Udgivet 1. februar 2021
af Scanbox
|
1496-1
/
UPC# 5709165236426 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Searchlight Pictures
-
2019
England
-
Farve
-
119 min
|
 |

|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
The Personal History of David Copperfield
Den unge David Copperfield bliver efter at have fået en ny, kold stedfar sendt hjemmefra for at klare sig selv i den fattigste del af London. Men efterhånden som han bliver ældre, opstår muligheden for et bedre liv, og det lykkes ham endda at komme til penge. Som David Copperfield bevæger sig igennem tilværelsen, møder han en lang række skæve eksistenser fra alle samfundslag. De inspirerer ham til at nedfælde sit liv og forfølge drømmen som forfatter.
The Personal History of David Copperfield er en moderne opdatering af den klassiske roman, der betragtes som en slags selvbiografi, da historien om Copperfields liv fra barndom til voksenalderen har mange ligheder med Charles Dickens' eget liv.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Personal History of David Copperfield, The:
|
Anmeldt af
Larsen, Næstved |
31. december 2022
|
|
chokerende dårligt affalds-produkt af en film. |
|
Jeg sad og så denne rædsel af en film på DRTV i går og bagefter var og er jeg faktisk både chokeret,forvirret og skræmt over hvad jeg har set. Chokeret fordi der er tale om endnu et produkt hvor man udstiller den onde,dumme og svage hvide mand i forhold til de ædle,modige,kloge og nærmest overmenneskelige Negre,Indere og Asiater. Chokeret og skræmt er jeg,fordi man i bedste Hitler og det 3 rige stil forsøger at omskrive historien og putter Negre,Indere og Asiater ind i roller som de aldrig nogensinde ville have været i virkelighedens verden tilbage i midten af 1800 tallet hvor filmen foregår. Man voldpresser politisk korrekthed og mangfoldigheds helvede ned over publikum på en så afsindigt fordummende måde,så det virkeligt er skræmmende at være vidne til. Filmen er et helvede af blandede ægteskaber og forhold,som ville være totalt utænkelige i 1800 tallet og man græmmes så det basker af at se på det. Forvirret er jeg,fordi der hverken er hoved eller hale på filmen og den er nærmest et kaos af totalt usjove,dumme og øretæveindbydende figurer og handling,hvis man altså kan påstå at filmen har en handling. Man efterlades med en kvalmende fornemmelse efter filmen er slut og jeg er godt nok ked af at jeg så den,især fordi der er et par skuespillere med som jeg rent faktisk godt kan lide,nemlig Peter Capaldi(Dr Who) og Sophie McShera(Daisy fra Downton Abbey) Det er virkeligt skræmmende at man i den grad forsøger at omskrive vores historie ved at producere Lort som denne rædsel af en film,som i den grad må betegnes som værende omvendt racisme og hjernevask af den hvide mand og kvinde,så vi kan accepterer at vi er undermennesker i forhold til Negre,Indere og Asiater. At man også påstår at filmen skulle være en sjov genfortolkning at Charles Dickens klassiske historie,er simpelthen en fornærmelse og en hån imod netop Charles Dickens og hans ret vigtige værk som er den oprindelige historie om David Copperfield. For hvis der er noget filmen 100% ikke er,så er det sjov og den er ikke engang sjov på en dum kikset måde. Denne rædsel er nok noget af det værste jeg har set i de sidste par år og man burde virkeligt snart tænke sig om og lære lidt ægte historie,for sidste gang nogen forsøgte at omskrive historien og ændrer på fortiden,var der tale om Hitler og det 3 riges forsøg på at skabe et nyt og bedre samfund og hvad endte det med? Man kan også konkluderer at finder man en film som enten sendes på DR eller som lægges op på DRTV,så er der sandsynligvis tale om et rædsels produkt som denne film og derfor bør man undgå den som pesten.
|
|
|
Skriv din egen anmeldelse af Personal History of David Copperfield, The - klik her
Start en debat om filmen Personal History of David Copperfield, The - klik her
Start en debat om denne udgave af Personal History of David Copperfield, The (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|