×
An unknown error occurred:
UnexpectedClosure
INCLUDEFORM
!

[/!]
 
0.00 kr
Kurven er tom
Til kassen

Log ind

Nyhedsmail
Følg din ordre
FAQ
Sitemap

Buck Rogers in the 25th Century: The Complete Epic Series (5-disc) (DVD) Buck Rogers in the 25th Century: The Complete Epic Series (5-disc)

Udgivet 16. november 2004 af Universal MHV61025182 / UPC# 025192518225

Buck Rogers in the 25th Century: The Complete Epic Series (5-disc) (DVD) - Klik her for at se billedet i stor størrelse.

Udgået

Det er ikke længere muligt
at bestille denne udgave.

Klik her for eventuelle
andre udgaver af filmen

Medierådets aldersgrænse. Universal - 1979-1981
USA - Farve
Ønskeliste
AdventureScience FictionRum-film
Filmens specifikationer
Original titel: Buck Rogers in the 25th Century
Instruktør: Glen A. Larson
Medvirkende:
Buck Rogers  Gil Gerard
Wilma Deering  Erin Gray
Dr. Huer  Tim O'Connor
Twiki  Felix Silla
Princess Ardala  Pamela Hensley
Kane #1  Henry Silva
Kane #2  Michael Ansara
Hawk  Thom Christopher
Dr. Goodfellow  Wilfrid Hyde-White
Lt. Devlin  Paul Carr
Vis alle medvirkende...
Stikord: 3. Verdenskrig
Flash Gordon
Based-on-a-comic
Futuristisk
Postapokalyptisk
Robot/cyborg/androide
Rumskibe / Rumfart
Klik for alle udgaver af filmen
Same Cast
DVD-pladens specifikationer
TV-system:  NTSC DVD-pladen har regionalkoden 1.Region:
Oprindelse:  USA
Features:
Anamorphic (16:9) Trailer
Production Notes Music video
Documentary Music score
Commentary Fact track
Interviews Gallery
Multi-angles Cast & Crew
Hidden Features Outtakes
DVD-Rom features Deleted scenes
Antal plader: 5Denne udgivelse indeholder 5 plade(r).
Billedformat Lydformat Sprog Tekster
Standard Academy
DD 2.0
Engelsk
Engelsk
Fransk
Aspect Ratio Kassette Pladetype Faste tekster
1,34 : 1 Box Set DVD18 Ingen

Billedgalleri:

Brugernes bedømmelse:

Antal stemmer: 2

Gennemsnit: 7.5 ud af 10     (Antal stemmer: 2)

Du kan også stemme.   


Buck Rogers det 25. århundrede

Buck Rogers (Gil Gerard) er en astronaut fra det 20. århundrede, som er indefrosset i isen efter et styrt på Nordpolen. Han bliver tøet op i år 2419, hvorefter han hjælper med at redde Jorden fra en trussel fra rummet.

Buck Rogers in the 25th Century har det hele – fra spændende kampe i rummet til humor i topklasse. Bare tænk på robotten Twiki og Erin Gray, uden sammenligning den smukkeste kvinde i rummet. Denne tv-serie, der er baseret på den klassiske tegneserie og filmene, er en lækkerbisken for alle samlere.
Tekst fra omslag

Specielt om denne udgivelse:

  • Hele serien komplet - både første og anden sæson (1979-1981)
  • 37 episoder fordelt på fem DVD18-plader. Spilletid: ca. 30 timer
  • Ingen special features nævnt på omslaget
  • Audio: Engelsk DD2.0 mono
  • Undertekster: Engelsk, fransk, spansk
Episoder - sæson 1:
  1. Awakening, Part 1
  2. Awakening, Part 2
  3. Planet of the Slave Girls, Part 1
  4. Planet of the Slave Girls, Part 2
  5. Vegas in Space
  6. Plot to Kill a City, Part 1
  7. Plot to Kill a City, Part 2
  8. Return of the Fighting 69th
  9. Unchained Woman
  10. Planet of the Amazon Women
  11. Cosmic Wiz Kid
  12. Escape from Wedded Bliss
  13. Cruise Ship to the Stars
  14. Space Vampire
  15. Happy Birthday, Buck
  16. A Blast for Buck
  17. Ardala Returns
  18. Twiki is Missing
  19. Olympiad
  20. A Dream of Jennifer
  21. Space Rockers
  22. Buck's Duel to the Death
  23. Flight of the War Witch, Part 1
  24. Flight of the War Witch, Part 2
Episoder - sæson 2:
  1. Time of the Hawk, Part 1
  2. Time of the Hawk, Part 2
  3. Journey to Oasis, Part 1
  4. Journey to Oasis, Part 2
  5. The Guardians
  6. Mark of the Saurian
  7. The Golden Man
  8. The Crystals
  9. The Satyr
  10. Shgoratchx!
  11. The Hand of Goral
  12. Testimony of a Traitor
  13. The Dorian Secret

