Udgivet 27. juni 2022
|
SBF590B
/
UPC# 5060425353476 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
1989-1997
USA
-
Farve
-
95/95/91/3 min
|
 |

|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
The Amityville Collection
- Amityville: The Evil Escapes (1989) (Nr. 4)
- Amityville 1992: It's About Time (1992) (Nr. 6)
- Amityville: A New Generation (1993) (Nr. 7)
- Amityville Dollhouse (1997) (Nr. 8)
Amityville: The Evil Escapes
Præster udfører eksorcisme i et hus i Amityville, hvor en dæmonisk, morderisk kraft har hærget i årevis. For en stund lader det til, at det gode endelig har sejret over det onde, og for at gøre huset klar til nye indflyttere holdes der et loppemarked, hvor tidligere beboeres ejendele sælges. Et sted i Californien flytter en familie ind i det, som tilsyneladende er deres drømmehus. Moderen er netop blevet enke og forsøger nu at skabe et nyt liv med sine børn. En dag modtager hun en gave fra sin søster. Hun pakker gaven ud, og fra da af begynder der at ske uforklarlige ting på ejendommen. Dæmonen har taget skikkelse af børnenes afdøde far og manipulerer datteren til at udføre onde handlinger. Da en af præsterne, som var med til at udføre eksorcismen i Amityville, hører om den lille pige, indser han, at han endnu engang må tage kampen op mod mørkets kræfter.
Amityville 1992: It's About Time
Instruktøren Tony Randel står i spidsen for denne film - den 6. i The Amityville Horror-serien. Han er ikke en hr-hvem-som-helst, han gav os nemlig også den fantastiske Hellbound: Hellraiser II. Som titlen antyder, handler denne historie om tid, eller mere præcist et ur. Arkitekten Jacob Sterling vender hjem til sin familie efter en forretningsrejse med en overraskelse! Et gammel, smukt ur som han har reddet fra et hus, der skulle rives ned. En vigtig detalje er, at det nedrevne hus var i Amityville! Og naturligvis viser det sig, at uret også er besat!
Amityville: A New Generation
Den 7. film i Amityville Horror-serien rykker til storbyen, til Los Angeles bydelen Skid Row. Keyes Terry er en succesfuld fotograf. En dag ser han en hjemløs mand med et fascinerende gammelt spejl. Det lykkedes Keyes at købe spejlet, men da han kommer hjem med det, opdager han, at der er noget helt galt. Spejlet synes at påvirke alle, der ser på det. Keyes selv begynder også at ændre adfærd. Han er helt ubevidst om, at han bliver kontrolleret af en mørk kraft inde fra spejlet. En kraft, der vil have fat i hans sjæl!
Amityville: Dollhouse
Vi har haft en besat lampe, et besat ur, og et hav af andre besatte ting, og nu i denne 8. Amityville film er vi nået til et besat dukkehus! Bill Martin har netop bygget sit hus færdig på den tomme grund, han købte. Hvad han ikke er klar over er, at dette var grunden, hvor det oprindelige Amityville hus lå, før det blev revet ned! Undervejs finder Bill et smukt gammelt dukkehus i et skur. Han giver naturligvis sin datter dukkehuset, ubevist om at det er en præcis kopi af Amityville huset! Og så har vi balladen igen!
Specielt om denne udgivelse:
|
Skriv din egen anmeldelse af Amityville Collection, The (4 film) - klik her
Start en debat om filmen Amityville Collection, The (4 film) - klik her
Start en debat om denne udgave af Amityville Collection, The (4 film) (Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|