Udgivet 2. januar 2024
af Mis.Label
|
DVD0936
/
UPC# 5705535069878 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Lionsgate
-
2023
USA
-
Farve
-
103 min
|
 |
|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
Danmark
|
Med danske tekster
|
Tekster: |
Dansk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Expend4bles
Barney er back! Sylvester Stallone står igen i spidsen for en række seje lejesoldater, der går ud i verden og løser de barske opgaver, ingen andre kan løse. Denne gang skal teamet op mod en mystisk terrorist kaldet "Ocelot" og hans dødbringende håndlanger (Iko Uwais fra The Raid). En mission til Libyen får alvorlige konsekvenser for Expendables-teamet. Nu bliver opgaven endnu vanskeligere: En atomkrig skal forhindres, og en falden kammerat skal hævnes, og der er ikke meget tid.
Stallone og Jason Statham får denne gang støtte fra sexede Megan Fox, seje Levy Tran (fra MacGyver) og den asiatiske kæmpestjerne Tony Jaa.
David
|
|
Brugerne skriver om Expendables 4, The: Expend4bles:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
28. oktober 2024 |
|
Seniorordning |
|
Idéen med at sætte de mange 80'er-helte sammen i den samme film var rigtigt god og var med til at gøre i hvert fald den første film ganske seværdig, men nu hvor hverken Chuck Norris, Arnold Schwarzenegger eller Bruce Willis ikke længere kan eller vil medvirke, så er charmen ved at forsvinde. Historien er okay og der er masser af hård he-man vold og høje eksplosioner igennem hele filmen, men energien og humoren er gevaldigt svækket. Man kan sagtens hygge sig med filmen en enkelt gang.
|
|
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
11. december 2023 |
|
SET OG HURTIGT GLEMT |
|
Der er ikke meget at hente her, stilmæsigt minder det om de gamle chuck Norris film. men hvor er det dog kedeligt...
|
|
|
Anmeldt af
Extract, Dyssegård |
27. september 2023 |
|
The Biys Are Bacl In Town |
|
Expendable-formlen: Man sætter en masse 80'er ikoner sammen i en cheesy actionfilm i 80'er stil og det gør man også her. Blot er det tyndet ud i 80'er ikonerne, f.eks. har Bruce Willia fået alzherimers, så han er slevsaagt ikke med, så rollebesætnignen måtte suppleres med actionhelte af nyere dato, 90'erne og nyere. Det overhever den, samsåillet mellem Sylvester Stallone og Jason Statham slår gnister og er nok noget af det morsommeste buddy-komedie set i en action film. Historien starter men en MacGuffin: Tyveriet af atomdetonatorer skal forhindres af Expendables. Det lykkedes ikke og da de også får noget at hævne, starter jagten på dem der stjal detomatorerne og ender med et større opgør ombord på et fragtskib i Det Sydkinesiske Hav. Megan Fox er også med og er savlende lækker. Filmen er fyldt med lækre action setpieces og splattede dødsfald og så er det en af de absolut morsommeste actionfilm jeg har set i lang tid, der var masser motion til lattermusklerne. Sjovt nok hader anmelderne den og den jeg så den sammen med i biffen synes det var en tømmermandsfilm. Går det hen og bliver en klassiker? Muligvis ikke, men den er langt bedre og mere underhokdende end den for credit for. Hvis det er standarden, så vil jeg gerne have en nr. 5. "The Boys Are Back In Town" kører hen over slutteksterne og det er meget passende. Filmen kan, i modsætning til de fleste nyere Hollywood film godt finde ud af at slutte og det gør den efter 7 kvarters god underholdning.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Expendables 4, The: Expend4bles - klik her
Start en debat om filmen Expendables 4, The: Expend4bles - klik her
Start en debat om denne udgave af Expend4bles - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|