Mark (Emilio Estevez) og Bryon (Craig Sheffer) har været venner gennem hele barndommen. Nu er de ved at blive voksne mænd - og ved at vokse fra hinanden. En kæreste og et mord, på en af deres venner, får for alvor sprækkerne i deres venskab til at udvide sig.
That was Then... This is Now er baseret på en roman af S.E. Hinton, som især er kendt for The Outsiders og Rumble Fish (Motorcykeldrengen).
Udmærket filmatisering af S.E. Hintons roman om to teenagevenner der holder sammen gennem tyk og tyndt, selvom den ene er ude på en glidebane. Særdeles velspillet af Estevez og Sheffer, men filmen er ikke så disciplineret fortalt som historien kræver. Morgan Freeman har en lille men mindeværdig rolle som en bartender der holder hånden over de to. Absolut seværdig film, men den er falmet noget med tiden.