Udgivet 25. juni 2012
af Entertainment One
|
EO51569
/
UPC# 5030305515690 |
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
Columbia Pictures
-
2012
USA
-
Farve
-
95 min
|
 |

|
|
DVD-pladens specifikationer |
|
TV-system:
PAL
|
Region:
|
Oprindelse:
England
|
Uden danske tekster
|
Tekster: |
Engelsk
|
|
Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Ghost Rider 2
Nicolas Cage er tilbage som Ghost Rider i et nyt kapitel om den flammende superhelt. Ghost Rider: Spirit of Vengeance er instrueret af Neveldine/Taylor – også kendt som Mark Neveldine og Brian Taylor – kendte fra de vanvittige, vilde og fantastiske Crank, Crank 2 og Gamer.
I denne opfølger til Ghost Rider, kæmper Johnny (Nicolas Cage) stadig med sin forbandelse som djævelens dusørjæger. Han har trukket sig tilbage til en fjerntliggende del af Østeuropa, da han hyres af en hemmelig religiøs sekt for at redde en ung dreng fra djævelen (Ciarán Hinds). Til at begynde med er Johnny ikke parat til endnu en gang at påtage sig Ghost Riders skræmmende kræfter og magt, men der er ingen vej tilbage, hvis han skal redde drengen – og muligvis en gang for alle gøre sig fri af sin forbandelse.
Tekst fra pressemateriale
|
|
Brugerne skriver om Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance:
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
9. januar 2013
|
|
Biker Jens er tilbage! |
|
Filmen, der indledes med et flot helikopter-shot med en motorcyklist der kører på en vej et sted i Mellemeuropa og drejer ind til en gammel middelalderborg, er nummer to historie om Johnny Blaze, manden i flammer. Apropós flammer: pludselig er der nogen der åbner ild og efter da bliver filmen stadigt mere rodet og ender i det rene kaos. Man begynder at skæve til uret og da Christopher Lambert dukker op, er man overbevist: dette er endnu et tomt filmprodukt fra samlebåndet der hverken vil det ene eller andet kunstnerisk eller underholdningsmæssigt men blot er lavet af producenter der vil malke publikum for penge. Cage har nok nogle ubetalte sprutregninger, så det er vel udmærket at han kan skære lidt ansigter for penge! Monkeyman kalder filmen for en smeltet islagkage; det er faktisk en meget god beskrivelse for filmen ser flot ud på ydersiden men smelter så til vand efterhånden som den skrider frem.
|
|
|
Anmeldt af
goggly, Brønshøj |
11. maj 2012
|
|
Go superhelte film |
|
Den er faktisk ikke så dårlig som nogle vil gøre den til, langt bedre end floppet John Carter...Så den skal hjem på hylden...
|
|
|
Anmeldt af
Cryingstar, Thisted |
7. maj 2012
|
|
kunne ikke se den til ende |
|
kunne ikke se den til ende
Der er ingen rigtig plot og er af den menig at Nicolas Cage må være i store penge problemer siden han vil ligge navn og ry til denne østeuropæisk B film
|
|
|
Anmeldt af
Monkeyman, København S |
31. marts 2012
|
|
Mere en fis end et knald af en actionfilm |
|
Jeg var bestemt ikke fan af 1'eren, men efter at ha' set traileren til "Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance", så havde jeg et håb om, at holdet bag "CRANK" filmene ville rette op på Marvels mørke helt Johnny Blaze, og gi' mig én på opleveren!
Men min skål med Matador Mix kom relativt hurtigt til at få en grim bismag, da filmen så gik igang. Vi kan jo starte med Mr. I Can Get No Satisfaction, himself!!! Og jeg mener selvfølgelig manden uden mimik, Nicolas Cage, der vender tilbage i hovedrollen, som jeg helst havde set var gået til en anden, men nu må vi altså endnu engang bide i det sure æble. Cage ser mest ud som om, at han kører efter sine sædvanelig rutine, som hedder: Jeg spiller mig selv, og giv mig mine 20 millioner dollars, så jeg kan betale af på min store gæld!!! Actiondelen er dog en af de ting der fungerede udemærket, men der også visse underlige løsningsmetoder, hvor det der skulle være en kick-ass sekvens, nok mere ender med at blive et ass-kick element, der hurtigt vil fremprovokere kløe i hovedbunden! Effekterne er ganske fine, men synes spildte når plottet er så kaotisk, rodet og pinagtig klichéfyldt som det er hér, og havde filmen i det mindste taget sig mindre seriøst og tilføjet en gang høj oktan af charme, så kunne det måske godt ha' gået.... men ak! Ovenpå denne smeltede islagkage var klipningen også så ringe, at jeg må gå ud fra at klipperen har været under så kraftige smerter undervejs, at han simpelthen bare måtte speede processen op, for at komme til lægen, hvilket har medfødt svudder mudder!
Hvis man er ung teenager, så der nok ingen indsigelser imod filmen og dens problemer, men som en lidt ældre person, så kræver jeg sgu noget sjæl og charme, når man laver et projekt som dette! Og siden "Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance" hverken har det ene eller det andet, så ryger den den i glemslens filmdyb, hvor dens forgænger også befinder sig.
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance - klik her
Start en debat om filmen Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance - klik her
Start en debat om denne udgave af Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |
|