Udgivet 9. maj 2022
af Soul Media
|
48692
/
UPC# 5709165486920 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Independent
-
1986
Frankrig
-
Farve
-
121 min
|
 |
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
Danmark
|
Region:
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Fransk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
|
|
Kilden i Provence
Marcel Pagnol er for franskmændene, hvad Morten korch er for danskerne. Kilden i Provence er hans største værk nogensinde og foregår i 1920'ernes Provence med dets betagende landskab. Her ankommer den pukkelryggede Jean De Florette fra byen for at skabe sig et nyt paradis med sin kone og deres lille datter. Men byens store gårdsherre, Papet, planlægger at stjæle marken fra ham. Ved i al hemmelighed at tappe fra kilden, som løber ved Jeans gård, tvinges Jean til at gå flere kilometer for at hente vand. Samtidig med at planterne visner i den hede sommer, drives Jean nærmere vanviddets og ødelæggelsens afgrund. Dette er beretningen om den lille mand mod den store, om godt mod ondt, om liv mod død - i en beretning så mægtig, smuk og gribende, at den ikke efterlader nogen uberørt.
Husk også fortsættelsen, Manon des Sources (Manon og kilden).
Tekst fra omslag
|
|
Brugerne skriver om Jean de Florette:
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
6. februar 2018
|
|
Pukkeryggen og den bondesnu |
|
Endnu en fransk filmatisering af et af Marcel Pagnols provincialske sydfranske dramaer. Pukkelryggen Jean de Florette arver en gård og kommer for at slå sig ned med hele den pukkelryggede familie, der dog kun tæller konen og datteren, men den bondsnu nabo Cesar spænder ben for forehavenet ved at sætte en betonprop i kilden på grunden. Den overmodige bybo Jean tror, at han kan dyrke landet og opdrætte kaniner uden en kilde og som den gode nabo han er, gør Cesar gode miner til slet spil og låner Jean sit æsel for at hente vand langvejs fra, vel vidende at før eller siden ville han knække ryggen på det projekt, og så ville han kunne opkøbe gården for en slik. Der er vederkvægende smukke scenerier fra Province og den sydfranske gemütlichkeit, men også den indspisthed der præger det lille samfund: Ingen fortæller Jean om kilden på hans grund, uanset at de alle kender til den. Flotte præstationer af Yves Montand som Cesar og Gérard Depardieu som Jean.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
30. juni 2005
|
|
Æstetik |
|
En herlig film det altid er godt at gense. Virkelig et flot drama, og Yves Montand er rigtig god i en af sine sidste roller som den listige bonde Suberan. Depardieu krukker som sædvanligt, men filmen tilhører Daniel Auteuil som den tragiske Ugolin. En mindre klassiker.
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
14. juni 2004
|
|
Familiejournalen på fransk |
|
Der er megen Familiejournal over denne franske lovprisning af Provence. Men Berri har gjort det med stil og desuden interesseret sig for de enkelte roller, så spillet bliver en nydelse. Yves Montand har en fremragende forståelse for den folkelige skildring og tilfører sin rolle store kvalitetr på denne forudsætning. Det samme gør Daniel Auteuil, der nærmest fremtræder uigenkendelig. Ikke mærkeligt, at pariserne stod i kø for at sikre sig plads i biografen i sin tid.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Jean de Florette - klik her
Start en debat om filmen Jean de Florette - klik her
Start en debat om denne udgave af Jean de Florette (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|