Udgivet 6. januar 2014
af Nordisk Film
|
2243331
/
UPC# 5708758703703 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
ASA Film
-
2006
Danmark
-
Farve
-
91 min
|
 |

|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
Danmark
|
- dansk film
|
Tekster: |
Dansk Engelsk Norsk Svensk Finsk
|
|
Sprog: |
Dansk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Far til fire - i stor stil:
Onkel Anders modtager et brev, der fortæller, at han er arving til Krageholm Slot, så familien dropper ferien til Bornholm og sætter kursen mod Fyn. Ved ankomsten viser det sig dog, at Onkel Anders ikke er enearving. Den storsnudede familie Von Grissenfeldt har også ret til slottet, og i henhold til testamentet må de to familier indgå en spændende dyst for at afgøre sagen.
Familien Grissenfeldt benytter sig af usportslige metoder for at vinde dysten, og de vil gøre alt, der står i deres magt, for at vinde. Far og familien må give alt, hvad de har i sig, for at redde Krageholm. Imens udforsker Lille Per slottets mørke korridorer og opdager gamle mysterier, hvis opklaring får en ganske særlig betydning for slottets fremtid.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Far til fire 2 - i stor stil:
|
Anmeldt af
Holliday, Aalborg |
14. juni 2009
|
|
Fyn er knap så fin |
|
Den uskyldige charme og naivitet der høre denne slags film til (og ja, vel "gamle" danske film generelt?) er vanskelig, hvis ikke umulig, at overfører til nutiden. Det lykkedes dog heller ikke for Far til Fire, eller gør det? Jeg fandt den småpinlig, med irriterende karikeret skuespil og manglende fload i historien og udvisket persontegning. Medvirkende kan være "væk" i både 10-15 min. af gangen. Omvendt fandt mine niecer den rigtig morsom, ja faktisk bedre end originalen, så måske er der tale om jeg er i den forkerte målgruppe?
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
31. december 2008
|
|
Kampen om Krageholm |
|
Irriterende forsøg på at yde kunstigt åndedræt til et koncept der hørte en anden tid til, og som måtte betragtes som værende et afsluttet kapitel i dansk film. Og Jess Ingerslev som Onkel Anders - fejlcasting af den anden verden! Dét er simpelthen for åndssvagt! Sjovt nok er Niels Olsen behageligt afdæmpet som Far, men historien er dårligt gennemtænkt og udført, så filmen klarer sig knap nok igennem. Sådan kan det gå.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Far til fire 2 - i stor stil - klik her
Start en debat om filmen Far til fire 2 - i stor stil - klik her
Start en debat om denne udgave af Far til fire - i stor stil - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|