydformat |
Sprog |
Tekster |
Letterbox
|
DD 5.1 DTS 5.1
|
Dansk
|
Dansk Engelsk
|
Aspect Ratio |
Kassette |
Pladetype |
Faste tekster |
2,35 : 1 |
Keep Case |
DVD9 |
Ingen
|
|
Billedgalleri:
|
|
Landet af Glas
Jas bor alene på et nedlagt gartneri sammen med sin far, der er lastbilchauffør og ofte er væk. En dag finder Jas en pige og en gammel dame, der skjuler sig i laden. De kalder sig Neia og Alva og har underligt tøj på og vildt hår. De siger, at de bor inde i skoven, og at de ikke kan vende tilbage. Jas vil gerne hjælpe dem og betror sig til sin bedste ven Isak. Snart ankommer et par agenter fra en hemmelig efterretningstjeneste til gården og begynder at stille en masse spørgsmål. Jas og Isak opdager, at der er krybskytter i skoven, som leder efter en meget sjælden og kostbar genstand, som sælges ulovligt på nettet til svimlende summer, Elverfolkets helbredende perle. Nu starter en vild jagt for at redde Jas' nye venner.
Landet af Glas er en fantasyfilm for hele familien, skrevet og instrueret af de tidligere børneværter Marie Rønn og Jeppe Vig Find. I de bærende roller ses Albert Rudbeck Lindhardt (Der kommer en dag) og Flora Ofelia Hofman Lindahl (vinder af MGP 2015), samt Arien Takiar kendt fra Iqbal-filmene.
Tekst fra omslag
Specielt om denne udgivelse:
- Audio: Dansk DD5.1 / DTS5.1
- Undertekster: Dansk, engelsk
Ekstramateriale:
- Før optagelserne (interview med Jeppe Vig Find og Marie Rønn)
- På Turné med Albert, Flora Ofelia og Arien
- Q&A med Albert og Flora Ofelia
- Q&A med Flora Ofelia og Arien
- Bagom optagelserne
|
|
Brugerne skriver om Landet af Glas:
|
Anmeldt af
Spangsbergflødebollen, Skjern |
8. december 2018
|
|
Landet af kedsomhed |
|
Fiasko!!
Så har dansk film simpelthen boret hul i bunden. Aldrig før har jeg set så latterlig en film. Dårlig karakter, dårligt skuespil, dårlig handling, jamen jeg kunne blive ved og blive ved. Hvorfor vælger man Flora Ofelia i hovedrollen samt Albert Lindhart. En fejl casting af de fatale. Hold jer langt væk fra det her flop af en dansk film. DET GÆLDER JERES LIV!!!!
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af Landet af Glas - klik her
Start en debat om filmen Landet af Glas - klik her
Start en debat om denne udgave af Landet af Glas - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |