Brugerne skriver om Meet the Fockers:
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
14. juni 2011 |
|
Holy Fock, they are back! |
|
Bedst som man troede det ikke kunne blive værre, så bliver svigerforældrene fra begge sider smækket sammen, hvilket hurtigt udløser en gennemgribende katastrofe ad hidtil usete dimensioner, noget man kunne herhjemme i Danmark, hvis man tvang Enhedslisten og Dansk Folkeparti til at sove i samme spejderhytte!
Igen skal vi være vidne til mange pinligheder, der især skyldes Ben Stillers karakter, som bare ikke er en heldig mand. "Meet the Fockers", er til tider ustyrlig morsom, men jeg må give nogle af mine medanmeldere ret... pacing og tempo er ikke ligesom den forgående film, som var mere flydende. Dette skader rigtig nok denne film, men ikke desto mindre så kan jeg ikke få mig selv til at give filmen to stjerner, for jeg morede mig gevaldigt, og det tror jeg også de fleste i det danske smørhul vil, når de først har lagt deres glubske øjne på denne fine komik perle.
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
8. april 2010 |
|
Barbra Streisand as Mother Focker! |
|
Når på ingen måde de samme komiske højder som den første (Meet the Parents). Humoren føles lidt forceret og filmen er ujævn, men der er en del sjove scener og et yderst veloplagt cast.
|
|
|
Anmeldt af
Kasper, Aalborg SV |
28. maj 2007 |
|
Meet the Fockers |
|
En rigtig sjov film med De Nrio og Hoffman.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
20. april 2007 |
|
Fockers Fondue |
|
Så afgjort ikke på højde med den første film. Masser af gags, jo, og de fleste af dem fungerer faktisk. Totalt klam scene med Streisands rynkesex-gruppe, og seancen ved fondue-bordet er også disgusting, men det hører sig jo til i en Ben Stiller-film. Ingen nutidig komiker kan forresten se så forvirret ud i ansigtet når katastroferne hagler ned over ham! Problemet med filmen er snarere at den i dén grad mangler pacing. Den humper af sted og har slet ikke forgængerens spændstighed og tempo. Som den anden anmelder er inde på, synes al kreativiteten at være gået til at være grænseoverskridende, og det har jeg sådan set ikke noget imod. Men det sker på bekostning af filmrytmen som må siges at være afgørende for en komedie eller farce om man vil. Derfor står den lidt slapt - hvis man overhovedet kan sige sådan.
Husk at se den over 10 min. lange blooper-reel! Den er vildt skæg!
|
|
|
Anmeldt af
René, Åbyhøj |
5. juli 2005 |
|
Magien fra MEET THE PARENTS mangler her |
|
Selve idéen med at lave en film, hvor man lader Pam's traditionsbundne forældrepar møde Greg's frisindede forældre er egentlig god nok, og burde også have potentialet i sig til en værdig opfølger. Men det er altså, som om man i bestræbelserne på at VILLE lave en film, der skal overgå forgængeren i morsomheder, helt bevidst har satset hårdt på at bruge alt, hvad der overhovedet kunne (bund-)skrabes sammen af platte jokes og skurvogns-humor.
NATURLIGVIS har filmen da også sine morsomme steder undervejs, men den er langt fra så helstøbt og afbalanceret, som MEET THE PARENTS var. Humoren i MEET THE FOCKERS virker derimod noget anstrengende i længden, med filmens vedholdende brug af vitser under bæltestedet. På ét eller andet tidspunkt i løbet af filmen kan det næsten ikke undgås, at man gradvist holder op med at fnise overstadigt af Dustin Hoffmann og Barbra Streisand's frisindede samtaleemner ved middagsbordet (hvor især 'sex' og 'kønsorganer' er særdeles populære emner hos Mr. & Mrs. Focker), og begynder at koncentrere sig mere om at forhindre tæerne i at krumme sig.
Med mindre - naturligvis - at man mere er til lummer "hø-hø" humor, for så rammer filmen med garanti også plet!
|
|
|
Anmeldt af
petvirus, Vejle |
5. april 2005 |
|
loller |
|
kan du ik stave?
|
|
|
Anmeldt af
Morten, Holstebro |
13. marts 2005 |
|
hva fanden snaker du om kontrollør???
Meet the fockers er en ok comidy men detsvære ikke andet, filmen prøver hele tiden på være mere sjov end den første og i mange tilfælde går det helt galt, det virker som om man slet ikke har tænkt på andet end navnet focker vi grinede alle af gaylordfocker i den første film men joken er bare ikke sjov når at bliver truket så langt ud som den gør i Meet the fockers.
Den første film var god film fordi den både er sjov og aligevel havde en sød historie og fyren der ville gøre alt for sin kærelighed, det har meet the fockers ikke det er bare simpelt comidy til en søndag hvor man stadig har tømermænd.
|
|
|
Anmeldt af
Dennis Karimi, Dragør |
13. marts 2005 |
|
Excellent wild and wacky-hilarious |
|
Den er mindst lige så god som den første...hvis ikke bedre!"
|
|
|