Udgivet 5. november 2018
af Plan B Entertainment
|
PLANB007
/
UPC# 5037899066836 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
20th Century Fox
-
1968
USA
-
Farve
-
116 min
|
 |
  
|
|
Blu-ray pladens specifikationer |
|
Oprindelse:
England
|
Region:
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
The Boston Strangler
En efter en myrdes ofrene, den ene på en mere grusom måde end den anden. Disse mord, som rystede Boston i 60'erne, er emnet i denne uforglemmelige politi-thriller. Henry Fonda spiller politidetektiven, der skal efterforske mordene, og Tony Curtis leverer en fantastisk præstation som den psykopat, Fonda skal fange. The Boston Strangler er filmet i en dokumentarisk stil, som gør den særdeles autentisk.
|
|
Brugerne skriver om Boston Strangler, The (Tony Curtis):
|
Anmeldt af
HenryFonda, Charlottenlund |
22. januar 2011
|
|
Uhyggelig |
|
Boston Kvæleren er en af de mest uhyggelige thrillere nogensinde, siden den er baseret på den virkelige historie om kvæleren som vandrede rundt og kvælde nogle kvinder til døden. Kan godt anbefales.
|
|
|
Anmeldt af
Holliday, Aalborg |
9. februar 2005
|
|
Killer inc. |
|
En af de mere underlige fascinationer vi mennesker har, er fascinationen af seriemordere. En fascination der selvfølgelig ikke er gået Hollywoods pengemaskine forbi, og der er da efterhånden også lavet stribevis af heldige og mindre heldige film om netop dette emne. Film der både omhandlende de fiktive og de meget "levende" af slagsen. Ed Gein har lagt personlighed til Norman Bates i "Psycho" og Buffalo Bill i "The Silence of the Lambs". David Berkowitz var stjerne i "Son of Sam". Jack the Ripper er en af filmlærredes mest portrætteret personligheder. Der ud over har kloven John Wayne Gacy både sin egen tv-serie og film. Richard Fleischer's film omkring kvindemorderen der gjorde gaderne i Boston usikker i 60'erne, er en af de bedre. Curtis har her sit livs rolle, og er i godt selskab med b.la. Henry Fonda og George Kennedy. Fleischer gør brug af splitscreen, og prøver der igennem at angive et realistisk dokumentar udseende. Det er dog kun delvis lykkes. Ud over at nedtone det grafiske i voldtægtsmorderne, har Fleischer valgt at ligge en del af fokus på den splittet familiemand som taber kampen mod sin galskab. Meningen er utvivlsomt at skabe en form for forståelse/sympati for filmens hovedperson og der ved undgå at skabe en ensigdig politijagt film. Om Albert DeSalvo virkelig var The Boston Strangler, betvivles stadig af mange. Fleischer skaber en spændende og god tidsperiode film, som dog på ingen måder er en milepæl
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
8. september 2004
|
|
Boston Kvæleren |
|
Tony Curtis er til en afveksling ganske fremragende i denne nøgterne og disciplinerede thriller om jagten på en kvindemorder. Henry Fonda og George Kennedy er gode som de målrettede politimænd der utrætteligt leder efter Boston-kvæleren. Solidt og robust sat i scene af Richard Fleischer.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Boston Strangler, The (Tony Curtis) - klik her
Start en debat om filmen Boston Strangler, The (Tony Curtis) - klik her
Start en debat om denne udgave af Boston Strangler, The (Blu-ray & DVD) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|