Brugerne skriver om Buck Rogers in the 25th Century (TV-serie):

Anmeldt af René, Åbyhøj 20. oktober 2012
Buck Rogers, ca. 500 år senere ...
Fænomænet 'Buck Rogers' stammer oprindelig fra to Science-Fiction knaldromaner, "Armageddon 2419 A.D." og "The Airlords of Han", der blev publiceret i 1929. Helten i disse to historier hed dén gang Anthony Rogers. Senere blev Anthony Rogers' farverige eventyr også overført til tegeneserie strips, og i 1932 endda bearbejdet til et regelmæssigt udsendt radioprogram. Og i 1939 entrede vor rumhelt også søndags-matinéernes ugentlige biograf-episoder, hvilke vi nu kærligt ynder at omtale som: 'Cliffhangers'. Denne gang blev navnet så ændret til William 'Buck' Rogers - og dette navn fulgte med helt op til 1979-81, hvor NBC besluttede sig for at genoplive Buck Rogers i 24 & 13 TV-episoder, af hver ca. tre kvarters varighed.

William 'Buck' Rogers er hér en astronaut, der i 1987 opsendes sammen med en rumfærge. Men noget går galt. Rumfærgen kommer ud af kurs og driver rundt i rummet, mens kabinens livsopholdelses-system langsomt løber tør for strøm og lukker ned, alt imens kulden fryser Buck Rogers ned i dvale-tilstand. 500 år senere opdages hans fartøj så tilfældigt af en patrulje. Og Buck bringes så ned til jorden, hvor han tøes op og genoplives.

Efter atter at være kommet til lidt hægterne, og kigget sig omkring i de nye uvante omgivelser - der nu hedder New Chicago - skruer Buck charmørsmilet på, flirter med pigerne og slynger om sig med amerikansk slang (som ingen dog forstår ret meget af) fra det 21de århundrede. For Buck er nemlig en vaskeægte All-American Hero med glimt i øjet og smil på læben, der altid er klar til at redde en ungmø i nød, give rum-pirater tørt på - og hjælpe sit land, når pligten kalder. Helst i den nævnte prioriterings-rækkefølge, naturligvis.

Hvis man nu forsøger at forestille sig, at man fjernede alt det kitsch'ede fra "Star Trek", "Månebase Alpha" og "Flash Gordon", og samlede det ét sted, så ville slutproduktet sikkert blive noget i retning af "Buck Rogers in the 25th Century". Her er der nemlig glimmer-kostumer, B-films skuespil, alt for tydelige kulisse setings, og 1980'er musik i vilde mængder. I én af episoderne skal der f.eks. afholdes en banket for en prinsesse fra en anden planet. Og underholdningen består af nogen disco-dansere på rulleskøjter. Til akkompagnement af noget funky musik. Og så er det jo, at det er svært at lade være med at trække lidt på smilebåndet, og tænke ved sig selv: "Vi er nu i det 25de århundrede - og rent musikalsk er man stadig ikke nået længere, end til disco-musik?". :-D

Til gengæld ejer TV-serien en afvæbnende charme, som ærligt talt kom lidt bag på mig. Og også hjalp med til at få trivialiteterne til at glide lettere ned. Men ellers er det udmærket til lidt eftermiddags-underholdning, hvor alle andre muligheder synes udtømte. Jeg er dog ikke sikker på, om jeg er helt parat til sæson 2.

Skriv din egen anmeldelse af Buck Rogers in the 25th Century (TV-serie) - klik her

Start en debat om denne udgave af Buck Rogers in the 25th Century: The Complete Epic Series (5-disc) - klik her

Klik her for print-venlig udgave

 
Tlf: (+45) 98 13 22 22      mail@laserdisken.dk      CVR: 10 19 42 45