Udgivet 29. april 2022
af Excalibur Media
|
EXC0025
/
UPC# 5705643990255 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Universal
-
1988
USA
-
Farve
-
91 min
|
 |
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Ferie med bjørn på
Nogle har kaldt dem filmverdens festligste makkerpar, Dan Aykroyd og John Candy, og der er noget om snakken. De har også hver for sig fået os til at le mange gange. I denne film befinder Candy og Aykroyd sig midt ude i vildmarken. De er et umage par, der er i familie og kun har én ting til fælles - deres afsky for hinanden. Så der er lagt op til et rigtigt godt grin!
Filmen er forfattet af teenage-kultinstruktøren John Hughes og instrueret af Hughes' gode ven Howard Deutch. Efter en karriere på teater og i TV-produktioner ses Annette Bening i en af sine første filmroller som Dan Aykroyds belastende hustru.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Great Outdoors, The (John Candy):
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
13. september 2010
|
|
Bjørnen var sjovest ? |
|
Ja, det er nærmest utænkeligt, at hvis John Candy og Dan Aykroyd er med i en og samme film, så burde det ikke gå helt galt med komikken. Men ak, det gør det i "The Great Outdoors"! Fejlen er dog ikke de to førnævte herrer, men et manuskript der ikke tør at gå planken ud, hvor den skæve komik befinder sig. Det sker kun én gang i filmen, nærmere præcist til sidst, hvor John Candy røvbarberer en grizzly bjørn, med et haglgevær.. hvilket gør man ikke kan undgå at falde om bag sofaen af grin. Ellers er resten er filmen ret tyndhåret og fri for større grin, måske et par små smil her og der, og derfor ender "The Great Outdoors" som en lidt tidstypisk sidst 80'er komedie, som man har set rigeligt af gennem tiden.
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
10. september 2009
|
|
It might take him a moment for that last bite to go down, but it will go down! |
|
En harmløs, sød, komedie for hele familien. Filmen lever næsten udlukkende i kraft af Candy & Aykroyd´s tosserier, og Benning, gør det også fint i hendes vistnok, første filmrolle (hvis man ser bort fra hendes tv-film). Plottet er meget sparsomt, og karakterudviklingen ikke det helt vilde! Men jeg kan godt lide den der "hytte-turs-stemning", der hviler over filmen.
ps: Bjørnen, spiller også sin rolle ret, godt;O)
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
6. juli 2009
|
|
Familiens fede ferie |
|
Selvom både John Candy og Dan Aykroyd gør hvad de kan for at sparke noget liv i denne grovkornede komedie, så giver hverken John Hughes eller Howard Deutsch dem nok at lave til at det helt lykkes for dem. Idéerne er desværre for få til at filmen for alvor bliver morsom. man kunne godt have ønsket sig, at der havde været noget mere at grine af undervejs, men det bliver kun til et par enkelte af de helt store latterbrøl. Annette Bening har sin første filmrolle som Aykroyds kone.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Great Outdoors, The (John Candy) - klik her
Start en debat om filmen Great Outdoors, The (John Candy) - klik her
Start en debat om denne udgave af Great Outdoors, The (John Candy) (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|