visvare_alle.inc
row2.inc
|
row3.inc
|
bestilling2.inc
sql_lager: 0
sql_lager_brugt: 0
DB_ART: F
DB_TYPE: UHD
DB_STATUS: C
DB_ART: F
DB_LD_RADIO: j
|
|
|
|
Bestil filmen i Laserdisken!
|
|
|
|
 |
1971
England
-
Farve
-
94 min
|
 |
|
row4.inc
|
filminfo.inc
|
medietype.inc
| 4K UHD-pladens specifikationer |
|
|
Oprindelse:
England
|
|
uden danske tekster
|
| Tekster: |
Engelsk
|
|
| Sprog: |
Engelsk
|
|
|
|
Billedgalleri:
|
|
Blood from the Mummy's Tomb
En britisk ekspedition i Egypten finder den onde dronning Teras gamle, forseglede grav. Men da en af arkæologerne stjæler en mystisk ring fra ligets afhuggede hånd, slipper han en ubarmhjertig forbandelse løs på sin smukke datter. Er den vellystige unge kvinde nu en reinkarnation af den djævelske Tera, eller er mumiens forbandelse vendt tilbage med en frygtelig hævn? Baseret på Bram Stokers klassiske roman The Jewel of Seven Stars.
Dette var en af Hammers mest berygtede produktioner på grund af instruktøren Seth Holts pludselige død, og fordi den oprindelige stjerne, Peter Cushing, pludselig mistede sin hustru, hvilket førte til rygter om en forbandelse i det virkelige liv!
Tekst fra pressemateriale
Specielt om denne udgivelse:
|
|
Brugerne skriver om Blood from the Mummy's Tomb:
|
Anmeldt af
Karsten Falkbøll Pedersen, Faxe |
18. april 2012 |
|
'Ce Fallen Mummy With Ce Big Boobies' |
|
Trods de åbenlyse grunde til at kaste MINDST to! Stjerner efter den her 'Mummy'.. Må jeg konstatere, at jeg syntes den var anelse tynd den hér - filmen i sig selv virker lidt indelukket, jeg manglede bare dét lidt stører Scope, 'Hammer' har når de er bedst. Og så hjalp det ikke de skiftede Peter C. ud med en andenrangs Klaphat af format!, i aller sidste sekund(ØV!).
Når det så er sagt - så hiv stikket ud, og bare NYD synet af endnu én af de vidunderlige 'Hammer Babes' Valerie Leon... Og den her gang får du hende i STEREO!(i mere end En forstand). - Ikke dårlig film, - men heller IKKE just "Great".
PS - Næste 'Hammer' Stop - 'Straight on till Morning'.
|
|
|
Anmeldt af
Thomas Aquinas, Værløse |
11. juli 2007 |
|
Osiris og Co. i London |
|
Helt hæderlig Hammer horror-hensigt der prøver at genskabe stemningen fra de gamle Carl Laemmle-gysere - én af karaktererne hedder Tod Browning - i filmatiseringen af en Bram Stoker fortælling. Håbløst pacet til tider, men generelt medrivende med typisk corny Hammer-dialog og modern day setting, der skaber den dér specielle camp-atmosfære som studiet var så fermt til at fremmane. Gode spillere og en god dåse, i skikkelse af Valerie Leon med et par ordentlige tasker med naturpolstring. Ja, kan det blive mere pikant?
|
|
|
|
Ret din egen anmeldelse af Blood from the Mummy's Tomb - klik her
Start en debat om filmen Blood from the Mummy's Tomb - klik her
Start en debat om denne udgave af Blood from the Mummy's Tomb (Limited Edition) (4K UHD & Blu-ray) - klik her
|
Klik her for print-venlig udgave |