|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
|
United Artists
-
1984
USA
-
Farve
-
114 min
|
|
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
England
|
Uden danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
|
David |
|
|
|
|
Avenge me! AVENGE ME!
Det er en helt almindelig morgen et sted i Colorado. Midt i det hele daler en række faldskærmssoldater ned fra himlen. Russerne er landet, og Tredje Verdenskrig er i gang!
Den lille by Calumet bliver hurtigt overrumplet, og de få, der gør modstand, bliver brutalt skudt ned. Men et par knægte anført af fodboldstjernen Jed (Patrick Swayze) og hans bror Matt (Charlie Sheen) nægter at overgive sig. Det lykkes dem at flygte og gemme sig oppe i bjergene. Her overlever de på egen hånd i flere måneder, isoleret fra omverdenen. Da de endelig vover sig tilbage til civilisationen og opdager, at hele USA er blevet besat, beslutter de sig for at gå til modangreb. De forbandede russere skal nok komme til at fortryde den dag, de satte foden i the good ol’ US of A!
Magen til krigsforherligende, voldsliderlig, vulgær film skal man lede længe efter! Det er nok klogest at se filmen i koldkrigens paranoide lys, for tager man det hele alvorligt og forsøger at drage paralleller til nutiden, kan man nemt få hjerteslag. Alene synet af Jennifer Grey fra Dirty Dancing, der mejer russere ned med et maskingevær, bør gå over i historien. John Milius har skruet et rystende blodtørstigt, menneskefjendsk orgie sammen, der er mere 80’er-agtig end nogen anden film på denne jord.
Se Red Dawn i selskab med nogle forstående venner, hvor det er OK at råbe som en gal og klappe, hver gang endnu en russer går i gulvet.
David
|
|
Brugerne skriver om Red Dawn (Patrick Swayze):
|
Anmeldt af
Angus, Varde |
6. august 2012 |
|
Den gang i 80'erne da filmen kom frem, var jo før Sovjet Unionens sammenbrud, så den gang var den aktuel nok. Og den har sikkert øget omsætningen hos diverse Våbenhandlere og Våbenbutikker.
Men selvfølgelig..... Top karakter ka den aldrig få, og slet ikke i sammenligning med film i dag, som er langt mere researched og virkelighedstro.
Men jeg ga' den nu alligevel 2 stjerner, da jeg var underholdt nok den søndag, hvor der blot var sport i TV'et.... :-)
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
22. november 2011 |
|
Invasion USA |
|
Tjernenko og Castro beslutter sig (sammen med santinisterne) for at invadere Guds eget land ved et overraskelsesangreb og det falder naturligvis folk som Patrick Swayze og Charlie Sheen meget for brystet. De går i hi i bjergene og planlægger derfra en dristig modstandskamp mod de onde fjender. Det er svært at vide hvad John Milius har tænkt på men hans film er absurd ud over det sædvanlige fra start til slut, fyldt med patetisk flagwaving og patriotisk vrøvl der får Chuck Norris' film til at blegne ved sammenligning. Grotesk mangel på logik, selv på filmens egne skrøbelige præmisser, er yderligere med til at undergrave historien der er fuldstændig plimmelim i udgangspunktet. Men sandt nok at den afspejler en tidsperiode og skal ses i netop dét lys. Et fuldkommen vanvittigt komisk eksempel på filmens manglende logik er f.eks. da Swayze og hans gruppe skal frem på en vej for at beslaglægge noget proviant som russerne har tabt. Han signalerer med en fuglelyd at der er fri bane og så galopperer de ellers lystigt afsted ned over bjerget på deres heste! Se, det er dilletanteri så det står ud til alle sider og denne film er fyldt med det! På sin vis meget morsomt, men det ender med at blive vildt irriterende for filmens alvorstone er ikke et sekund til at tage fejl af.
|
|
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
17. maj 2010 |
|
Russerne kommer! |
|
Russerne kommer, cubanerne kommer og nicaraguanerne kommer. De røde vælter ind i USA, som de på uforklarelig vis er istand til at løbe overende. Så tilbage er der de bevæbnede private individer, der går op i bjergene for at kæmpe guerillakrig. Spændende spekulativ "hvis nu" film, hvor russerne internere amerikanere i lejre, henretter amerikanske patrioter mens amerikanerne afsynger "Star Spangled Banner". Effektivt underholdende og flot fotograferet. Og så er både Lea Thompson og Jennifer Grey med, de er begge easy on the eye. Red Dawn er et produkt af sin tid, den kolde krigs tid, den giver et glimrende portræt af survivalistbevægelsen i USA. Dette er 80'er nostalgi så det klodser, der mangler bare Chuck Norris!
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
17. september 2009 |
|
Vi finder os ikke i det! |
|
Som grænseløs-stupid-amerikansk-patriotisk/nationalistisk-80ér-teenage-underholdning, er filmen vel nogenlunde ok. Men for den kræsne voksne (og følsomme?) filmgænger, skal der tages et par endog, meget store, 80ér nostalgi-briller på for at komme "HELSKINDET" igennem filmen. Men lidt af en klassiker, må den jo siges at være. Den afspejler egentlig meget godt, den Russer-Skræk der herskede i Vesten på daværende tidspunkt.
|
|
|
Anmeldt af
Kasper, Aalborg SV |
9. oktober 2007 |
|
Blodrødt daggry |
|
Det er en ganske almindelig morgen i byen Calumet, colorado, ved foden af Rocky Mountains. Det er efterår, vejret er smukt, og i gymmasiet er undervisningen netop begyndt. Pludselig afbrydes de kendte lyde af jetfly, og tusinder af faldskærmssoldater daler mod jorden. Eleverne løber nysgerrigt hen til vinduet i den tro, at det er en milltærmanøve. Men så begynder soldater at åbne ild. Hvad ingen drømte om, er en realitet. USA er blevet besat.
Synes det starter meget godt, men så skal man også love for at det går lidt ned af bakke for Patrick Swayze og Charlie Sheen, har helt sikkert set bedre film med dem i. En film der godt kan genses, hvis der ikke rigtig er andet i tv'et.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Red Dawn (Patrick Swayze) - klik her
Start en debat om filmen Red Dawn (Patrick Swayze) - klik her
Start en debat om denne udgave af Red Dawn - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|