Udgivet 6. april 2020
af StudioCanal
|
OPTBD2962
/
UPC# 5055201832276 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
1980
USA
-
Sort/Hvid
-
118 min
|
 |
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
Laserdiskens vurderinger:
|
|
Elephant Man
"No! I am not an Elephant! I am not an Animal! I am a Human Being! I am a Man!!!" skriger John Merrick (John Hurt næsten maskeret til ukendelighed) til pøblen i en af de scener, der rangerer højst på min liste over rygrislende stærke kuldegysningsmomenter i filmhistorien. David Lynchs mesterlige film, der næsten overgår samtlige af hans værker og i hvert fald er hans MEST hjertegribende, modtog fuldt forståeligt 8 Oscar nomineringer.
Den grusomt sandfærdige beretning om den slemt deforme, dybt intelligente stakkel, der i Victoria-tidens England må hutle sig gennem tilværelsen som attraktion i et freakshow til spot & finger-pegeri for massen, inden han møder lægen Frederick Treves (Hopkins i sin bedste rolle... der har været mange, men denne slår dem alle!), der som den første får kendskab til Merricks smukke sind og sjæl, er ubeskrivelig stærk og tankevækkende kigning.
Peter J
|
|
Brugerne skriver om Elephant Man, The:
|
Anmeldt af
Pongo, Rødovre |
6. juli 2010
|
|
En fantastisk film |
|
Elefantmanden er en rigtig god film der klart viser hvor svært det er at være "anderledes" i en verden hvor alting bare skal være perfekt. Filmen er baseret på Frederick Treves bog "The Elephant Man and Other Reminiscences". Dog var bogen fuld af fejl hvilket også kan ses i filmen. En af fejlene er Merrick's fornavn som ikke er John men derimod Joseph. Joseph Carey Merrick døde som 27 årig d. 11 april 1890 i London.
|
|
|
Anmeldt af
lookalot, København K |
16. august 2009
|
|
Hello... my name is... John Merrick. |
|
Hvem skulle ha troet at Komikeren Mel Brooks, har været med til at producere dette Mesterværk!? Men efter at han havde set David Lynch´s avantgarde klassiker: Eraserhead, var han blevet gejlet så grundigt og gevaldigt op, i sin tro på dennes evner indenfor faget, at han også stod op bag ham og bakkede ham 100% op i hans første spillefilm i fuld længde som instruktør, af det der skulle vise sig at udvikle sig til at blive en af mest gribende filmindspilninger nogensinde! 8 Oscar nomineringer modtog den, dog uden at få nogen Oscars med hjem med sig! Hvilket siger alt om The Oscars. Godt nok var det et massivt, hårdt år (1981), med jernsolide topnavne som Polanski, og Scorcese, som modstandere til Bedste Instruktion, men at den blir forbigået i ALLE kategorier er næsten som en stor gigantos samme3nsværgelse imod John Merrick´s eftermæle.
ps: peter bogdanovic´s Mask, kan også varmt anbefales, selvom den på ingen måde når denne film til sokkeholderne..
|
|
|
Anmeldt af
Svend Erik, Løkken |
25. marts 2009
|
|
Den "vilde" mand |
|
Det er ikke umiddelbart indlysende, hvor Lynch vil hen med historien om John Merrick. Er det en ganske banal reminder til vi "normalt" udseende om at besinde os, før vi foretager vores opdeling af verden i dem og os? Eller er det lægen Treves' overvejelser over grænsen mellem den humanistiske interesse for et andet menneske og pøblens sensationshysteri, der konstituerer tematikken? Ét er sikkert: det ville have givet filmen lidt dybde, hvis den havde præsenteret os for den indre kamp, som elefantmandens elaborerede og dannede indre versus hans isolation i h.h.v. freakshowet og på hospitalet må have afstedkommet. Nu står vi tilbage med en film, der let kan læses således: Man kan ikke skue hunden på hårene, hvilket ærlig talt ikke er en ny problemstilling; heller ikke først i 80'erne, hvor vi allerede havde set "Den vilde dreng" og "Quasimodo". Filmen har umiskendelige Lynch-træk, der behæfter den med en truende undertone. Alle skuespillerne gør det godt - og som helhed får instruktøren en bevægende film ud af sine anstrengelser. John Hurts præstation er indlysende oscarmateriale, ligesom Hoffmans Rainman og Penns Sam. Sidste halve stjerne for god s/h fotografering.
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
1. marts 2008
|
|
Det smukke sind, men det horrible ydre |
|
En af David Lynch'es mere normale værker, men deriomd osse hans mest rørende. John Hurt spiller overmådigt fantastisk som John Merrick, en forfærdelig vansiret mand, der lever af at værer midtpunktet i et freakshow, men heldigvis kommer lægen Frederick Treves (spillet ligeledes fremragende og hjerte varmt af Anthony Hopkins) til Merricks undsætning, og lærer ham at leve livet, også selvom man ikke er hel ''normal''.
Lille og underskøn filmoplevelse, der varmt kan tåle mange gensyn.
|
|
|
Anmeldt af
Pintoz, Herlev |
6. oktober 2004
|
|
Oh yeah! Rigtig god film med genialt skuespil af John Hurt! Uden tvivl begyndelsen på Lynch's film-succes hvor den eneste forgænger til denne er Eraserhead, som nok mere må kaldes en Kult-film!
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
4. maj 2004
|
|
"I am not an animal!" |
|
David Lynchs bizarre fortælling om den ganske deforme John Merrick balancerer hele tiden på kanten af spekulation, men han formår alligevel at gøre filmen vedkommende og autentisk. Han hjælpes naturligvis godt på vej af solidt spil fra Anthony Hopkins og navnlig John Hurt i den vanskelige hovedrolle.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Elephant Man, The - klik her
Start en debat om filmen Elephant Man, The - klik her
Start en debat om denne udgave af Elephant Man, The (Vintage Classics) (2-disc) (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|