×
An unknown error occurred:
UnexpectedClosure
INCLUDEFORM
!

[/!]
 
0.00 kr
Kurven er tom
Til kassen

Log ind

Nyhedsmail
Følg din ordre
FAQ
Sitemap

Uzumaki (Limited Edition) (Blu-ray) (BD) Uzumaki (Limited Edition) (Blu-ray)

Klik her for at få tilsendt en mail, når denne vare udkommer

Uzumaki (Limited Edition) (Blu-ray) (BD) - Klik her for at se billedet i stor størrelse.
Laserdisken (DK)
Pris: 349.00 kr Klik for at lægge i Laserdiskens indkøbskurv.

Udkommer 6/5-2026

Kontakt mig, når den udkommer

Bestil filmen i Laserdisken!

Medierådets aldersgrænse. Independent - 2000
Japan - Farve - 91 min
Ønskeliste
DramaSkrækAsian Cinema
Filmens specifikationer
Original titel: Uzumaki
Instruktør: Higuchinsky
Medvirkende:
  Eriko Hatsune
  Fhi Fan
  Hinako Saeki
  Masami Horiuch
  Taro Suwa
  Eun-Kyung Shin
  Ren Ôsugi
Klik for alle udgaver af filmen
Same Cast
Blu-ray-pladens specifikationer
Oprindelse: England Blu-ray-pladen har regionalkoden B.

uden danske tekster


Tekster: Engelsk
Sprog: Japansk

Billedgalleri:

Brugernes bedømmelse:

Antal stemmer: 17

Gennemsnit: 8.0 ud af 10     (Antal stemmer: 17)

Du kan også stemme.   

Laserdiskens vurderinger:

Søren

Uzumaki

I den fredelige kystby Kurouzu begynder mærkelige hændelser at plage indbyggerne. De bliver besat af spiraler ("uzumaki"). De ser spiralformer overalt. Snart begynder spiralerne også at påvirke indbyggerne fysisk. Hele byen synker ned i vanvid, mens alt forvrides i groteske spiraler. Midt i alt det prøver skolepigen Kirie og hendes ven Shuichi at undslippe denne mystiske, oldgamle forbandelse.

Uzumaki er en dybt foruroligende film, der stammer fra perioden, hvor japansk gys for alvor brød igennem i Vesten. Dengang vi også blev skræmt af film som Ring og Ju-on!
David

Specielt om denne udgivelse:


Brugerne skriver om Uzumaki (Spiral):

Anmeldt af Chang, Høng 1. juli 2004
Uzuuuuuuumaaaaki... guru.. guru.. guru..
Uzumaki (Spiral) Har haft denne film stående i lang tid, og må ærligt indrømme, at jeg har fået set den et par gange.. eller 10.

Ville lige skrive et par ord om den, da jeg kan se at den har fået mest negativ omtale.

Uzumaki er en film baseret på horror-mangaen af samme navn (skrevet og tegnet af Junji Ito). Det skal lige siges at mangaen Uzumaki er helt i top.

Har man ikke læst mangaen kan filmen sikkert forekomme en anelse mystisk, og meget anderledes. Jeg er selv helt vild med filmen.
Dels pga. den helt absurde humor, og de til tider fuldstændige komiske indslag. Dertil skal siges at Mr. Higuchinsky som har instrueret, rammer stilen lige i øjet. Samtlige skuespillere i filmen ligner med stor nøjagtig personerne i mangaen. Og den måde de bliver fremført på, ville blive godkendt af enhver fan af mangaen.
Filmen bliver ført frem på en meget "tegneserie-agtig" måde. Meget understøttet af den spøjse underlægnings-musik som er alt, fra deprimerende toner, til "jeg-er-en-overglad-pige"-musik.
Jeg kan se Uzumaki igen og igen. Synes den er lige sjov hver gang. Og på en måde skræmmende. Ikke visuelt skræmmende, men i historien i sig selv.
Spiral-mønstret kan findes i mange ting, og jeg kan da stadig mindes som lille, at man sad og gloede ind i en snurretop, en jule-uro etc. At en lille by skulle være i stand til at blive opslugt af en spirals forbandelse, må siges at være iorden. Jeg er på.
Jeg har da i hvert fald været ude og samle de første 200 snegle, og nær-studeret dem med digital videokamera. Plus jeg spiser ikke suppe mere uden Naruto. Har fundet ud af, at et en elpisker rører en gang suppe rundt med forrygende hastighed, hvilket betyder maaange spiraler. Ville gerne begynde til yoga for evt. at kunne vride min krop til en stor asiatisk spiral. Så kom ikke og sig at JÉG er opslugt af uzumaki:-)

Alt i alt en forrygende film hvis man er til det mere skæve, absurde og surrealistiske materiale. Er dog ikke enig med Klaus fra Laseren som sammenligner den med Ring. De to film er slet ikke i samme kategori hvis man spørger mig. Men det er en helt anden side af sagen.

Kan kun sige... SE DEn.. SE DEN.. SE DEN.. guru.. guru..guru..

"Watashiwa uzumaki ni naritai"

Anmeldt af japson, Hvidovre 12. juni 2004
virkelig skidt
Hmmm

Anmeldt af Rune Søndergaard, Viuf 1. juni 2003
Uhyggelig?
Hahaha... jeg købte denne film, fordi en anmeldelse omtalte den som uhyggelig. Det må da - fra anmelderens side - være tale om en joke. Filmen er ikke skræmmende - snarere morsom og vittig. Den er langt sjovere end uhyggeligt med dens obskure blanding af "forvandlingsfortælling" i blandet highschool-elementer og malplacerede musikfrekvenser. Jeg elsker sgu dens humor. Uzumaki er helt sikkert værd at se - men sgu ikke på grund af dens "uhygge" - mere på grund af underholdningsværdien og morskaben. Hahaha. Det er længe siden at jeg har set så vittig en film. "Keep up the good work."

Ret din egen anmeldelse af Uzumaki (Spiral) - klik her

Start en debat om filmen Uzumaki (Spiral) - klik her

Start en debat om denne udgave af Uzumaki (Limited Edition) (Blu-ray) - klik her

Klik her for print-venlig udgave

 
Tlf: (+45) 98 13 22 22      mail@laserdisken.dk      CVR: 10 19 42 45